Dziś mamy 3 marca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

11 lutego 2024

Podsumowanie minionego roku. Coraz więcej zgłoszeń na numer 112

fot. KPUW

fot. KPUW

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Jest to idealny moment na #podsumowanie działalności bydgoskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w 2023 roku.

Ilość zgłoszeń obsłużonych w roku 2023:

  • 1 324 687 (o 70 359 więcej niż w roku 2022)
  • 519 194 zgłoszeń fałszywych (nieznaczny wzrost w stosunku do 2022)

Ilość zdarzeń przekazanych do służb:

  • Policja 193 002
  • PRM 175 832
  • PSP 23 704

Do najczęstszych zgłaszanych zagrożeń należą: zakłócenia porządku publicznego, wypadki i kolizje komunikacji drogowej, interwencje domowe, miejscowe zagrożenia, kradzieże, duszności.

Przypominamy, że numer alarmowy 112 jest bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.

Warto podkreślić, że w styczniu 2020 została uruchomiona aplikacja „Alarm 112” której celem jest umożliwienie zgłoszenia zagrożenia bez konieczności łączności głosowej. Wyżej wymieniona funkcjonalność jest szczególnie istotna dla osób niepełnosprawnych. Aplikacja „Alarm 112” umożliwia komunikację z Centrum Powiadamiania Ratunkowego za pośrednictwem wiadomości SMS.

Promowanie właściwego wykorzystania numeru alarmowego 112

W 2023 roku przedstawiciele Centrum Powiadamiania Ratunkowego zrealizowali 59 wizyt w szkołach (ponad 1200 osób uczniów, przedszkolaków, studentów (w tym zagranicznych), osób starszych) oraz wzięli udział w 26 eventach wyjazdowych promujących właściwe użycie numeru alarmowego 112.

Jak sprawnie powiadomić o zagrożeniu?

1. Powiedz gdzie się znajdujesz – najistotniejsza informacja w przypadku rozłączenia się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Pamiętaj że CPR obsługuje przynajmniej teren jednego województwa więc poinformuj w jakiej znajdujesz się gminie oraz w jakim powiecie.

2. Powiedz co się stało – powiedz dokładnie oraz możliwie zwięźle o zagrożeniu.

3. Nie rozłączaj się pierwszy – operator może uznać za konieczność połączenia Cię bezpośrednio z daną służbą. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy i słuchaj poleceń operatora.

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Szkolenie z HACCP
59PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Nieskażone ludzką działalnością

Dzikie miejsca znajdują się nie tylko #w dolinie rzeki Amazonki, a dzikie zwierzęta to nie tylko antylopy i tygrysy żyjące na sawannie. Niemal na całym globie odnajdziemy enklawy dzikiej przyrody. W Polsce także istnieją zakątki, w których przyroda jest niemal nieskażona ludzką działalnością. Paradoksalnie, w ochronie tego dziewiczego świata pomagają innowacje cyfrowe, które są wytworami człowieka.

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)