Dziś mamy 2 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

04 listopada 2024

85. rocznica egzekucji. Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci

fot. Wiesław Kajdasz

fot. Wiesław Kajdasz

Przejmujące życiorysy wybrzmiały podczas rozważań #Akademickiej Drogi Krzyżowej, która przeszła bydgoską Doliną Śmierci. Historie zostały zaczerpnięte z książki Krzysztofa Drapiewskiego.

 

Publikacja „Męczennicy z Doliny Śmierci” zapoznaje czytelnika z historią osób, które w 1939 roku w tym miejscu hitlerowskiej kaźni zakończyły swoją ziemską wędrówkę.

Mam 64 lata, jestem rodowitą bydgoszczanką. Mój ojciec Bernard był krawcem. Miał własny warsztat krawiecki i po ślubie z moją mamą Magdaleną otworzyli pierwszy sklep. Ojciec zajmowała się szyciem, a mama zajmowała się handlem. Miała do tego smykałkę. (…) Byliśmy zawsze rodziną patriotyczną, oddaną służbie Ojczyźnie”. „Apolonia Niewitecka została rozstrzelana w Dolinie Śmierci” – mówiono podczas trzynastej stacji.

W tym roku Akademicka Droga Krzyżowa odbywała się w 85. rocznicę egzekucji, zaś temat rozważań brzmiał „Ziarno rzucone w ziemię”.

Dolina Śmierci podczas terroru drugiej wojny światowej stała się miejscem masowych egzekucji. W zbiorowej mogile spoczywa elita umysłowa przedwojennej Bydgoszczy. Na miejsce straceń przeznaczyli hitlerowcy wąską dolinę między wzgórzami – w odległości około 12 km od Bydgoszczy. By uzmysłowić sobie, jak wielkie straty poniosła wówczas ludność, wystarczy powiedzieć, że zginęło 48 procent profesorów szkół średnich, około 33 procent duchownych, 15 procent nauczycieli szkół powszechnych i prawie 14 procent lekarzy oraz prawników.

Organizatorem modlitwy było Diecezjalne Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)