Dziś mamy 22 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:

21 stycznia 2025

Kukułcze jajo. Co dalej z budynkiem w Sipiorach?

fot. pow.

fot. pow.

Placówki opiekuńczo-wychowawczej w Sipiorach nie będzie#. To wiadomo od dawno. Co dalej z budynkiem? Dalej będzie własnością powiatu czy wróci do gminy? Tego nie wiadomo.

Już prawie dwa lata temu radni miejscy poprzedniej kadencji podjęli uchwałę, zgodnie z którą budynek po Szkole Podstawowej im. Obrońców Niepodległości w Sipiorach został nieodpłatne przekazany w formie darowizny na rzecz powiatu nakielskiego. Zgodnie z założeniami miała tam powstać placówka opiekuńczo-wychowawcza dla maksymalnie czternastu podopiecznych (tzw. „czternastka”). Czasu było niewiele, bo uchwała podejmowana była w marcu 2023 roku, a jeszcze w tym samym roku powiat musiał przygotować projekt adaptacji budynku (do czerwca), zawnioskować o dofinansowanie o środki z RPO z tzw. resztówek programu realizowanego przez Urząd Marszałkowski, zrealizować prace i rozliczyć ich całość. To się nie udało, czasu było za mało. Placówki nie będzie. Czy powiat ma inny plan na budynek?

- Powiat zrezygnował z planu zagospodarowania przedmiotowego budynku na placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Prowadzone są czynności mające na celu zwrot nieruchomości gminie Kcynia. Rada Powiatu Nakielskiego, uchwałą z dnia 30 października 2024, wyraziła zgodę na nieodpłatne zbycie nieruchomości gminie. Zgodnie z pierwotną umową darowizny z dnia 27 czerwca 2023, darowizna podlega odwołaniu w wypadku niewykorzystania nieruchomości na cel, na który została darowana w terminie do 31 grudnia 2026 lub wykorzystania nieruchomości na inny cel, niż cel, na który została darowana – informuje Krzysztof Błoński, starosta nakielski.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że „Przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Zarząd Powiatu Nakielskiego w drodze umowy darowizny z dnia 27 czerwca 2023 r. z przeznaczeniem na utworzeniu placówki opiekuńczo-wychowawczej. Zarząd zrezygnował jednak z realizacji przedsięwzięcia, co skutkuje koniecznością zwrotnego zbycia przedmiotowej nieruchomości na rzecz Gminy Kcynia.”

Swoje zdanie na ten temat przedstawia etatowy członek zarządu Tomasz Miłowski. - Jednym z powodów, dość generalnym, odejścia od tego zadania, były sugestie, m.in. od ludzi zajmujących się zawodowo pieczą zastępczą, żeby rodzaj placówki opiekuńczo-wychowawczej tworzony był w miastach, nie w środowisku wiejskim. Dlaczego? Widać to po placówkach w Szubinie i w Paulinie. Na wsi są pewnego rodzaju ograniczenia: dziecko z Pauliny nie pojedzie samodzielnie odwiedzić koleżanki czy kolegi, a w mieście są inne do tego warunki. Można jeszcze, zanim gmina ewentualnie przyjmie nieruchomość, ale to jest tylko moje zdanie, porozmawiać o innym zagospodarowaniu tego budynku z prezesem szpitala. Być może oni byliby zainteresowani stworzeniem tam zamiejscowego oddziału opieki długoterminowej. Ale to jest tylko sfera pomysłów, nie rozmawiamy o tym oficjalnie. Są tam dobre warunki dla osób, które muszą odpocząć, dla opieki wytchnieniowej, krótkoterminowej. Jest trochę możliwości i będziemy się nad nimi zastanawiać w najbliższych tygodniach – mówi Tomasz Miłowski.

Kiedy gmina przejmie dawną szkołę?
Uchwała dotycząca „oddania” nieruchomości gminie została już podjęta. Ale żeby budynek trafił z powrotem w ręce samorządu gminnego, ten też musi się na to zgodzić, ostatecznie składając podpis przedstawiciela gminy w akcie notarialnym. Jakie jest stanowisko burmistrza Mateusza Stachowiaka w tej sprawie?

- Zapisy porozumienia są takie, że póki gmina Kcynia nie przejmie tego budynku, a termin wyznaczony na przejęcie budynku, w przypadku niezrealizowania planu, to 30 grudnia 2026, jego właścicielem nadal będzie Starostwo Powiatowe. Liczę na to i wyrażam nadzieję, że mimo wszystko do tego czasu pojawią się nowe fundusze, nowe możliwości, nowe dofinansowania, żeby przyrzeczenie Starostwa w tym miejscu zrealizować. Jeżeli będą inne pomysły na to miejsce – mam tu na myśli oczywiście cele publiczne - to ja, jako burmistrz i myślę, że rada miejska również, damy szansę powiatowi, żeby zrealizował te zadania w tym miejscu, ponieważ ma na to jeszcze dwa lata – wyjaśnia Mateusz Stachowiak.

Burmistrz mówi, że aktualnie analizowane są możliwości prawne w kwestii przejęcia budynku. - Liczę na to, że dwa pozostałe lata, które powiat ma do dyspozycji, pozwolą na zrealizowanie jakiegokolwiek celu publicznego w tym miejscu. W tym momencie ten budynek jest własnością Starostwa Powiatowego. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mielibyśmy przejąć budynek, który jest w stanie pogorszonym, niż w momencie, gdy przekazywaliśmy go nieodpłatnie Starostwu. Z tego co wiem, dokonała się już pewna degradacja budynku. Były próby włamania, były zniszczone drzwi. Nie wyobrażam sobie, że budynek, który był w stanie dobrym, został oddany przez gminę do Starostwa, zostanie oddany w stanie pogorszonym – podkreśla Stachowiak.

To, że w miejscu dawnej szkoły w Sipiorach pojawili się już wandale, potwierdza policja. - Od 27 czerwca 2023 roku do 25 listopada br. zgłoszona została jedna interwencja dotycząca włamania do budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Sipiorach. Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że nie doszło do włamania. Ujawnili oni natomiast uszkodzone prawe skrzydło drzwi wejściowych. O powyższej sytuacji poinformowano Urząd Miejski w Kcyni – przekazał mł. asp. Kamil Smoliński, oficer prasowy KPP Nakło.

Podsumowując, jeśli do końca 2026 roku Starostwo nic w budynku nie zrobi, zgodnie z zapisami aktu notarialnego, gmina jest zobowiązana przejąć budynek z powrotem. Zastanawia jedynie fakt, czy gmina rzeczywiście chce czekać dwa lata na przejęcie budynku z powrotem, wiedząc, że powiat już teraz chce go zwrócić? Przez te dwa lata stan budynku może pogorszyć się jeszcze bardziej, a jego wartość rynkowa spadnie. Może lepszym rozwiązaniem byłoby przejęcie budynku już teraz i próba jego sprzedaży.

Źródło: 

nr 49/2024

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • 8 (8)

    Ada, w dniu 21-01-2025 10:04:22 napisał:

    Ludzie nie mają mieszkań, może warto sprzedać , po rozsądnej cenie. Gmina pozbyła by się kłopotu.

    odpowiedz

    • 7 (7)

    Jolanta , w dniu 21-01-2025 10:34:09 napisał:

    Przecież już teraz widać że gmina nie chce tego budynku. To teraz przez 2 lata!!! postoi zanim zakończy sie spychologia biurakrotyczna aż popadnie w kompletną ruinę. Powyższy komentarz jest mądrzejszy od urzędniczych.

    odpowiedz

    • 9 (9)

    Janek , w dniu 21-01-2025 11:05:42 napisał:

    Adam zaradzić coś możesz?

    odpowiedz

    • 6 (6)

    Prawniczka, w dniu 21-01-2025 11:56:35 napisał:

    Burmistrz powinien podać się do dymisji. Nie głosowałam na pana z telewizji. Miał działać, pracować a on się otacza swoimi kandydatami na radnych, panienkami z goku, kumplami tego od strzelnicy. Ale gmina ma ponad 10000 mieszkańców. 5000 nie głosowało bo wydawało się jasne że ten wytwór telewizyjnych programów nie ma szans w drugiej turze. Teraz 4 lata ale potem przyjdzie mu odpowiedzieć za każde działanie i każde zaniechanie. I nie będzie sobie wycierał buzi tym że się nie dalo

    odpowiedz

    • 4 (6)

    magister, w dniu 21-01-2025 12:14:10 napisał:

    etatowy członek zarządu- członek to za dużo powiedziane to jest po prostu ku..s zarządu

    odpowiedz

    • 4 (6)

    były ormowiec , w dniu 21-01-2025 12:47:35 napisał:

    Za komuny szkoły budowali, a nie zamykali

    odpowiedz

    • 7 (11)

    Radek, w dniu 21-01-2025 12:50:39 napisał:

    Od początku pomysł Kcyni i Powiatu był skazany na porażkę. Mówił o tym, ostrzegał na sesji rady Powiatu ówczesny radny Paweł Duda. Potrzeba było igrzysk przed wyborami, to je zrobiono ogłupiając opinię publiczną. Ówczesny wicestarosta, a teraz etatowy członek zarządu Miłowski, będący w momencie przejęcia budynku gorącym entuzjastą pomysłu, by nie rzec fanem, po 2 latach mówi, że „sugestie, m.in. od ludzi zajmujących się zawodowo pieczą zastępczą, żeby rodzaj placówki opiekuńczo-wychowawczej tworzony był w miastach, nie w środowisku wiejskim.” 2 lata temu więc nie słuchał ludzi zajmujących się zawodowo pieczą pomimo, że był wicestarostą? To kpiny z ludzi, kpiny z pełnionych funkcji za niemałe pieniądze.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    doprawniczki, w dniu 21-01-2025 14:51:22 napisał:

    Od kiedy burmistrzowie odpowiadają za swoje działania po wygaśnięciu mandatu. Tak wybraliście tak maci. Stachowiak jako radny nigdy się niczym nie wykazał, ale teraz został celebrytą i tyle.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Z lasu, w dniu 21-01-2025 15:30:14 napisał:

    No jak, przecież Starosta może go przeznaczyć na inny cel publiczny. A tak bardzo od nas chcieli ten pudynek na prędzce.

    odpowiedz

    • 0 (4)

    Roman , w dniu 21-01-2025 15:58:23 napisał:

    Kto wymyślił stanowisko.? Etatowy członek zarządu.. Czym dokładnie zajmuje się Miłowski? Bo z tego co widać, to jeździ po wszystkich spotkaniach. Je i pije za pieniądze podatników i jeszcze mu za to płacą. Normalnie paranoja.

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Kcynianin, w dniu 21-01-2025 16:10:40 napisał:

    I już kolejne dwa wielkie budynki czekają w kolejce na to samo co Sipiory i Dobieszewo mowa o Rostrzebiwie i Palmierowie gdzie te mieszkania gdzie inwestycje przynoszące gminie wielkie pieniądze po likwidacji szkół skończą jak młyn i kino orzeł a ludzi debili robią obiecują żaden minister i kurator nie powinien godzić się na takie marnotrawstwo gminnych budynkow

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Mieszkaniec, w dniu 21-01-2025 22:43:20 napisał:

    Podminowac i wysadzic bedzie pozamiatane

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
KOBIZE
500PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Budowa hal
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Praca na wysokości
60PLN
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)