Śniadanie Wielkanocne w Mroczy. W hali zapanowała świąteczna atmosfera!

fot. MM
13 kwietnia w murach mroteckiej hali widowisko-sportowej# miało miejsce tradycyjne już wydarzenie - Śniadanie Wielkanocne, które na stałe wpisało się w kalendarz organizowanych na terenie gminy Mrocza imprez.
Wydarzenie rozpoczął pełniący obowiązki dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy Łukasz Piotrowski, który powitał wszystkich zgromadzonych w hali mieszkańców gminy Mrocza oraz zaproszonych gości, którzy wygłosili okolicznościowe przemówienia. Następnie sekretarz gminy Mrocza (pełniąca jednocześnie funkcję zastępcy burmistrza) Renata Jesionowska Zawieja wraz z wiceprzewodniczącym mroteckiej rady miejskiej Tomaszem Tarnolickim złożyli mieszkańcom świąteczne życzenia.
Nierozłącznym elementem Śniadania Wielkanocnego w Mroczy jest także dzielenie się jajkiem. Kojarzący się mocno ze świętami wielkanocnymi przysmak został chwilę wcześniej poświęcony przez wikariusza mroteckiej parafii ks. Dominika Krawczaka.
A co czekało na każdego, kto zdecydował się odwiedzić tego dnia Mroczę? Przede wszystkim tradycyjne, pyszne potrawy przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich z Krukówka, Drążna, Białowieży, Samsieczynka i Witosławia, jak i również przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Drzewianowo. Z kolei w pokazie wielkanocnych palm udział wzięły KGW z Witosławia, Krukówka, Wiela, Samsieczynka, Matyldzina, Mroczy, KGW "Drzewianowianki", a także sołectwa Wyrza, Białowieża, Klub Seniora w Mroczy, Klub Wolontariuszy przy CUS w Mroczy oraz Stowarzyszenie Izyda. W tym roku każde stoisko i każda palma wielkanocna została jednakowo doceniona z uwagi na wcześniejszą rezygnację z formy konkursowej polegającej na wyborze najlepszego stoiska i najpiękniejszej palmy.
Nie zabrakło także stoisk artystycznych, gdzie można było podziwiać oraz nabyć rękodzieła wykonane przez lokalnych twórców: Darię Rucińską, Izabelę Szplitt oraz Monikę Domaszek. Dostępna była również unikatowa wystawa prac Stanisława Gilla, który z drewna i zapałek tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Z kolei na najmłodszych czekały kolorowe stoiska animacyjne
Wydarzenie swoim występem uświetnił Zespół Pieśni i Tańca Ludowego "Poznań" AWF, który na scenie zaprezentował się trzykrotnie.
Galeria




































































































Czytaj również
Dodaj komentarz
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Harry, w dniu 13-04-2025 21:37:13 napisał:
odpowiedz
Zainteresowany , w dniu 15-04-2025 10:20:56 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!