Dziś mamy 21 listopada 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

20 listopada 2024

Trudny czas dla kierowców. Jak przygotować się do zimowej jazdy?

fot. pixabay

fot. pixabay

Zbliża się zima. Warunki na drogach mogą zmienić się #diametralnie w czasie zaledwie kilku minut. Jazda w tym okresie jest związana z kilkoma zasadami, o których należy pamiętać, aby bezpiecznie dojechać do celu.

 

Zima to szczególnie trudny czas dla kierowców. Zmieniające się warunki pogodowe, które w ciągu kilku minut mogą przeobrazić czarny asfalt w pokrytą białym puchem drogę, znaczącą wpływają na pogorszenie się warunków jazdy, a co za tym idzie zmniejszenia bezpieczeństwa. Minusowe temperatury powodujące zamarzanie szyb również nie ułatwiają kierowcom jazdy. Dlatego warto jeszcze przed nastaniem zimy przygotować się na powyższe okoliczności.

Chociaż nie ma obowiązku wymiany opon z letnich na zimowe warto to zrobić, ponieważ „zimówki” o wiele lepiej radzą sobie z niskimi temperaturami. Z uwagi na inny skład mieszanki gumowej posiadają one lepszą przyczepność. Warto również skontrolować stan bieżnika. Zbyt zużyte ogumienie nie spełni swojej roli. W Polsce minimalna wysokość bieżnika zarówno dla opon letnich i zimowych wynosi 1,6mm. W praktyce jednak producenci zalecają żeby nie czekać do tego poziomu i szybciej dokonać wymiany opon, aby lepiej mogły spełniać swoje zadanie. Nie czekajmy na pojawienie się pierwszego śniegu, zmieńmy opony już dziś.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest wymiana płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Ten pierwszy przy niskich temperaturach zamarza. Warto również zaopatrzyć się w skrobaczkę, która pomoże nam uporać się ze szronem zebranym na szybach. Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem z zamarzniętymi szybami jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale stanowi wykroczenie.

Przed wyjazdem w trasę musimy oczyścić pojazd ze śniegu, aby spadając w trakcie jazdy nie ograniczał widoczności innym uczestnikom ruchu. Również tablica rejestracyjna powinna być odśnieżona, aby jej numery były widoczne. Zarówno jazda nieodśnieżonym samochodem jak i z nieczytelną rejestracją jest naruszeniem prawa.

Pamiętajmy, że nawet najlepiej przygotowany do jazdy pojazd nie zapewni nam w 100% bezpieczeństwa w wypadku trudnych warunków atmosferycznych. Jazda z dopuszczalną prędkością nie musi oznaczać jazdy bezpiecznej. Zawsze bierzmy pod uwagę warunki atmosferyczne panujące na drodze, a co się z tym wiąże na przykład wydłużoną drogę hamowania. Z uwagi na szybko zapadający zmrok należy również sprawdzić czy w pojeździe znajduje się trójkąt ostrzegawczy, aby w wypadku zdarzenia być lepiej widocznym dla pozostałych uczestników ruchu.

Materiał: st. sierż. Kamil Smoliński, Oficer Prasowy KPP w Nakle

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 21-11-2024 07:51:55 napisał:

    Żeby było bezpiecznie na drodze to odpowiednie służby muszą zadbać żeby droga była odśnieżona posypana piaskiem nie solą chodzi o ekologię prawda panowie panie z urzędu .Miłego dnia

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Praca na wysokości
60PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.

(czytaj więcej)
0

Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej

Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.

(czytaj więcej)
0

Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów

W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.

(czytaj więcej)
0

Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta

Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.

(czytaj więcej)