Prokuratura zakończyła śledztwo. Znana jest przyczyna tragedii
fot. archiwum
Prokuratura Rejonowa w Szubinie zakończyła śledztwo# w sprawie tragicznego wypadku w sąsiedniej gminie Łabiszyn. Wiadomo, dlaczego doszło do zderzenia dwóch pojazdów.
Przypomnijmy. W sobotę, 8 czerwca na drodze wojewódzkiej w miejscowości Kąpie w gminie Łabiszyn doszło do wypadku drogowego. Pisaliśmy o tym tutaj. Jak wówczas ustalili wezwani na miejsce policjanci, kierujący pojazdem ciężarowym MAN zjechał na przeciwny pas ruchu i doprowadził do zderzenia z pojazdem suzuki vitara. W skutek tego zderzenia na miejscu zginął 30-letni Mateusz Sikora. Był policjantem w KPP w Tucholi. Tego dnia nie pełnił służby, jechał prywatnym pojazdem. Natomiast o sprawcy zdarzenia wiadomo, że jest to 55-letni przedsiębiorca Grzegorz G. mieszkaniec gminy Szubin. Bezpośrednio po zdarzeniu złożył zeznania. Prokuratura zastosowała wobec niego dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe w kwocie 15 tys. zł. Śledztwo szubińskiej prokuratury zakończyło się w miniony wtorek, 22 października. W momencie kiedy doszło do wypadku, 55 -latek był trzeźwy. Co przyczyniło się do tragedii? – Przyczyną wypadku było nieprawidłowe postępowanie kierującego ciężarowym MAN-em, które polegało na niezachowaniu szczególnej ostrożności i niekorygowaniu ruchu pojazdu na łuku drogi przy rozwijanej nadmiernie w stosunku do administracyjnie dopuszczanej prędkości jazdy. To doprowadziło do zjazdu na część jezdni przeznaczoną dla pojazdów poruszających się w przeciwnym kierunku – przytacza ekspertyzę biegłych powołanych do wyjaśnienia tego wypadku prokurator Grażyna Pawlaczyk.
„Nie potrafił powiedzieć, co się stało”
Wobec 55-latka prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu w Szubinie. Mężczyzna usłyszał zarzuty z artykułu 177 kodeksu karnego ust. 1. i 2., które brzmią odpowiednio: 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Prokuratura w zarzutach zastosowała tzw. zbieg przepisów, czyli skazanie przez sąd za jedno przestępstwo. Akt oskarżenia został dopiero skierowany do sądu, który wyznaczy termin rozpraw przeciwko Grzegorzowi G. Mężczyzna, jak wspomniano złożył wyjaśnienia, przyznał się do spowodowania wypadku, ale dokładnych okoliczności nie wyjaśnił. – Nie potrafił powiedzieć, co się stało – dodała prokurator Pawlaczyk.
Źródło:
Czytaj również
- Kto podpalił choinkę? Nastolatkowie uciekli z miejsca zdarzenia
- Nie żyje półtoraroczne dziecko. Dziewczynka weszła do skrzyni łóżka
- Sylwestrowa noc w powiecie nakielskim. Strażacy wzywani tylko raz
- Poszukiwani świadkowie kilku zdarzeń. Kto uszkodził auta?
- Skuszony reklamą stracił blisko 70 tys. zł. 49-latek padł ofiarą oszustów
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
obserwator, w dniu 07-11-2024 15:03:40 napisał:
odpowiedz
Adrian, w dniu 07-11-2024 15:44:44 napisał:
odpowiedz
zebrał, w dniu 07-11-2024 18:05:00 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!