Dziś mamy 12 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

21 maja 2024

Odpust ku czci Królowej Krajny. Nie zabrakło wiernych z naszego powiatu

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Maryja jest Niewiastą modlitwy wytrwałej oraz #jednomyślnej. Potrzebujemy Matki, która będzie nas dopingowała, by w zaangażowaniu nie opadać z sił, nie poddawać się, nie zamykać się też w „swojej skorupce” wiary” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, przypominając za św. Pawłem, że Kościół jest organizmem, w którym ważne są wszystkie członki.

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła – Plac Objawienia przy sanktuarium maryjnym w Górce Klasztornej – był miejscem odpustu ku czci Królowej Krajny. – Maryja jest członkiem, a równocześnie doskonałym obrazem Kościoła. Jest jego wzorem, dając mu przykład wiary, miłości i zjednoczenia z Chrystusem – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Punktem do rozważań w czasie homilii stał się fragment z Dziejów Apostolskich: „Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego”. Biskup bydgoski zwrócił uwagę na dwa słowa – „trwali” i „jednomyślnie”. – Trwanie oznacza podejmowanie pewnego trudu w wierności, a przytoczone zdanie odniesione zostało do modlitwy. Bo ona potrzebuje rzeczywiście wytrwałości z naszej strony – powiedział.

Ordynariusz wskazał na tzw. „profil maryjny”, czyli stanie się podobnym do Matki Najświętszej, co z kolei wiąże się z byciem zatroskanym, służebnym, pokornym i radosnym. „Profil” ten według biskupa jest szansą na odnowę Kościoła. – Przypomina, że to, co może go zmienić, nie przyjdzie z jego zaangażowania w wymiar horyzontalny. Kościół nie będzie Bożym zaczynem, jeśli jego wizytówką będzie tylko działalność społeczna, charytatywna, mediacyjna. „Czyż i poganie tego nie czynią?” – cytował fragment Ewangelii, dodając, że Boska moc, która może zmienić świat, płynie z kierunku wertykalnego – otwarcia się na Boga przez modlitwę i kontemplację. Tego poganie nie czynią – dodał.

Mówiąc o jednomyślności, bp Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że buduje się ona na różnorodności. – Tym, który działa, buduje w jedności z różnorodności, jest Duch Święty. Ten, którego przyzywa Matka Kościoła i jest Jemu posłuszna. Ta jednomyślność rodzi się z potrzeby serca. I chyba to jedna z tych predyspozycji, która w modlitwie odgrywa istotną rolę – kiedy podejmujemy ją z potrzeby serca, to sięgamy zawsze dalej i szerzej – powiedział.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreślił, że spotkanie w Górce Klasztornej jest okazją do zadania sobie pytań: na ile żyjemy sprawami Kościoła, czy w przestrzeni osobistej modlitwy jest miejsce na pamięć o intencjach, które w tym czasie są dla Kościoła ważne? – Jednomyślnie i wytrwale – takiego podejmowania modlitwy chciejmy uczyć się razem z Maryją, Matką Kościoła. Moją Matką, ale i moich sąsiadów, krewnych i wrogów też! Matka to ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel – zakończył.

Górka Klasztorna znajduje się w środku Krajny. Miejsce jest znane z cudownego obrazu, a także ze studzienki. Położony w jej pobliżu, przed krzyżem misyjnym, głaz z tablicą pamiątkową przypomina datę objawienia się Matki Bożej pastuszkowi pasącemu w gaju bydło. Było to pierwsze objawienie maryjne na ziemiach polskich w 1079 roku. Na miejscu obecnej świątyni stały inne kościoły. Pierwsza wzmianka o cudownym wizerunku Królowej Krajny, namalowanym w warsztatach bernardyńskich, pochodzi z 1680 roku.

Sanktuarium w 1923 zyskało nowych opiekunów – Misjonarzy Świętej Rodziny. Kapłani i bracia odnowili w tym miejscu życie religijne, które od ich przybycia nazwano Górką Klasztorną. Wielokrotnie próbowano je wymazać ze świadomości Polaków. Działo się to m.in. w okresie protestantyzmu, podczas najazdu Szwedów, w czasach zaborów, czy podczas II wojny światowej. To w Górce w okresie okupacji stworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich.

Po wojnie zakonnicy powrócili do domu. Dziewięć lat później – w 1954 roku – toruński artysta prof. Jerzy Hoppen namalował obraz Matki Bożej Góreckiej, który w czerwcu 1965 został ukoronowany przez Prymasa Tysiąclecia. Dzisiaj Górka Klasztorna jest kojarzona z maryjnością i męczeństwem, które wciąż owocuje. Miejsce to w 1971 roku stało się siedzibą parafii. W 2015 roku sanktuarium otrzymało tytuł bazyliki mniejszej.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ile punktów karnych masz na swoim koncie? Możesz sprawdzić przez internet

Zanim wyruszysz w drogę - sprawdź, ile punktów# karnych masz na swoim koncie. Zrobisz to za darmo, szybko i w prosty sposób – przez internet lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Historia mówi przez pokolenia". Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 18–19 czerwca #2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się organizowany przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

(czytaj więcej)
0

"Mam nadzieję, że Zielony Ład zostanie zatrzymany". Europa zaczyna się budzić

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jaka będzie przyszłość Europy#, z jakimi zagrożeniami będą zmagać się kraje unijne, w tym Polska? O tym, rozmawiamy z samorządowcem Jerzym Gawędą.

(czytaj więcej)