Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe
Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.
Głaz narzutowy na poniższych zdjęciach stanowi symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy kultury polskiej, działacza oświatowego, ziemianina. Na głazie widnieje „1845-1903. Tu spoczywa hr. Leon Skórzewski” oraz poniżej po lewej stronie wizerunek strzały grotem do góry, który jest stylizowanym herbem Skórzewskich – Drogosław. Obok widzimy wizerunek Leona Skórzewskiego w stroju myśliwskim, namalowany czarną farbą i poniżej napis „Dla potomnych”. Jest to symboliczne miejsce pochówku hrabiego Leona Skórzewskiego. Kim był hrabia?
Hrabia Leon Fryderyk Walenty Drogosław (Leo Graf von Skórzewski, Leo Graf Skorzewski, Leo von Skorzewski, Leon Graf-Comte Skorzewski), był posłem do Reichstagu Cesarstwa Niemieckiego w latach 1871-1874, 1877-1878 oraz 1881-1887. Urodził się 28 czerwca 1845 w Poznaniu, zmarł 2 marca 1903 w Lubostroniu k. Łabiszyna w powiecie żnińskim, właściciel wielkich posiadłości ziemskich. Po maturze, którą zdał w Gimnazjum św. Marii Magdaleny (Maria-Magdalena-Gymnasium) w Poznaniu, studiował prawo oraz ekonomię w Berlinie. Hrabia Skórzewski był właścicielem Pałacu w Lubostroniu niedaleko Łabiszyna – miasta, które także było jego własnością. Oprócz tego, posiadał majątki ziemskie w Oporowie, Załachowie, Smerzynie, Pszczółczynie, Karpiach, Kłodzinie, Zamościu, Smogorzewie, Oporówku oraz w Nowinach w powiecie żnińskim o łącznej powierzchni 49,7 tys. mórg (1 morga to ok. 0,56 ha).
Był wybitnym kolekcjonerem malarstwa (zwłaszcza francuskich impresjonistów), a także monet i sztuki antycznej, jak też posiadaczem zasobnej biblioteki. Kilkukrotnie uzyskał mandat posła z okręgu wyborczego Wyrzysk-Szubin (Wirsitz-Schubin) do Koła Polskiego w Reichstagu i zasiadał w nim od 1871 roku do 1884 roku. W roku 1872 roku wchodził w skład grona założycieli Towarzystwa Oświaty Ludowej, które propagowało szerzenie oświaty w języku polskim, udostępniało polskie książki i czasopisma oraz zakładało biblioteki. W latach 1881-1902 był członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu, które wspierało polską naukę i kulturę oraz prowadzenie badań polskich dziejów Torunia. Był członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Upamiętnienie dotyczy postaci wielkiej dla regionu, a zwłaszcza dla sprawy polskiej w czasach zaboru pruskiego.
Materiał: Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
z, w dniu 20-05-2024 08:03:07 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 20-05-2024 11:10:08 napisał:
odpowiedz
adis, w dniu 20-05-2024 13:50:52 napisał:
odpowiedz
Powiat , w dniu 20-05-2024 16:28:18 napisał:
odpowiedz
JK, w dniu 20-05-2024 20:53:36 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!