Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
fot. Marcin Jarzembowski i ks. infułat Stanisław Kotowski
Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.
Chwilę później dokonano jej otwarcia. – Okazało się, że jest w niej sporo miejscowych gazet w języku niemieckim – opowiada ks. infułat Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej, do której należy filialna świątynia.
Prasa, zachowana w dobrym stanie, datowana jest na 1901 rok. – Odkryliśmy również trzy monety – 2, 5, 10 fenigów z lat: 1875, 1889 i 1874. Znaleźliśmy też dwie książki – jedną adresową, drugą z planem finansowym Bydgoszczy na 1901 roku – dodał ks. infułat Stanisław Kotowski.
W kapsule znalazł się także list dla potomnych, napisany niemieckim gotykiem. Mówi on m.in. o historii świątyni, a obecnie trafił do dokładnego tłumaczenia. – Odkrycie związane jest z remontem kościoła. W tym roku przewidujemy wykonanie kopuły i całej wierzy, a w przyszłym – 2025 – nastąpi wymiana całego dachu – podsumował ks. infułat Stanisław Kotowski.
Kościół Wniebowzięcia NMP „Klarysek” to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Bydgoszczy. Jednonawowa gotycko-renesansowa świątynia została wzniesiona pomiędzy 1582 a 1618 rokiem.
Opiekę duszpasterską nad kościołem sprawuje Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. To miejsce całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz „stałego konfesjonału”.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
- Niebawem powitamy Nowy Rok. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?
- Jemioła - roślina trująca i lecznicza. Groźny pasożyt problemem w lasach
- Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowością
- Najzdrowszy barszcz na zakwasie. Buraki skarbnicą witamin
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)