Kolejna ofiara oszustów. Policja przypomina, jak się bronić

fot. arch.
Mieszkanka gminy Szubin padła # ofiarą przestępców działających metodą „na Blika”. Jest to jeden z najbardziej powszechnych sposobów działania cyberprzestępców. Warto przypomnieć jak bronić się przed oszustami.
Policjanci zostali poinformowani o oszustwie metodą „na Blika”. Mieszkanka gminy Szubin zgłosiła, że przestępca na jednym z portali internetowych włamał się na konto jej znajomej i poprosił ją o pomoc finansową. Kobieta będąc przekonana, że przesyła pieniądze swojej koleżance utraciła 800 zł.
Oszustwo metodą „na Blika” polega na tym, że przestępcy, którzy wcześniej włamali się na konta społecznościowe naszych znajomych, podszywając się pod nich, proszą nas o przelanie pieniędzy, których pilnie potrzebują. Ofiara proszona jest o wysłanie 6-cyfrowego kodu BLIK i zaakceptowanie transakcji w aplikacji mobilnej banku.
Jak się przed tym bronić? -jeśli, któryś z twoich znajomych nagle poprosi Cię o pieniądze najlepiej zweryfikować jego tożsamość np. dzwoniąc do niego, -aplikacja BLIK działa w taki sposób, że nawet po wysłaniu kodu musimy w aplikacji mobilnej zaakceptować płatność.
Zawsze zwracaj uwagę, czy kwota tam podana jest tą samą, o którą prosił Cię znajomy.
Nie potwierdzaj mechanicznie przelewu, -jeśli masz podejrzenia, że ktoś włamał się na twoje konto w mediach społecznościowych, ostrzeż o tym rodzinę i znajomych, aby nie reagowali na wiadomości od Ciebie Błędem jest myślenie, że na ataki cyberprzestępców narażone są głównie osoby starsze.
Coraz częściej są to młodzi ludzie, którzy nie mają świadomości na jakie próby oszustwa są narażeni. Warto o tym rozmawiać, aby jak najwięcej osób wiedziało w jaki sposób unikać niebezpiecznych sytuacji.
materiał: mł. asp. Kamil Smoliński Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)