Dziś mamy 3 marca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

17 stycznia 2024

Przykłady CV dla absolwentów - jak zaimponować rekruterowi bez doświadczenia zawodowego?

fot. pwoierzone

fot. pwoierzone

Poszukiwanie pierwszej pracy jako świeżo upieczony absolwent to moment pełen ekscytacji, ale# też niepewności. Wielu młodych ludzi obawia się, że bez odpowiedniego doświadczenia zawodowego nie dostaną zaproszenia na żadną rozmowę kwalifikacyjną. W rzeczywistości kluczem do sukcesu jest podkreślenie w CV atutów, które już posiadają, czyli wykształcenia, umiejętności, a nawet hobby. Jak to zrobić? Oto przykłady CV dla absolwentów, które pomogą Ci zdobyć pierwszą pracę!

Przykłady CV dla absolwentów - zacznij od podsumowania zawodowego

Podsumowanie zawodowe to krótki opis dotychczasowej kariery, kandydata, jego kompetencji, osiągnięć i celów na przyszłość. Stanowi ono bardzo ważny element CV, umieszczany na samej górze dokumentu. Tylko czy można napisać podsumowanie zawodowe osoby, która stawia pierwsze kroki na rynku pracy? Oczywiście! Tworząc podsumowanie zawodowe, absolwenci powinni skupić się na swoim wykształceniu, umiejętnościach miękkich i aktywnościach dodatkowych, takich jak wolontariaty, staże, praktyki czy koła naukowe. Przykłady CV dla absolwentów, zawierające podsumowanie zawodowe, mogą wyglądać w ten sposób:

 

 • Jestem absolwentką Technikum Fryzjerskiego nr 3 w Szczecinie. W trakcie edukacji zdobyłam praktyczne umiejętności w zakresie strzyżenia, stylizacji oraz technik koloryzacji, a moją pasją jest pielęgnacja włosów. Uczestnicząc w licznych warsztatach i stażach pod okiem doświadczonych mentorów, zdobyłam wiedzę na temat indywidualnego podejścia do potrzeb klienta. Poszukuję możliwości rozpoczęcia swojej kariery w profesjonalnym salonie, by w praktyce realizować swoją pasję i dostarczać klientom usług najwyższej jakości.

 

 

 • Absolwent Dziennikarstwa z pasją do opowiadania historii. Posiadam umiejętność tworzenia materiałów prasowych, radiowych i telewizyjnych, skutecznie angażujących odbiorcę. Uczestniczyłem w wielu projektach studenckich, co pozwoliło mi praktycznie stosować wiedzę teoretyczną oraz rozwijać umiejętność pracy w zespole. Z wielkim zainteresowaniem śledzę zmieniający się krajobraz mediów i jestem gotów w praktyce poznawać dynamiczny świat dziennikarstwa. 

 

Jak opisać swoje wykształcenie? Przykłady CV dla absolwentów 

W większości przypadków opis wykształcenia w CV umieszczany jest pod sekcją prezentującą doświadczenie i umiejętności. Dla osób, które dopiero ukończyły szkołę i nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, edukacja może jednak stanowić największy atut. Absolwenci powinni zamieścić sekcję opisującą wykształcenie zaraz pod podsumowaniem zawodowym. Oprócz nazwy szkoły, lat nauki i profilu zawodowego, możesz uwzględnić także tytuł pracy dyplomowej, specjalizację, przedmioty rozszerzone, a nawet średnią ocen. Oto przykłady CV dla absolwentów szkół zasadniczych, średnich i wyższych:

Wykształcenie w CV absolwenta szkoły zasadniczej:

Szkoła Zasadnicza Zawodowa im. Marcina Lutra w Lublinie, 09.2019 - 06.2022 

Zawód: Mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych

Kwalifikacje zawodowe:

 • Montaż, naprawa i konserwacja maszyn i urządzeń przemysłowych (Kwalifikacja E.12)

 • Wykonywanie podstawowych obróbek skrawaniem (Kwalifikacja E.13)

Wykształcenie w CV absolwenta szkoły średniej zawodowej:

Technikum Hotelarskie im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, 09.2019 - 05.2023 

Zawód: Technik Hotelarstwa

Kwalifikacje zawodowe:

 • Organizacja usług hotelarskich (Kwalifikacja T.16)

 • Organizacja obsługi gastronomicznej w obiektach hotelarskich (Kwalifikacja T.17)

 • Organizacja imprez i wydarzeń w obiektach hotelarskich (Kwalifikacja T.18)

 

Wykształcenie w CV absolwenta szkoły wyższej: 

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, 10.2018 - 07.2023 

Kierunek: Psychologia

Specjalizacja: Psychologia kliniczna

Praca dyplomowa: "Rola wsparcia społecznego w procesie leczenia depresji"

Promotor: dr hab. Ewa Nowak

Średnia ocen: 4,8

Przykłady CV - jak przedstawić doświadczenie zawodowe absolwenta?

W trakcie nauki większość uczniów i studentów bierze udział w różnego rodzaju dodatkowych aktywnościach - projektach, stażach, kursach zawodowych, wolontariatach czy kołach naukowych. Każda z nich stanowi pierwsze doświadczenie zawodowe, które możesz opisać w swoim CV. Poniższe przykłady CV mogą umożliwić absolwentowi szkoły średniej znalezienie pracy w organizacjach pozarządowych, fundacjach charytatywnych, a nawet agencjach eventowych:

09.2021 - 06.2022, Centrum Pomocy Społecznej "Razem Lepiej", Warszawa

Stanowisko: Wolontariusz

Obowiązki:

 • Aktywna pomoc w organizacji wydarzeń charytatywnych

 • Współpraca w zespole odpowiedzialnym za planowanie i promocję akcji charytatywnych

 • Bezpośrednie wsparcie dla osób potrzebujących w ramach działań centrum

11.2021, Akcja Charytatywna "Pomoc dla Schroniska", Warszawa

Stanowisko: Organizator

Obowiązki:

 • Zaplanowanie i koordynacja zbiórki pieniędzy na rzecz lokalnego schroniska dla zwierząt

 • Promocja akcji w mediach społecznościowych oraz w lokalnych mediach

 • Zarządzanie wolontariuszami biorącymi udział w zbiórce

 • Uzyskanie wsparcia od lokalnych przedsiębiorców w formie darowizn

 • Zebranie łącznie 7 000 zł, które przekazano wybranemu schronisku

Przykłady CV: umiejętności absolwenta

Co zrobić, kiedy nie posiadasz praktycznych umiejętności, potrzebnych do rozpoczęcia pracy w danej branży? Skup się na umiejętnościach miękkich. Są to wszystkie zdolności, związane z Twoim charakterem, podejściem do pracy i innych ludzi. W swoim CV możesz wymienić na przykład:

 • Zaangażowanie i entuzjastyczne podejście do pracy, którym zarażam innych

 • Doskonałe umiejętności interpersonalne i zdolność do precyzyjnego przedstawiania swojego punktu widzenia

 • Skrupulatność i dokładność w wykonywaniu powierzonych obowiązków

 • Umiejętność analitycznego myślenia i rozwiązywania skomplikowanych problemów

W osobnej sekcji opisz także swoje umiejętności językowe. Określ poziom znajomości danego języka za pomocą 6-stopniowej skali CEFR - od A1 do C1. 

Przykłady CV dla absolwentów - czy warto opisywać swoje zainteresowania? 

Ostatnim elementem profesjonalnego CV jest opis zainteresowań. Myślisz, że Twoje hobby nie interesuje potencjalnego pracodawcy i nie warto o nim pisać? Wręcz przeciwnie - jeśli możesz pochwalić się ciekawą pasją, koniecznie opisz ją w swoim życiorysie zawodowym. Warto, aby wiązała się ona z profilem Twojego doświadczenia i posadą, o którą się ubiegasz. 


Material Partnera - Artykuł Sponsorowany


kreator cv online kreator cv online

sprawdź przykłady cv sprawdź przykłady cv

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Nieskażone ludzką działalnością

Dzikie miejsca znajdują się nie tylko #w dolinie rzeki Amazonki, a dzikie zwierzęta to nie tylko antylopy i tygrysy żyjące na sawannie. Niemal na całym globie odnajdziemy enklawy dzikiej przyrody. W Polsce także istnieją zakątki, w których przyroda jest niemal nieskażona ludzką działalnością. Paradoksalnie, w ochronie tego dziewiczego świata pomagają innowacje cyfrowe, które są wytworami człowieka.

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)