VIII Światowy Dzień Ubogich. Pielgrzymka osób bezdomnych

fot. Diecezja Bydgoska
Na VIII Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek wybrał #motto: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21,5). To wyrażenie, które zostało napisane przez jednego z biblijnych autorów, a mianowicie przez syna Syracha, staje się dziś wyjątkowo czytelne i łatwo zrozumiałe.
Ubodzy zajmują uprzywilejowane miejsce w sercu Boga, który jest uważny i bliski każdemu z nich, przypomina papież. Bóg wysłuchuje modlitw ubogich i w obliczu cierpienia staje się „niecierpliwy”, dopóki nie odda im sprawiedliwości. W Księdze Syracha czytamy: „Prośba z ust ubogiego [dociera] do uszu Pana, a sąd Jego prędko przychodzi” (por. 21.5).
Z okazji Światowego Dnia Ubogich, który przypada 17 listopada, Caritas Diecezji Bydgoskiej zaprasza osoby w kryzysie bezdomności oraz ubóstwa na Eucharystię do kościoła „Klarysek” przy ul. Gdańskiej – 20 listopada na godz. 18.30 – a po niej na kolację do Centrum Pomocy „Betlejem”.
Natomiast dzisiaj – 16 listopada – odbywa się ogólnopolska pielgrzymka osób bezdomnych na Jasną Górę, na którą wyruszyła także grupa z Bydgoszczy (podopieczni Caritas Bydgoskiej).
W ramach Światowego Dnia Ubogich zapraszamy także wszystkich diecezjan do włączenia się w akcję wsparcia łaźni dla osób w kryzysie bezdomności, działającej przy ul. Drukarskiej 6 w Bydgoszczy.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Dom stanął w płomieniach. Rodzina potrzebuje pomocy przy odbudowie
- Pomóż Julii wbiec na szczyt. Wesprzyj Wojtka w walce o zdrowie!
- Dary dla schroniska. Przekazano koce i kilkadziesiąt kilogramów karmy
- Akcja charytatywna "Siano na siano". Z pasji do koni
- Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Czas wzruszeń i radości
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)