Ułatwienie dla emerytów i rencistów. mLegitymacja zyskuje na popularności

fot. freepik
Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista może # korzystać z elektronicznej wersji legitymacji. Wystarczy, że zainstaluje na swoim smartfonie aplikację mObywatel i pobierze dokument. Z mLegitymacji ZUS korzysta już blisko milion świadczeniobiorców.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie wystawia mLegitymacje wszystkim osobom, które nabywają prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenie kompensacyjnego. Plastikowa karta jest obecnie wydawana wyłącznie na wniosek. W tym celu należy wypełnić formularz ERL- informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
ZUS wystawi elektroniczną wersję legitymacji także w przypadku, gdy emeryt lub rencista dysponuje już plastikową kartą emeryta-rencisty. Tradycyjna legitymacja pozostaje ważna do upływu terminu jej ważności. Posiadacze obu wersji mogą korzystać z nich zamiennie, według własnych preferencji.
Osoby niepełnoletnie, które otrzymują rentę rodzinną, mogą pobrać mLegitymację, pod warunkiem że ukończyły 13. rok życia, posiadają profil zaufany oraz dowód osobisty.
Jak dodać mLegitymację w aplikacji mObywatel
Z mLegitymacji można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, na przykład smartfonie za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji „mObywatel”. Jeśli emeryt lub rencista dotychczas nie korzystał
z tej aplikacji, może ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Po zalogowaniu się do aplikacji należy potwierdzić swoją tożsamość dołączając dowód osobisty, a następnie wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i wskazać legitymację emeryta-rencisty z wyświetlonej listy.
Elektroniczny dokument działa tak jak tradycyjny, umożliwiając potwierdzenie statusu emeryta lub rencisty oraz korzystanie z przysługujących ulg i zniżek (np. zniżek do biletów). Z danych ZUS wynika, że z tego rozwiązania korzysta już niemal milion świadczeniobiorców. W 2023 roku mLegitymację pobrało 611 tysięcy emerytów i rencistów, w 2024 roku – 317,5 tysiąca, a w 2025 roku – 58,3 tysiąca.
materiał: Krystyna Michałek regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
- Polewanie wodą. Niewinna zabawa może skutkować przykrymi konsekwencjami
- Warto się zatrzymać. Dziś Światowy Dzień Trzeźwości
- Trzynasta emerytura. Niektórzy otrzymają ją jeszcze przed świętami
- Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek w ZUS? Sprawdź!
- Rusza sezon turystyczny. Każdy znajdzie coś dla siebie
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Emeryt , w dniu 24-03-2025 19:01:24 napisał:
odpowiedz
On, w dniu 26-03-2025 09:12:58 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!