Dziś mamy 7 listopada 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

07 listopada 2024

Pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podpisano umowę

Ceremonia podpisania umów FEdKP oraz umowy z operatorem pożyczek dla przedsiębiorców, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ceremonia podpisania umów FEdKP oraz umowy z operatorem pożyczek dla przedsiębiorców, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju (KPFR, Fundusz Rozwoju) przekazuje pierwsze# w tej perspektywie finansowej środki – 50 mln złotych - na wsparcie pożyczkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Umowa z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym (KPFP, Funduszem Pożyczkowym) została podpisana dziś (7 listopada) w obecności marszałka Piotra Całbeckiego. Podczas tej samej uroczystości gospodarz województwa przekazał beneficjentom naszego programu regionalnego umowy o dofinansowanie projektów łącznej wartości 280 mln złotych.

 

- Gospodarka jest oczywiście priorytetem. Cieszę się, że jest duże zapotrzebowanie na nasze pożyczki rozwojowe dla przedsiębiorstw. To świadczy oczywiście o tym, że nasza oferta jest atrakcyjna, ale z drugiej strony świadczy to o aktywności naszych przedsiębiorców, którzy inwestują, rozwijają się, mają pomysły biznesowe. To jest bardzo budujące – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki. W spotkaniu z przedstawicielami beneficjentów uczestniczyli również wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska i członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa oraz radni województwa Sławomir Kopyść i Przemysław Ziemecki.

Fundusz Rozwoju, który jest spółką samorządu województwa, jako regionalna instytucja finansowa dysponuje pulą 900 mln złotych z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP), naszego programu regionalnego 2021-2027, z przeznaczeniem na nisko oprocentowane i częściowo umarzane pożyczki. Celem jest wspieranie inwestycji rozwojowych niewielkich przedsiębiorstw, przedsięwzięć w dziedzinie modernizacji energetycznej, energetyki opartej na odnawialnych źródłach oraz transformacji w kierunku gospodarki w obiegu zamkniętym. Fundusz Pożyczkowy, także instytucja marszałkowska, jest pierwszym w tej perspektywie finansowej wybranym przez FEdKP pośrednikiem, który będzie oferował pożyczki małym i średnim przedsiębiorcom.

Pożyczki (2-5 mln złotych, spłata do 7 lat) są dedykowane przede wszystkim start-upom, firmom planującym wdrożyć innowacyjne rozwiązania (w tym nowoczesne modele biznesowe), przeprowadzić cyfryzację, przeprowadzić automatyzację lub uruchomić/zwiększyć eksport. Oprocentowanie 2-3 proc. rocznie. Pozostałe podmioty biznesowe mogą liczyć na pożyczkę z oprocentowaniem 6,68-9,68 proc. w skali roku.

Szczegóły - notka KPFR w załączniku

Wśród 62 przekazanych dziś beneficjentom umów FEdKP są m.in. umowy dotyczące wsparcia zakupu sprzętu i wozów bojowych dla ochotniczych straży pożarnych w całym regionie, utworzenia regionalnego akceleratora biznesu przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Toruniu, budowy przedszkola w Rogóźnie w powiecie grudziądzkim, utworzenia kilkunastu dziennych domów dziennego pobytu dla osób niesamodzielnych (w tym niesamodzielnych osób starszych), utworzenia i funkcjonowania lokalnych centrów usług społecznych oraz ochrony owadów zapylających.

Lista beneficjentów w załączniku

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 3
Pliki do pobrania
7.11.24 lista umów FEdKP.PDF
metryczka pożyczki rozwojowej .pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
0

Akcja "Szkoła do hymnu". Ostatni dzień na zgłoszenia

Zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe#, a także placówki polonijne do udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach proponujemy wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to piątek, 8 listopada.

(czytaj więcej)
0

Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach

Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.

(czytaj więcej)
0

Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

(czytaj więcej)
0

Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.

(czytaj więcej)