Dziś mamy 25 kwietnia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2023

"Za mundurem chłopcy sznurem". Rozpoczął się cykl spotkań

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Kobieta i mundur. To połączenie już jakiś czas temu zainteresowało #kadetki klas mundurowych z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, a tym samym zapoczątkowało cykl spotkań pn. "Za mundurem chłopcy sznurem". To już kolejna odsłona tej inicjatywy. Funkcjonariuszki potulickiego zakładu karnego podzieliły się wiedzą i doświadczeniami zza wysokiego, więziennego muru.

Cykl ten ma za zadanie w pełni przedstawić wszystkie „za” lub „przeciw” w pracy kobiet na różnych stanowiskach i w formacjach mundurowych – czytamy na stronie szkoły.

Kobieta w mundurze?

Jak wygląda służba z kobiecej perspektywy? Jakie zadania stoją przed funkjconariuszkami Służby Więziennej? W jakich działach można je spotkać? Jakie zadania realizują na co dzień? Na te i szereg innych pytań odpowiadała por. Justyna Sejdowska-Szrajber, starszy psycholog działu penitencjarnego, mł. chor. Joanna Wełniak, na co dzień pełniąca służbę w dziale kadr oraz szer. Wiktoria Pogoda, która swoją przygodę w mundurze zaczyna w dziale kwatermistrzowskim.

W szeregach SW

Podczas spotkania była także przestrzeń na zaprezentowanie Służby Więziennej jako uzbrojonej formacji mundurowej podległej Ministrowi Sprawiedliwości oraz omówienie podstawowych zadań jakie stoją przed funkcjonariuszami naszej formacji. Celem było wzbudzenie zainteresowania wyborem tej ścieżki zawodowej w przyszłości i rozważenie skierowania swoich dalszych życiowych wyborów w tym kierunku zarówno u dziewcząt jak i chłopców. Noszenie munduru nie oznacza jednokierunkowego rozwoju, gdyż pełnienie służby w poszczególnych działach wymaga różnych kwalifikacji i kompetencji.

Trafne pytania

Młodzież zadawała wiele pytań – wątki związane z realizacją codziennych zadań przez funkcjonariuszy okazały się dla nich ciekawe i chętnie zgłębiali poruszane tematy.

Porozumienie

Powyższe spotkanie to wynik podpisanego porozumienia o współpracy Zakładu Karnego w Potulicach z Zespołem Szkół im. prof. E. Chroboczka w Szubinie. Porozumienie dotyczy min. upowszechniania wśród uczniów szkoły zagadnień związanych z funkcjonowaniem Służby Więziennej. Celem podjętej współpracy jest realizacja wspólnych przedsięwzięć w zakresie kształtowania wśród młodzieży szkolnej wartości i postaw obywatelskich oraz współpracy na rzecz obronności państwa i wychowania patriotycznego młodzieży.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)