Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

06 listopada 2024

Modlitwa za zmarłych księży diecezji. Uroczysta procesja

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Kapłan winien mieć te same dążenia, co Jezus, ogołacając się z własnego ja, by odnaleźć #w miłości posłusznej, czystej i ubogiej główną drogę do zjednoczenia z Bogiem i jedności z braćmi” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

 

Bydgoska Katedra św. Marcina i Mikołaja była miejscem modlitwy m.in. za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej, która została ustanowiona 24 lutego 2006 roku. – Kanonicy są to duchowni, którzy intensywnej niż inni kapłani współpracują z biskupem nad pogłębianiem ducha wiary i dziełem ewangelizacji Kościoła – dodał ordynariusz.

Po co w Kościele są takie ciała, jak kapituły? Czy były i są po to, by rozdawać godności zasłużonym? – pytał biskup, dodając, że zrodziły się one w Kościele z pragnienia pielęgnowania wspólnego życia. – Jeśli autentycznie trwamy przy Chrystusie paschalnym, gdzie tajemnica męki i śmierci nie przesłania nadziei zmartwychwstania, to nasze pielgrzymowanie prowadzi we właściwym kierunku, umacnia wiarę i jej ewangelizacyjną dynamikę, której najpiękniejszym owocem jest autentyczne świadectwo – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Jak zauważył, jednym z owoców życia wiarą jest widzenie obok siebie drugiego człowieka i patrzenie na każdego „oczyma Bożymi”. – Wtedy kapłan potrafi wychodzić ze świata swoich małych potrzeb, egoizmu, a dostrzega, że potrzebuje go drugi, zwłaszcza ten najbardziej opuszczony, zagubiony i ubogi – zaznaczył.

Takie są m.in. zadania księży kanoników, by służyć sobie nawzajem. – By ludzkie talenty stały się darem dla Kościoła, jego wiernych i dla życia kapłańskiego. Bądźcie zatem odważnymi stróżami wiary i mężami modlitwy, czujcie się odpowiedzialni za dziedzictwo Kościoła katedralnego i tej niezwykłej bydgoskiej historii, a przede wszystkim służcie bliźnim, bowiem w nich żyje Jezus – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Po Mszy św. bp Krzysztof Włodarczyk przewodniczył procesji wewnątrz świątyni, wspominając zmarłych, którzy zostali w niej pochowani, m.in. rodziców i przodków, poległych w obronie ojczyzny i ofiary wojen, duchownych, osoby konsekrowane, członków Bractwa Szkaplerznego. Obecni modlili się m.in. w intencji burmistrzów Bydgoszczy – Wojciecha Łochowskiego i Marcina Orłowskiego.

Pamiętano o zmarłych kanonikach: Kazimierzu Kamińskim, Stefanie Osińskim, Piotrze Wegnerze, Stanisławie Woźniaku, Edwardzie Siwaku, Piotrze Renkel, Zbigniewie Maruszewskim, Andrzeju Rosie, Bogdanie Jaskólskim, Marianie Ratajczaku, Hieronimie Krawczyńskim, Janie Graczyku, Jerzym Tworowskim, Tadeuszu Kolonie, Narcyzie Wojnowskim, Macieju Gutmajerze i Tadeuszu Zabłockim, Zbigniewie Lewandowskim, Bogumile Stachowiaku, Bogumile Szarym, jak i zmarłych kapłanach w ostatnim roku.

W katedrze modlił się również – w kolejną rocznicę swojej sakry i urodzin – biskup senior Jan Tyrawa.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)