Dziś mamy 25 kwietnia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

04 marca 2025

To już koniec karnawału. Pałucki podkoziołek

fot. LZ

fot. LZ

Szkoda, że tak niewiele osób skorzystało z # zaproszenia Stowarzyszenia Miłośników Regionalnego Zespołu Pałuki w Kcyni, bo było na co popatrzeć. Pałucki podkoziołek to ciekawy zwyczaj, którego dziś już nie ma...

W poniedziałek, 3 marca, właściwie w przeddzień tradycyjnego podkoziołka, w murach Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki można było obejrzeć tradycyjny pałucki podkoziołek, oczywiście w wykonaniu członków Stowarzyszenia Miłośników Regionalnego Zespołu Pałuki w Kcyni. Wśród gości znaleźli się wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling, sołtys wsi Nowa Wieś Notecka Agnieszka Kemnitz, a z ramienia Urzędu Miejskiego w Kcyni na wydarzeniu pojawiły się Ewa Hałas oraz Anna Duda-Nowicka.

Pałucki podkoziołek to ludowa zabawa ostatkowa, obchodzona w regionie Pałuk w ostatni dzień karnawału, czyli we wtorek przed Środą Popielcową. Jest to część tradycji podkoziołka, znanej w wielu częściach Polski, zwłaszcza w Wielkopolsce i na Kujawach.
Jakie są cechy charakterystyczne pałuckiego podkoziołka? To m.in. figura podkoziołka, która jest centralnym elementem zabawy. Często jest wykonana z drewna lub ciasta, symbolizuje płodność i zakończenie karnawałowych uciech. Podkoziołek to oczywiście zabawa taneczna i ostatnia okazja do tańców przed okresem postu. W tradycji młode dziewczęta musiały „wykupić” sobie możliwość tańca, wrzucając pieniądze do miski lub skarbonki umieszczonej przed figurką koziołka. Podkoziołek to też śpiewy i przyśpiewki, które często miały żartobliwy i lekko frywolny charakter, związany z nadchodzącym okresem postu. Po podkoziołku następował okres Wielkiego Postu, a zabawa miała być ostatnią okazją do swobodnej radości i świętowania. To typowy przykład dawnych ludowych tradycji, które miały zarówno charakter religijny, jak i społeczny.

W Kcyni można było zobaczyć scenkę, podczas której w pałuckiej chacie żona oczekuje na męża wracającego z pola, córki pomagają w sprzątaniu, aż tu nagle do chaty witają „kolędnicy”. Było skocznie, tanecznie, śpiewnie i przede wszystkim wesoło.
Podkoziołek musi być suty, a więc nie zabrakło poczęstunku. O pyszności na stołach zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Babeczki Turzyn. Wydarzenie było sponsorowane przez Bank Pocztowy w Bydgoszczy.

Oceń artykuł: 17 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (19)

    maja, w dniu 04-03-2025 11:01:21 napisał:

    nie wierzę, że jeszcze nie wyleczyliśmy się jeszcze z PZPR - u. jesteśmy naprawdę głupim narodem.

    odpowiedz

    • 6 (14)

    FAN, w dniu 04-03-2025 11:55:51 napisał:

    Czy ktoś się orientuje kiedy Pałuki wydają drugą płytę?

    odpowiedz

    • -4 (18)

    Pamela, w dniu 04-03-2025 16:00:43 napisał:

    Po dzisiejszym występie na rynku jestem zachwycona klasa sama w sobie!!!!

    odpowiedz

    • 10 (18)

    Niemiec wróć!, w dniu 04-03-2025 17:00:11 napisał:

    Pałuki = Kółko wzajemnej adoracji. Te same twarze, te same występy, zero polotu. a gdzie Pan Burmistrz lub jego "wzorowy" zastępca ? nie dostali zaproszenia ? z gokiem też kosa ?

    odpowiedz

    • 6 (16)

    Edyta sz, w dniu 04-03-2025 17:29:48 napisał:

    Czas zwołać referendum

    odpowiedz

    • 7 (17)

    Obserwator , w dniu 04-03-2025 19:34:26 napisał:

    Przykre jest to iż nie pamięta się już o starszych osobach które jeszcze lepiej znają tradycje i tajniki starego zespołu , wypadało by zaprosić te osoby raz do roku chociaż na skromną kawkę - smutne. Jak się nie mylę jest to centrum Kultury , wiec się pytam co z Waszą kulturą ?

    odpowiedz

    • 8 (16)

    Obserwator 1, w dniu 04-03-2025 19:36:14 napisał:

    A sporo tych osób jeszcze żyje i również zostawiło cząstkę swego życia w tym Zespole !

    odpowiedz

    • 2 (16)

    Zenada, w dniu 04-03-2025 22:44:54 napisał:

    Wicewojewoda za chwilę dostanie honorowe obywatelstwo gminy

    odpowiedz

    • 3 (17)

    Zmień leki, w dniu 05-03-2025 11:14:16 napisał:

    Wicewojewoda jest obywatelem tej gminy głąbie !

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)