Dziś mamy 6 listopada 2024, środa, imieniny obchodzą:

29 września 2023

Zmarł ks. prałat Bronisław Kaczmarek. Był wikariuszem generalnym diecezji

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. prałat Bronisław Kaczmarek, wikariusz #generalny diecezji bydgoskiej oraz proboszcz parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy.

Urodził się 12 sierpnia 1949 roku we Wrześni. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego wstąpił w 1967 roku do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia diakonatu przyjął 7 maja 1972 roku z rąk bp. Jana Czerniaka, a kapłańskie 9 czerwca 1973 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

Był wikariuszem w: Strzałkowie (św. Doroty), Bydgoszczy (Niepokalanego Poczęcia NMP), Gnieźnie (katedrze), Bydgoszczy (św. Marcina i Mikołaja – farze, pełniąc funkcję sekretarza bp. Jana Wiktora Nowaka), a od 2 marca 1996 roku proboszczem parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy.

W latach 1975-1980 podjął studia na KUL-u, uzyskując tytuł magistra teologii pastoralnej. W 1988 roku na tej samej uczelni obronił pracę doktorską, której tematem było „Wychowanie religijne narodu polskiego w pismach Prymasa Kardynała Augusta Hlonda”. Pełnił posługi: notariusza w kurii w Gnieźnie, prefekta i wicerektora Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Był wykładowcą katechetyki, związany również z Prymasowskim Instytutem Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, Prymasowskim Instytutem Teologii w Gnieźnie, wizytatorem nauki religii, członkiem rady administracyjno-gospodarczej w gnieźnieńskim seminarium, członkiem rady Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego oraz referentem w Wydziale Katechizacji i Szkół Katolickich w kurii w Gnieźnie. W latach 2004-2023 pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji bydgoskiej.

Kapelan Jego Świątobliwości, kanonik gremialny kapituły przy kościele św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Gruźlicy i Chorób Płuc, duszpasterz Służby Zdrowia, asystent Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Oddziału w Bydgoszczy.

Jego umiłowanym miejscem był konfesjonał, a słowa, z którymi szedł przez kapłańskie życie, brzmiały: „Oto idę, abym spełniał Twoją wolę”. „Kapłaństwo, do którego zostaliśmy wezwani, jest służbą Panu Bogu i ludziom. Wierni natomiast mają sobie uświadamiać, że brak księdza jest wielką luką, której nie da się zapełnić” – mówił ks. prałat Bronisław Kaczmarek z okazji Roku Kapłańskiego w 2010 roku.

O uroczystościach pogrzebowych poinformujemy wkrótce.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 16 16

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kompetencje cyfrowe nauczycieli. Nowe projekty

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło podpisywanie umów# dotyczących wsparcia realizacji przedsięwzięć z Inwestycji „E-kompetencje” w ramach dwóch naborów: dla nauczycieli przedszkolnych oraz dla nauczycieli szkolnych. Ich celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych u nauczycieli, aby skuteczniej wprowadzali dzieci i młodzież w świat nowych technologii.

(czytaj więcej)
0

Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach

Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.

(czytaj więcej)
0

Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

(czytaj więcej)
0

Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.

(czytaj więcej)