Dziś mamy 3 stycznia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

07 listopada 2024

Za dużo cukru. Norma przekroczona o prawie 23 tony

fot. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy

fot. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy

Wszczęcie postępowania administracyjnego na przewoźnika#, mandat karny dla kierowcy oraz przywrócenie normatywności – to efekty kontroli zespołu pojazdów zatrzymanego do kontroli przez kujawsko-pomorskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

 

W dniu 21 października br. na drodze ekspresowej S5 inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Bydgoszczy wytypowali do kontroli 8-osiowy zespół pojazdów składający się z ciągnika samochodowego i dwóch spiętych ze sobą na sztywno przyczep, czyli tzw. stonogę. W dwóch przewożonych tym zespołem pojazdów 20-stopowych kontenerach morskich przewożony był cukier biały w opakowaniach do sprzedaży detalicznej. Wg dokumentów przewozowych w kontenerach znajdowało się łącznie 44000 kg (44 tony) cukru. Inspektorzy skierowali więc zespół pojazdów na wagę, która wskazała jego rzeczywistą masę całkowitą 62,9 t, a więc przekroczenie 40-tonowej normy o prawie 23 tony. Tak ciężki zespół pojazdów przewożący ładunki podzielne (drobnicowe) i skonfigurowany w taki sposób, tj. składający się z pojazdu samochodowego i dwóch przyczep, w ogóle nie powinien poruszać się po drogach publicznych. Tym bardziej, jeżeli masa takiego zestawu przekracza 60 ton, powinien on być pilotowany. W tym przypadku pojazdu pilotującego nie było. Za kierowanie przeładowanym kierujący został ukarany mandatem karnym, a wobec jego pracodawcy (przewoźnika) zostało wszczęte postępowania administracyjne zagrożone wysokimi karami pieniężnymi. Przejazd został wstrzymany, co wiązało się z pozostawieniem w miejscu kontroli jednej przyczepy i kontynuowanie jazdy tylko z jedną przyczepą.

Materiał: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (5)

    przyjaciel psów, w dniu 07-11-2024 11:38:48 napisał:

    Marysiu, ile cukru w cukrze jest????

    odpowiedz

    • 6 (8)

    Nakielanin, w dniu 07-11-2024 12:13:48 napisał:

    Nieźle. W sumie zastanawiające jest to, że w okolicy Nakła gdzie ryzyko takich przeładowanych pojazdów jest bardzo duże nie ma wag na wjazdach z każdej strony. Zwłaszcza w weekendy można zaobserwować bardzo wysoko ładowane wanny przejeżdżające przez Nakło.

    odpowiedz

    • 3 (9)

    2755, w dniu 07-11-2024 17:08:10 napisał:

    Tiry na tory

    odpowiedz

    • 4 (6)

    kazicz, w dniu 07-11-2024 17:45:56 napisał:

    I wyobrazcie sobie, że potem popsute są krawężniki, ronda, powstają koleiny, woda zimą staje i zamarza, rozwala asfalt i potem płacimy za to wszyscy. Brawo ITD. Nie daj Boże na przejściu dla pieszych idzie niebinarny osobnik narodowości ukraińskiej lub z Kirgistanu lub gorzej, dziecko i taki pociąg samochodowy nie wyhamuje, bo hamulce nie zatrzymają sprawnie takiego Antonowa na kołach.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 3 (3)

    Mieszkańcy , w dniu 07-11-2024 19:47:01 napisał:

    Wystarczy iść do cukrowni I poprosić o dane z wagi który samochód ile przywiózł buraków. Proste Proste. Ale itd nie chce.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Anonim, w dniu 07-11-2024 21:38:47 napisał:

    Czyli przeladowany nie był skoro 8 osi ,na każdą po 8 ton daje 64 tony problem w tym że na takie tonaze to trzeba zezwolenia

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Darek, w dniu 08-11-2024 12:45:08 napisał:

    Nie przekroczył nacisków na oś bo zwykłe zestawy do 40t na ciągnącej maja po 11t on raptem 8,5t. Nawet jeśli ważył 63t to mniej niszczył drogę niż standardowe zestawy. Problemem jest że nie zapłacił dodatkowej daniny za zezwolenie.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    Roman Rosmedia, w dniu 08-11-2024 14:47:44 napisał:

    Pewnie ten złodziej P. .....l

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Praca na wysokości
60PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)