Dziś mamy 26 listopada 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2024

Bydgoskie Dni Muzyki Kościelnej. Nie zabrakło artystów z powiatu

fot. Jakub Szymczak, dr Jarosław Ciechacki, Wiesław Kajdasz

fot. Jakub Szymczak, dr Jarosław Ciechacki, Wiesław Kajdasz

Pięć dużych wydarzeń artystycznych czekało na uczestników# Bydgoskich Dni Muzyki Kościelnej. Są one niecodziennym wydarzeniem na mapie kulturalnej nie tylko grodu nad Brdą, ale i kraju. Są świętem dla organistów, chórzystów, dyrygentów, chórów kościelnych i odbywają się w bliskości wspomnienia św. Cecylii.

 

Ksiądz Łukasz Kucharski podkreślił, że instrukcja episkopatu o muzyce liturgicznej w jednym ze swych punktów zwraca szczególną uwagę na potrzebę troski o dzieci i młodzież. – Wychodząc naprzeciw realizacji tego postulatu tegoroczna edycja dni muzyki została przygotowana oraz poświęcona właśnie najmłodszym – powiedział przewodniczący diecezjalnej komisji ds. muzyki i śpiewu kościelnego, a zarazem dyrektor studium organistowskiego.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji były połączone ze sobą chóry: dziewczęcy „Filiae Mariae” i Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyr. siostry Marii Bujalskiej PDDM. Odbiorcy usłyszeli w Katedrze św. Marcina i Mikołaja dwanaście pieśni maryjnych z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i organów.

W środę, 20 listopada, zespoły dziecięce istniejące przy parafiach diecezji uczestniczyły w warsztatach, które poprowadziła Marta Trudzińska, dyrygentka chóru dziecięcego Filharmonii Pomorskiej. Odbyły się one sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. – Prowadzenie warsztatów chóralnych dla dzieci to wyjątkowe doświadczenie, które łączy w sobie wyzwania i ogromną satysfakcję. Entuzjazm i energia dzieci były dla mnie, jako prowadzącej bardzo inspirujące. Uczestnicy mogli poczuć wspólny sukces, gdyż udało się rozczytać, zaśpiewać oraz zrealizować utwory dwugłosowe. Realizacja nie była tak oczywista, gdyż zespoły współpracowały ze sobą pierwszy raz. To spotkanie pełne emocji, które pozwala nie tylko na rozwój muzyczny dzieci, ale także budowanie wyjątkowych relacji i wspomnień – powiedziała Marta Trudzińska.

W piątek, 22 listopada, we wspomnienie św. Cecylii, w parafii pw. Chrystusa Króla na bydgoskim Błoniu zaprezentował się chór „Akatyst”. Działa on przy wspólnocie Wniebowzięcia NMP w Kcyni od listopada 2003 roku pod kierunkiem Agnieszki Maciejewskiej. Skupia dziewczęta w różnym wieku – od szkoły podstawowej po uczelnie wyższe. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Tego dnia okolicznościową statuetkę i list gratulacyjny otrzymał Leszek Rusiniak, organista parafii Chrystusa Króla, który w tym roku przeżywa jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Bydgoskie Dni Muzyki Kościelnej zakończyła kolejna edycja „Dies Gregoriani” – warsztatów śpiewu gregoriańskiego – które poprowadził ks. prof. Mariusz Białkowski. Kapłan, przy zaangażowaniu ks. Łukasza Kucharskiego i Pawła Pawłowicza – wprowadził uczestników w historię liturgii nieszporów, a także poprowadził warsztaty praktyczne z nauki śpiewu. – Było to bardzo wartościowe spotkanie, a możliwość wykonania modlitwy po łacinie stała się dla mnie duchowym przeżyciem. Profesjonalizm prowadzącego i świetna organizacja pozwoliły uczestnikom zdobyć niecodzienną wiedzę. Uważam, że organizowanie takich warsztatów jest bardzo ważne i potrzebne dla przywrócenia właściwego miejsca śpiewu gregoriańskiego w liturgii Kościoła – powiedziała Ewa Mróz.

Zwieńczeniem dni była celebracja I Nieszporów z Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, w parafii pw. św. Jadwigi Królowej. Przewodniczył im i homilię wygłosił ks. Karol Rawicz- Kostro, a asystę liturgiczną pełnili członkowie Centrum Formacji Liturgicznej. – Przeżyliśmy piękny tydzień święta muzyki kościelnej w diecezji. Dziękujemy księdzu biskupowi, który wspiera nas – muzyków kościelnych – powiedział ks. Łukasz Kucharski. – W tegorocznej edycji chcieliśmy zwrócić uwagę na szeroko pojęty śpiew obecny w świątyniach Kościoła rzymskokatolickiego – powiedział dr Jarosław Ciechacki z Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, która była współorganizatorem wydarzenia. – Jako duszpasterz jestem wdzięczny Bogu i ludziom za piękno muzyki liturgicznej. Staję z wielką wdzięcznością wobec organistów, dyrygentów, chórzystów, scholistów, psałterzystów, kantorów, dziękując za ich posługę – podsumował ks. Łukasz Kucharski.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak postępować w ostrych zatruciach fosforowodorem? Wysokie zagrożenie

Pestycydy wydzielające fosforowodór, zawierające fosforki metali (glinu, wapnia, cynku), mogą być przyczyną ciężkich zatruć.

(czytaj więcej)
0

To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu

Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.

(czytaj więcej)
0

Gala dla honorowych krwiodawców. Wśród wyróżnionych terytorialsi

W Urzędzie Marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego# w Toruniu, w obecności Marszałka p. Piotra Całbeckiego odbyła się uroczysta gala poświęcona honorowym dawcom krwi. Zostały na niej wręczone medale i wyróżnienia dla osób, które w wyjątkowy sposób zasłużyły się w dziele ratowania zdrowia i życia innych. Wśród wyróżnionych było 4 żołnierzy i 1 pracownik cywilny 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)
0

Zmiany w prawie oświatowym. Czego będą dotyczyły?

Sejm 21 listopada uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

(czytaj więcej)