Dziś mamy 4 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

25 kwietnia 2024

Ostatnia sesja ósmej kadencji. Jakie uchwały podjęto?

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

W środę, 24 kwietnia odbyła się ostatnia sesja# Rady Miejskiej VIII kadencji, którą poprowadził Przewodniczący Rady Jan Kurant.

Po przedstawieniu porządku sesji wniosek o wycofanie z niego dwóch projektów uchwał złożył radny Tomasz Świerc.  Większością głosów (13 za) wniosek odrzucono.  Następnie rozpoczęto realizację porządku sesji. Sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym przedstawił  pf. Burmistrza Kcyni Rafał Heftowicz. Wspomniał o przeprowadzonych wyborach. W I turze poznaliśmy nazwiska nowych radnych. W wyniku rozstrzygnięcia w II turze Burmistrzem Kcyni został wybrany Mateusz Stachowiak, który uzyskał 2490 głosów. Pan Mateusz przez ostatnie 2 kadencje zasiadał w Radzie Miejskiej. Podczas sesji pogratulowano mu wyboru na tę zaszczytną funkcję.

Sprawozdanie z działalności Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni za 2023 rok przedstawiła Kierownik Agnieszka Witkowska. Analizę gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Kcynia za rok 2023 przedstawił Piotr Mantych. Radny Mirosław Pezacki pytał w tym miejscu o cenę zakupu worków do segregacji. Informację o stanie i realizacji zadań w zakresie utrzymania dróg przedstawiła Anita Gryczka. W tym miejscu radny Pezacki apelował o jak najszybszą naprawę nawierzchni ul. Libelta i Zielonej po usunięciu awarii oraz o montaż tzw. "śpiącego policjanta" na ul. Sienkiewicza. Informację z oświetlenia ulicznego, utrzymania  czystości i porządku oraz zieleni w Gminie Kcynia w 2023 roku Kierownik Anna Pawlak. Materiały dostępne pod linkiem https://mst-kcynia.rbip.mojregion.info/2160/158/porzadek-i-projekty-uchwal-lxxvi-sesji-rady-miejskiej-w-kcyni.html.

Następnie przystąpiono do rozpatrzenia projektów uchwał w sprawie:

1) o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Kcynia na 2024 rok - zał. 1,

2) zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kcynia na lata 2024 - 2036 - zał. 2,

3) uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy  Kcynia - zał. 3,

4) przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego gminy Kcynia - zał. 4.

Najwięcej czasu poświęcono dwóm ostatnim projektom. Radny Tomasz Świerc dopytywał o istotę zmian związanych z proponowanymi projektami obawiając się zablokowania dalszego rozwoju gminy w związku z możliwością lokalizacji OZE.  Jak wynika z uzasadnienia do projektu uchwały  w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kcynia  wprowadzenie zmian do wybranych, pojedynczych zapisów  studium, jest fragmentaryczną  zmianą obowiązującego studium. Przedmiotem zmiany Studium było wyłącznie uzupełnienie ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego o pojedyncze, jednostkowe ustalenia dotyczące wybranych terenów. Cały przebieg sporządzonej procedury, przedmiot zebrania wniosków jak i uzgodnień i opinii oraz ujednolicona forma studium, będąca przedmiotem wyłożenia, wskazuje jednoznacznie, że zmiana studium ma charakter zmiany polegającej na uzupełnieniu studium o pojedyncze ustalenia.  Studium nie jest aktem prawa miejscowego, ma jednak moc wiążącą dla opracowywanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.  Na bieżąco wyjaśnień radnemu dokonywał pracownik UM Joanna Wysocka. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 1 osoba się wstrzymała i 1 była przeciwna.

Kolejnym projektem był projekt uchwały w sprawie sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego gminy Kcynia. Uchwała Rady Miejskiej w Kcyni w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego rozpocznie tryb formalnoprawny sporządzenia planu ogólnego. Plan ogólny sporządza się w granicach administracyjnych gminy Kcynia. W planie ogólnym określa się strefy planistyczne i gminne standardy urbanistyczne. Przystąpienie do sporządzenia planu ogólnego gminy związane jest z Ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 r. poz. 1688), która weszła w życie 24 września 2023 r. Zgodnie z tą zmianą obowiązujące na terenie gminy studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tracą ważność z dniem 31 grudnia 2025 r. Zgodnie z art. 67 ust. 4 ww. ustawy uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiany będzie możliwe jeżeli w danej gminie wszedł w życie plan ogólny. Plan ogólny będzie podstawą do sporządzenia planów miejscowych oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Plan ogólny będzie stanowił akt prawa miejscowego. Przystąpienie do prac planistycznych nad sporządzeniem planu ogólnego jest niezbędne do prowadzenia polityki przestrzennej gminy.  Za przyjęciem projektu głosowało 13 radnych, 1 osoba była przeciwna.

Druga część sesji poświęcona była kończącej się ósmej kadencji Rady Miejskiej. Przewodniczący Rady dokonał krótkiego podsumowania 5-letniej kadencji, następnie głos zabrała także radna Urszula Stachowiak, dla której była to już szósta i ostatnia kadencja. Podziękowania skierowano także pod adresem pełniącego funkcję Burmistrza Rafała Heftowicza. Każdy z radnych otrzymał stosowne podziękowania. Za współpracę podziękowano także Pani Skarbnik Edycie Szczurek oraz Pani Gabrieli Kalce, która prowadzi Biuro Rady. Przedstawiono także prezentację, w której omówiono najważniejsze inwestycje i działania. Prezentacja dostępna pod linkiem https://kcynia.pl/aktualnosci/podsumwoanie-kadencji-zobacz-co-zrealizowano.html. Po zakończeniu sesji radni udali się na grób zmarłego Burmistrza Marka Szarugi, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicz. Kadencja tej Rady kończy się oficjalnie z ostatnim dniem kwietnia. Pierwsza sesja nowej Rady odbędzie się 7 maja.

W nowej Radzie zasiądzie siedmioro dotychczasowych radnych tj. Dorota Czerwińska, Alicja Woźniak, Monika Wołyńska, Łukasz Szczepański, Mirosław Pezacki, Zbigniew Witczak, Tomasz Świerc.  Niektórzy radni podjęli decyzję o niekandydowaniu już. Ośmioro radnych będzie nowych: Arkadiusz Stachowiak, Paweł Malagowski, Wojciech Banach, Tomasz Bagnerowski, Artur Woźniak, Lidia Wiland, Paweł Kiepiela i Danuta Rudzka.

Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 24 167

Czytaj również

udostępnij na FB
0

233. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Święto Narodowe

Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą #w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ustanowione w 1920 r.

3 maja w kościele katolickim obchodzone jest #Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

(czytaj więcej)
0

Ocena jakości powietrza w naszym regionie. Raport za miniony rok

Wypełniając obowiązek wynikający# z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54), Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2023 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)