Hodowla na własny użytek. Kto może dokonać uboju?

fot. archiwum
Powiatowy lekarz weterynarii Wojciech Kwiatkowski poruszył sprawę #hodowli na własny użytek. Na czym ona polega?
Od 2020 roku obowiązują regulacje prawne dotyczące tzw. uboju na użytek własny, na terenie gospodarstwa w celu produkcji mięsa. Można poddać niemu takie zwierzęta jak: cielęta w wieku do szóstego miesiąca życia, świnie, owce i kozy, drób, zajęczaki oraz zwierzęta dzikie utrzymywane w warunkach fermowych np. jelenie, daniele. Zwierzęta muszą być zdrowe i nie mogą pochodzić z gospodarstwa lub obszaru podlegającego ograniczeniom, nakazom lub zakazom, mającym zastosowanie do danych zwierząt ze względu na chorobę zakaźną zwierząt, zwłaszcza afrykański pomór świń (ASF).
– Pomimo likwidacji w dużej ilości gospodarstw trzody chlewnej, minister rolnictwa namawia do hodowli na własny użytek. Można hodować dziesięć świń jednocześnie. Ograniczenia są takie, że rolnik musi tę hodowlę zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii oraz do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tak jak było. Nic się nie zmienia. Natomiast nie musi prowadzić dokumentacji. Jak zerknąłem na ilość gospodarstw, to takich które hodują do 5 świń na terenie naszego powiatu jest około 30 – wyjaśnił Piotr Kwiatkowski powiatowy lekarz weterynarii.
Jak sama nazwa wskazuje, ubój na użytek własny zakazuje sprzedaży mięsa innym osobom, poza gospodarstwem skąd zwierzęta pochodzą. – Hodowane świnie, nie mogą być sprzedawane innym użytkownikom. Mięso pochodzące z tej trzody chlewnej nie może wchodzić do obrotu. Czyli jeżeli rolnik hodował dwie świnie, jedną zabił a drugą chciał sprzedać - tego nie może zrobić. Cała tusza musi być zjedzona w tym gospodarstwie. Może trzymać również jedną maciorę i może ewentualne prosięta sprzedaż na terenie tej gminy, w której hoduje i do sąsiedniej gminy – przekazał Piotr Kwiatkowski.
Nie każdy rolnik chce korzystać z takiej hodowli, głównie dlatego że nie ma możliwości sprzedaży mięsa po uboju. – Jeżeli ktoś chce do obrotu to musi dalej tę dokumentację prowadzić. Tam jest kwestia tylko dokumentacji, nic innego – dodał.
Warto pamiętać, że w przypadku uboju na użytek własny może dokonywać go osoba, która posiada odpowiedni poziom kwalifikacji, aby wykonywać te czynności. Nie można powodować w trakcie uboju jakiegokolwiek niepotrzebnego bólu, niepokoju lub cierpienia u zwierząt. Wystarczy wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu z takiego uboju, który jest organizowany przez powiatowego lekarza weterynarii. Po takim szkoleniu wydawane jest zaświadczenie, bez obowiązku odbywania praktyki w rzeźni. Powiatowy lekarz weterynarii zachęca do kontaktu z tą instytucją gospodarzy z terenu naszego powiatu.
Źrodło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 13-07-2023 08:40:46 napisał:
odpowiedz
przyjaciel psów, w dniu 13-07-2023 11:48:21 napisał:
odpowiedz
Jego ..., w dniu 14-07-2023 13:52:06 napisał:
odpowiedz
Paradoks w tym dzikim kraju!!!!, w dniu 14-07-2023 19:26:37 napisał:
odpowiedz
Pytam, w dniu 14-07-2023 21:10:03 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!