Dodatek za długoletnią służbę wojskową. Uproszczone reguły przyznawania
fot. Ministerstwo Obrony Narodowej
Od 1 stycznia uproszczone zostały reguły przyznawania dodatku #za długoletnią służbę wojskową. Dodatek będzie naliczany już po dwóch latach służby wojskowej w wysokości 2 % należnego uposażenia zasadniczego, a następnie co roku zwiększany o 1%.
27 grudnia 2024 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz.U. poz.1942).
Zgodnie z rozporządzeniem żołnierzowi zawodowemu przyznaje się dodatek za długoletnią służbę wojskową o charakterze stałym po dwóch latach służby wojskowej w wysokości 2% należnego uposażenia zasadniczego. Dodatek zwiększa się o kwotę 1% należnego uposażenia zasadniczego za każdy kolejny rok służby wojskowej, nie więcej jednak niż do wysokości 35% po 35 latach służby wojskowej.
W poprzednim stanie prawnym żołnierz nabywał prawo do dodatku dopiero po 3 latach służby wojskowej i do osiągnięcia przez niego 15 lat służby wojskowej dodatek ten był zwiększany co 3 lata o 3% należnego uposażenia zasadniczego. Po osiągnięciu przez żołnierza 15 lat służby wojskowej dodatek za długoletnią służbę wojskową był zwiększany za każdy kolejny rok służby wojskowej o 1% należnego uposażenia zasadniczego, nie więcej jednak niż do wysokości 35% po 35 latach służby wojskowej. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2025 r.
Treść rozporządzenia jest dostępna w Dzienniku Ustaw oraz w aplikacji Żołnierz RP.
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
Czytaj również
- Co zrobić z choinką po świętach? Bez szkody dla środowiska
- Zimą jesteśmy bardziej narażeni na smog. Sprawdź jakość powietrza
- System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
- Niebawem powitamy Nowy Rok. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?
- Jemioła - roślina trująca i lecznicza. Groźny pasożyt problemem w lasach
Dodaj komentarz
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Żywność mrożona. Czy warto uwzględnić ją w diecie?
Żywność mrożona może być elementem zdrowej diety. Wprowadzenie mrożonek# na listę zakupów to wygodny sposób na włączenie do menu produktów z wielu grup spożywczych: warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, ryb czy owoców morza.
(czytaj więcej)Co zrobić z choinką po świętach? Bez szkody dla środowiska
Święta i Nowy Rok już dawno za nami, choinka wygląda coraz marniej#, a jej igły zaczynają sypać się na podłogę. Dlatego najwyższy czas się jej pozbyć. Jak to zrobić, żeby było ekologicznie i bez szkody dla środowiska?
(czytaj więcej)"Nie taki straszny wilk". Podróżnik Michał w nakielskiej gminie
Przez teren nakielskiej gminy przeszedł podróżnik# Michał - społecznik i założyciel Fundacji Równe Moce.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Ds, w dniu 03-01-2025 10:00:47 napisał:
odpowiedz
A, w dniu 03-01-2025 10:09:12 napisał:
odpowiedz
Zw, w dniu 03-01-2025 16:32:31 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!