Wielkopostny dzień skupienia. Tematem był Rok Jubileuszowy

fot. Halina Owczarz i ks. Stanisław Gajek
Kolejny już raz Grupy Modlitwy # Ojca Pio z terenu naszej diecezji zgromadziły się na wielkopostnym dniu skupienia.
„To był nasz 16 dzień skupienia. W Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni czwarty „- powiedziała Halina Owczarz, liderka Grup z naszej diecezji.
Tym razem tematycznie dotyczyły trwającego Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi nadziei”. W konferencji ks. Roman Sosnowski, diecezjalny koordynator grup tłumaczył czym jest Rok Jubileuszowy, jak dobrze go przeżyć, przygotowując się do spowiedzi oraz poruszył temat cnoty nadziei oraz grzechów przeciwko nadziei.
Podczas tegorocznego dnia skupienia w Sanktuarium Krzyża Świętego, homilia została wygłoszona przez ks. Stanisława Gajka, koncentrowała się na symbolice nocy jako przestrzeni lęku i zagubienia, ale także jako czasie, w którym rodzi się nadzieja – jak w przypadku spotkania Nikodema z Jezusem. Centralnym przesłaniem była nadzieja zakorzeniona w krzyżu Chrystusa, której uczył św. Ojciec Pio – poprzez swoje życie, wierność obowiązkom i głębokie zaufanie Bogu. Kaznodzieja przypomniał, że Ojciec Pio był człowiekiem posłuszeństwa, pokory i modlitwy, a jego duchowość opierała się na czterech filarach: prowadzeniu przez Ducha Świętego, wierności, modlitwie i trwaniu pod krzyżem. Szczególnym momentem homilii była refleksja nad słowami Świętego: „Módl się i ufaj! Nie denerwuj się! Niepokój nie służy niczemu” – stanowiącymi aktualne wezwanie do zachowania pokoju serca i zawierzenia Bożej Opatrzności.
„W tym roku dołączyły do nas dwie nowopowstałe Grupy z Białych Błot i Łochowa” – podkreśliła Halina Owczarz.
materiał: ks. Stanisław Gajek
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria












Czytaj również
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)