Przykłady CV dla absolwentów - jak zaimponować rekruterowi bez doświadczenia zawodowego?
fot. pwoierzone
Poszukiwanie pierwszej pracy jako świeżo upieczony absolwent to moment pełen ekscytacji, ale# też niepewności. Wielu młodych ludzi obawia się, że bez odpowiedniego doświadczenia zawodowego nie dostaną zaproszenia na żadną rozmowę kwalifikacyjną. W rzeczywistości kluczem do sukcesu jest podkreślenie w CV atutów, które już posiadają, czyli wykształcenia, umiejętności, a nawet hobby. Jak to zrobić? Oto przykłady CV dla absolwentów, które pomogą Ci zdobyć pierwszą pracę!
Przykłady CV dla absolwentów - zacznij od podsumowania zawodowego
Podsumowanie zawodowe to krótki opis dotychczasowej kariery, kandydata, jego kompetencji, osiągnięć i celów na przyszłość. Stanowi ono bardzo ważny element CV, umieszczany na samej górze dokumentu. Tylko czy można napisać podsumowanie zawodowe osoby, która stawia pierwsze kroki na rynku pracy? Oczywiście! Tworząc podsumowanie zawodowe, absolwenci powinni skupić się na swoim wykształceniu, umiejętnościach miękkich i aktywnościach dodatkowych, takich jak wolontariaty, staże, praktyki czy koła naukowe. Przykłady CV dla absolwentów, zawierające podsumowanie zawodowe, mogą wyglądać w ten sposób:
-
Jestem absolwentką Technikum Fryzjerskiego nr 3 w Szczecinie. W trakcie edukacji zdobyłam praktyczne umiejętności w zakresie strzyżenia, stylizacji oraz technik koloryzacji, a moją pasją jest pielęgnacja włosów. Uczestnicząc w licznych warsztatach i stażach pod okiem doświadczonych mentorów, zdobyłam wiedzę na temat indywidualnego podejścia do potrzeb klienta. Poszukuję możliwości rozpoczęcia swojej kariery w profesjonalnym salonie, by w praktyce realizować swoją pasję i dostarczać klientom usług najwyższej jakości.
-
Absolwent Dziennikarstwa z pasją do opowiadania historii. Posiadam umiejętność tworzenia materiałów prasowych, radiowych i telewizyjnych, skutecznie angażujących odbiorcę. Uczestniczyłem w wielu projektach studenckich, co pozwoliło mi praktycznie stosować wiedzę teoretyczną oraz rozwijać umiejętność pracy w zespole. Z wielkim zainteresowaniem śledzę zmieniający się krajobraz mediów i jestem gotów w praktyce poznawać dynamiczny świat dziennikarstwa.
Jak opisać swoje wykształcenie? Przykłady CV dla absolwentów
W większości przypadków opis wykształcenia w CV umieszczany jest pod sekcją prezentującą doświadczenie i umiejętności. Dla osób, które dopiero ukończyły szkołę i nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, edukacja może jednak stanowić największy atut. Absolwenci powinni zamieścić sekcję opisującą wykształcenie zaraz pod podsumowaniem zawodowym. Oprócz nazwy szkoły, lat nauki i profilu zawodowego, możesz uwzględnić także tytuł pracy dyplomowej, specjalizację, przedmioty rozszerzone, a nawet średnią ocen. Oto przykłady CV dla absolwentów szkół zasadniczych, średnich i wyższych:
Wykształcenie w CV absolwenta szkoły zasadniczej:
Szkoła Zasadnicza Zawodowa im. Marcina Lutra w Lublinie, 09.2019 - 06.2022
Zawód: Mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych
Kwalifikacje zawodowe:
-
Montaż, naprawa i konserwacja maszyn i urządzeń przemysłowych (Kwalifikacja E.12)
-
Wykonywanie podstawowych obróbek skrawaniem (Kwalifikacja E.13)
Wykształcenie w CV absolwenta szkoły średniej zawodowej:
Technikum Hotelarskie im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, 09.2019 - 05.2023
Zawód: Technik Hotelarstwa
Kwalifikacje zawodowe:
-
Organizacja usług hotelarskich (Kwalifikacja T.16)
-
Organizacja obsługi gastronomicznej w obiektach hotelarskich (Kwalifikacja T.17)
-
Organizacja imprez i wydarzeń w obiektach hotelarskich (Kwalifikacja T.18)
Wykształcenie w CV absolwenta szkoły wyższej:
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, 10.2018 - 07.2023
Kierunek: Psychologia
Specjalizacja: Psychologia kliniczna
Praca dyplomowa: "Rola wsparcia społecznego w procesie leczenia depresji"
Promotor: dr hab. Ewa Nowak
Średnia ocen: 4,8
Przykłady CV - jak przedstawić doświadczenie zawodowe absolwenta?
W trakcie nauki większość uczniów i studentów bierze udział w różnego rodzaju dodatkowych aktywnościach - projektach, stażach, kursach zawodowych, wolontariatach czy kołach naukowych. Każda z nich stanowi pierwsze doświadczenie zawodowe, które możesz opisać w swoim CV. Poniższe przykłady CV mogą umożliwić absolwentowi szkoły średniej znalezienie pracy w organizacjach pozarządowych, fundacjach charytatywnych, a nawet agencjach eventowych:
09.2021 - 06.2022, Centrum Pomocy Społecznej "Razem Lepiej", Warszawa
Stanowisko: Wolontariusz
Obowiązki:
-
Aktywna pomoc w organizacji wydarzeń charytatywnych
-
Współpraca w zespole odpowiedzialnym za planowanie i promocję akcji charytatywnych
-
Bezpośrednie wsparcie dla osób potrzebujących w ramach działań centrum
11.2021, Akcja Charytatywna "Pomoc dla Schroniska", Warszawa
Stanowisko: Organizator
Obowiązki:
-
Zaplanowanie i koordynacja zbiórki pieniędzy na rzecz lokalnego schroniska dla zwierząt
-
Promocja akcji w mediach społecznościowych oraz w lokalnych mediach
-
Zarządzanie wolontariuszami biorącymi udział w zbiórce
-
Uzyskanie wsparcia od lokalnych przedsiębiorców w formie darowizn
-
Zebranie łącznie 7 000 zł, które przekazano wybranemu schronisku
Przykłady CV: umiejętności absolwenta
Co zrobić, kiedy nie posiadasz praktycznych umiejętności, potrzebnych do rozpoczęcia pracy w danej branży? Skup się na umiejętnościach miękkich. Są to wszystkie zdolności, związane z Twoim charakterem, podejściem do pracy i innych ludzi. W swoim CV możesz wymienić na przykład:
-
Zaangażowanie i entuzjastyczne podejście do pracy, którym zarażam innych
-
Doskonałe umiejętności interpersonalne i zdolność do precyzyjnego przedstawiania swojego punktu widzenia
-
Skrupulatność i dokładność w wykonywaniu powierzonych obowiązków
-
Umiejętność analitycznego myślenia i rozwiązywania skomplikowanych problemów
W osobnej sekcji opisz także swoje umiejętności językowe. Określ poziom znajomości danego języka za pomocą 6-stopniowej skali CEFR - od A1 do C1.
Przykłady CV dla absolwentów - czy warto opisywać swoje zainteresowania?
Ostatnim elementem profesjonalnego CV jest opis zainteresowań. Myślisz, że Twoje hobby nie interesuje potencjalnego pracodawcy i nie warto o nim pisać? Wręcz przeciwnie - jeśli możesz pochwalić się ciekawą pasją, koniecznie opisz ją w swoim życiorysie zawodowym. Warto, aby wiązała się ona z profilem Twojego doświadczenia i posadą, o którą się ubiegasz.
Material Partnera - Artykuł Sponsorowany
kreator cv online
sprawdź przykłady cv
Czytaj również
- Unieważnienie kredytu we frankach szwajcarskich, czy zawsze?
- Od 2 września zmiana rozkładów jazdy. Zmienią się linie 404, 406, 407, 408 i 409
- Jakie są właściwości zdrowotne wody kokosowej? Sprawdź
- Techniki suszenia włosów za pomocą suszarki – jak uzyskać najlepsze efekty?
- Wielkie Otwarcie! Grochola Prawdziwy Chleb zaprasza do lodziarni z kawiarnią
Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)