Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

01 kwietnia 2024

Prelekcja zainteresowała mieszkańców. "Całun Turyński"

fot. DPS w Nakle

fot. DPS w Nakle

We wtorek 26 marca #br. w Domu Pomocy Społecznej gościliśmy księdza dr Mieczysława Piotrowskiego, który wygłosił prelekcję: "Całun Turyński".

Podczas spotkania można było dowiedzieć się, czym jest "Całun Turyński" - lniane płótno zawierające obraz dwustronnego odwzorowania postaci ludzkiej. Na materiale widoczne są liczne czerwone ślady. Przechowywany jest w Turynie, w kaplicy Świętego Całun katedry pw. Jana Chrzciciela.

Całun Turyński jest uważany za jedną z największych relikwii chrześcijaństwa. Przechowywany najpierw w Jerozolimie, potem paręset lat w Bizancjum. W roku 1357 został wystawiony po raz pierwszy na widok publiczny  we Frencji, by ostatecznie w XVII wieku trafić do Włoch.

Dziękujemy za przybliżenie nam tak ciekawej historii dotyczącej chrześcijaństwa, która jeszcze mocniej zbliżyła Nas podczas Wielkiego Tygodnia do oczekiwania  Zmartwychwstanie Pańskie.

Materiał: Magda Pasieka / Dom Pomocy Społecznej w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 39 13

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)