Żołnierze złożyli uroczyste przyrzeczenie. Nowi Terytorialsi w regionie
fot. kpr. Marta Sosnowska, por. Piotr Ruliński
26 października br. szeregi 8. Kujawsko- Pomorskiej Brygady# Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) zasilili kolejni żołnierze. 36 przysięga w historii Brygady miała miejsce na placu przy ul. Zielony Rynek we Włocławku. Była to szczególnie uroczysta chwila dla najmłodszego, włocławskiego batalionu, któremu został wręczony proporzec rozpoznawczy.
Nowi Terytorialsi w regionie
Społeczność kujawsko-pomorskich żołnierzy Obrony Terytorialnej powiększyła się o około 100 nowych żołnierzy. Ponad 60 z nich stanowią żołnierze, którzy ukończyli szkolenie podstawowe i była to dla nich pierwsza w życiu styczność ze środowiskiem wojskowym. Pozostali to powracający po przerwie do służby żołnierze rezerwy, którzy ukończyli szkolenie wyrównawcze. Około 20% nowych żołnierzy stanowią kobiety.
Najważniejszy dzień w życiu żołnierza oraz historyczny moment dla batalionu
W sobotnie przedpołudnie 26.10 br. na placu przy ul. Zielony Rynek we Włocławku nowi żołnierze złożyli Ojczyźnie, oraz Narodowi Polskiemu uroczyste przyrzeczenie. Wiąże ono żołnierza na zawsze z Narodem i stanowi obietnicę dotrzymania wierności Ojczyźnie. Nowi terytorialsi stali się tym samym oficjalnie częścią piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP, który stanowią Wojska Obrony Terytorialnej. Przysięga wojskowa została złożona w obecności Dowództwa Brygady, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz zaproszonych gości i rodzin żołnierzy.
Uroczystości towarzyszył wyjątkowy oraz historyczny moment dla 84 batalionu lekkiej piechoty we Włocławku. Dowódca batalionu ppłk Tomasz POGRANICZNY otrzymał proporzec rozpoznawczy Dowódcy 84 blp. Po roku funkcjonowania włocławski pododdział jest ukompletowany żołnierzami na podobnym poziomie jak pozostałe 3 bataliony w Toruniu, Inowrocławiu i Grudziądzu. Na terenie kompleksu przy ul. Leśnej 27 we Włocławku trwa obecnie intensywny remont, którego zakończenie planowane jest na początku 2025 r.
Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie listów gratulacyjnych przez Dowódcę Brygady, płk Marcina DOJASIA dla żołnierzy wyróżniających się podczas szkolenia podstawowego oraz defilada pododdziałów biorących udział w uroczystości.
Służba w WOT coraz atrakcyjniejsza
Na wysokie zainteresowanie służbą wpływa również coraz większa przychylność pracodawców, których świadomość w zakresie roli ich pracowników w procesie budowania potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej w ostatnich latach znacznie wzrosła. Wojska Obrony Terytorialnej cieszą się dużym poziomem zaufania społecznego między innymi dzięki ich istotnej roli w łańcuchu zarządzania kryzysowego w kraju. Na Wojskach Obrony Terytorialnej spoczywa obowiązek realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w jego niemilitarnej części, czego żywy przykład stanowi operacja pk. Feniks mająca na celu pomoc powodzianom na południu kraju. Od początku odpowiedzialny za wspólną operację 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP jest Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof STAŃCZYK.
18.10. br. Prezydent RP podpisał ustawę dotyczącą wsparcia pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT, która stanowi o tym, że przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z nowej ulgi podatkowej, która zakłada możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty:
- 12 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 1 rok nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
- 15 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 2 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
- 18 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 3 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
- 21 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 4 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
- 24 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 5 lat nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie.
Ponadto przedsiębiorca, który ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego i do jego realizacji zatrudni również żołnierzy obrony terytorialnej lub aktywnej rezerwy, będzie mógł skorzystać z preferencyjnego traktowania przy ubieganiu się o zamówienie.
Przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy obrony terytorialnej powoływanych po raz pierwszy do służby wojskowej mają zostać zwolnieni z obowiązku wypłaty im odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Zamiast tego przez jednostkę wojskową ma być wypłacane świadczenie początkowe w wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego. Świadczenie ma przysługiwać po odbyciu szkolenia podstawowego przez żołnierza.
8.K-PBOT w liczbach
8. Kujawsko – Pomorska Brygada powstała w 3 fazie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej 15 stycznia 2018 r. Struktury Brygady tworzą 4 bataliony lekkiej piechoty
w Toruniu, Inowrocławiu, Grudziądzu i Włocławku, a także samodzielne kompanie. Patronką Brygady jest jedyna kobieta wśród cichociemnych, legendarna emisariuszka oraz kurierka Armii Krajowej gen. bryg. Elżbieta ZAWACKA ps. „Zo”. Stałym Rejonem Odpowiedzialności (SRO) Brygady jest województwo kujawsko-pomorskie. Aktualnie Brygada liczy blisko 2,3 tys. żołnierzy.
Materiał: kpt. Paweł Banasiak, szer. Magdalena Marcinkowska
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 27-10-2024 08:33:29 napisał:
odpowiedz
przyjaciel psów, w dniu 28-10-2024 10:34:15 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!