Jeszcze nic nie jest przesądzone. Minister uchyla decyzję kuratorium!
fot. pow.
Gmina Kcynia dostała na Gwiazdkę prezent – minister# edukacji Barbara Nowacka uchyliła w całości postanowienie kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty Grażyny Dziedzic w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Rozstrzębowie i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia przez bydgoskie kuratorium. Pismo w tej sprawie trafiło do burmistrza Kcyni 23 grudnia 2024 roku.
Przypomnijmy, że Grażyna Dziedzic nie zgodziła się na likwidację maleńkiej Szkoły Podstawowej w Rozstrzębowie, na co burmistrz złożył zażalenie do Ministerstwa Edukacji Narodowej, wnosząc o zmianę postanowienia poprzez wydanie opinii pozytywnej w sprawie zamiaru likwidacji szkoły lub ewentualnie o uchylenie i poddanie sprawy ponownej analizie przez kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty celem wydania nowej opinii. Jak widać, opłaciło się – przynajmniej z punktu widzenia samorządu.
Minister edukacji, po analizie sprawy, postanowił uchylić zaskarżone postanowienie kuratora oświaty i przekazać je do ponownego rozpatrzenia. W obszernym piśmie czytamy m.in., że „organ I instancji (kuratorium oświaty – przyp. red.) nie wyjaśnił wszystkich okoliczności istotnych dla prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy i wydał zaskarżone postanowienie z naruszeniem przepisów art. 7 i 8 kpa. (…) Organ I instancji przy ponownym rozpatrywaniu sprawy powinien zgromadzić materiał dowodowy, pozwalający przeanalizować wszystkie aspekty związane z planowaną likwidacją szkoły w Rozstrzębowie oraz wyjaśnić i ocenić skutki planowanych zmian, w tym prezentowane i wskazane w uzasadnieniu uchwały dot. zamiaru likwidacji szkoły, tj. zmniejszającą się liczbę uczniów, prognozy demograficzne i dążenie do polepszenia warunków nauki i wychowania.” Dalej minister podnosi, że kurator powinien uwzględnić wszystkie okoliczności wskazane w art. 89 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, takie jak termin przekształcenia szkoły, zapewnienie możliwości kontynuowania nauki, powiadomienie rodziców uczniów i kuratora, czy też zapewnienie dzieciom określonego transportu do szkoły, a także te aspekty, które odnoszą się do zapewnienia uczniom właściwych warunków nauki, wychowania i opieki. „Mając na uwadze powyższe, minister stwierdza, że kurator nie odniósł się do kwestii spełnienia przez stronę warunków wynikających z art. 89 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe” - czytamy w piśmie z ministerstwa.
Brakuje Mycielewa
Jakie jeszcze braki w opinii kuratorium zauważyła minister? M.in. to, że kurator opisał jedynie warunki nauki, wychowania i opieki oferowane uczniom w planowanej do likwidacji szkole w Rozstrzębowie. „Nie zbadał i nie ocenił warunków nauki, wychowania i opieki oferowanych przez szkołę w Mycielewie, w której uczniowie mieliby kontynuować naukę, a także czy i jak zmienią się warunki nauki, opieki i wychowania uczniów likwidowanej szkoły po ich przeniesieniu do szkoły w Mycielewie, co jest kluczową kwestią w sprawie. Z materiału dowodowego nie wynika, że kurator przeprowadził wizję lokalną w obu szkołach dająca możliwość oceny warunków nauki po zamierzonej likwidacji. W aktach sprawy znajduje się jedynie „Informacja dotycząca kontroli doraźnej przeprowadzonej w roku szkolnym 2024/2025”, której tematyka dotyczyła jedynie sposobu i warunków realizacji zaleceń wydanych po kontroli planowanej przeprowadzonej 10 czerwca 2024 roku w zakresie zgodności z przepisami prawa zwiększania dostępności i jakości wsparcia udzielanego uczniom przez nauczycieli specjalistów, w tym pedagogów specjalnych”. Przed taką kontrolą kurator musi powiadomić o niej gminę, zapewnić gminie czynny udział w kontroli i sporządzić odpowiednie protokoły.
Dalej minister zauważyła, że gmina w swojej uchwale nie wskazała miejsca kontynuacji wychowania przedszkolnego oraz rocznego przygotowania przedszkolnego, w związku z tym te dwie kwestie pozostają do wyjaśnienia. Minister stwierdziła, że aby rzetelnie i obiektywnie ocenić warunki nauki dzieci w szkole w Mycielewie, konieczne jest przeprowadzenie tam wizji lokalnej.
Trzeba ocenić dowozy
Kolejną istotną sprawą jest organizacja dowozów do szkoły w Mycielewie z miejscowości: Bąk, Dębogóra, Rozstrzębowo, Suchoręcz, Suchoręczek, Szczepice i Tupadły. Tu minister także zauważyła, że kuratorium nie odniosło się do tej kwestii i w ponownym postępowaniu należy stwierdzić, jak gmina zrealizuje obowiązek dowożenia dzieci. „Jeśli kurator stwierdzi nieprawidłowości, to powinien je odpowiednio udokumentować” - podkreśla minister.
Niepubliczna nie ma znaczenia
W piśmie z MEN czytamy również, że „utworzenie niepublicznej szkoły podstawowej w Rozstrzębowie po likwidacji publicznej szkoły nie jest kwestią podlegającą ocenie kuratorium (…). Jako miejsce kontynuacji nauki została wskazana szkoła w Mycielewie i to ona powinna być przedmiotem zainteresowania kuratora. Samorząd jest zobowiązany wskazać uczniom likwidowanej szkoły, jako miejsce kontynuacji nauki, jedynie publiczną szkołę. Zatem ewentualne założenie w budynku po zlikwidowanej szkole w Rozstrzębowie szkoły niepublicznej, prowadzonej przez stowarzyszenie, nie ma znaczenia. Stanowisko rodziców, uczniów czy też lokalnej społeczności, choć ważne z punktu widzenia gminy, powinno mieć wpływ na rozstrzygnięcie kuratora, jeżeli zawiera ono informacje opisujące istotne dla sprawy okoliczności, które powinien zbadać i wyjaśnić”.
Dlaczego to MEN nie wydało pozytywnej opinii w sprawie planowanej likwidacji szkoły? Minister wyjaśnia, że „wydanie na dzień dzisiejszy przez organ II instancji rozstrzygnięcia co do istoty (podtrzymanie negatywnej opinii kuratora lub uchylenie jej w całości i wydanie pozytywnej opinii) stanowiłoby de facto zastąpienie organu I instancji, a to z kolei pozbawiłoby kuratorium rozpatrywania sprawy planowanej likwidacji szkoły w trybie dwuinstancyjnym.”
Z upoważnienia Barbary Nowackiej pismo, które trafiło do gminy, podpisał Henryk Kiepura, sekretarz stanu (PSL). Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak. - Ministerstwo Edukacji Narodowej pochyliło się nad naszym obszernym zażaleniem i dogłębnie je przeanalizowało. Cieszy mnie fakt, że organ II instancji uznał naszą argumentację za słuszną i zasadną, podejmując decyzję o uchyleniu zaskarżonego postanowienia kuratora w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia I instancji. Wierzę, że Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty uwzględni wytyczne MEN zawarte w tym postanowieniu, co w konsekwencji zaskutkuje prawidłowym i roztropnym postanowieniem w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie. Nie jest moją rolą jako organu prowadzącego szkoły na terenie gminy Kcynia, aby dowodzić swoich racji przed poszczególnymi organami, lecz aby racjonalnie przeprowadzić reorganizację oświaty, która ze względu na drastyczny spadek liczby dzieci, prędzej czy później, będzie musiała być przeprowadzona – mówi.
Kuratorium ma 30 dni od daty otrzymania pisma na ponowne rozpatrzenie sprawy.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
Dyrektor z przypadku, w dniu 20-01-2025 00:49:55 napisał:
odpowiedz
Marek, w dniu 20-01-2025 08:06:53 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec Gminy, w dniu 20-01-2025 08:43:54 napisał:
odpowiedz
Rodzic, w dniu 20-01-2025 08:45:47 napisał:
odpowiedz
nowy, w dniu 20-01-2025 09:25:58 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!