Dziś mamy 21 listopada 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

13 października 2024

Problem nieodwołanych wizyt lekarskich. Blokują miejsca innym pacjentom

fot. freepik

fot. freepik

Wystartowała 3. edycja kampanii #odwołuje#nieblokuje. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem nieodwołanych wizyt, które blokują możliwości skorzystania z usług medycznych innym pacjentom.

Wspólne działanie pacjentów i placówek medycznych ma kluczowe znaczenie dla poprawy efektywności systemu ochrony zdrowia. Jednym z istotnych aspektów jest odwoływanie wizyt w odpowiednim czasie przez pacjentów, co pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów oraz redukcję kolejek na zabiegi i konsultacje specjalistyczne.

Z punktu widzenia pacjentów, terminowe odwołanie wizyty to akt odpowiedzialności i troski o innych oczekujących. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której miejsce w kolejce zostaje niewykorzystane, a inni pacjenci muszą dłużej czekać na potrzebną pomoc.

Placówki medyczne także odgrywają kluczową rolę w procesie optymalizacji wizyt. Ważne jest, aby stworzyły pacjentom łatwe i szybkie sposoby na odwoływanie zaplanowanych terminów – np. poprzez telefon, wiadomość SMS, czy intuicyjne systemy online. Takie rozwiązania mogą znacznie poprawić płynność funkcjonowania placówki, redukując straty czasu i umożliwiając lepsze zarządzanie listą oczekujących. Bez technologicznych, funkcjonalnych ułatwień pacjent często nie jest w stanie, mimo szczerych chęci, odwołać zaplanowanej wizyty. Warto również stworzyć system przypominający pacjentom o zbliżających się terminach wizyt, aby odpowiednio wcześnie mogli się do nich przygotować lub zdecydować o odwołaniu.

Apelujemy do pacjentów i placówek medycznych o wspólne działanie na rzecz poprawy funkcjonowania systemu – to dzięki Waszym małym krokom można znacząco przyspieszyć dostęp do leczenia dla tych, którzy również bardzo tego potrzebują. Pamiętajmy – dzisiaj ktoś skorzysta z mojej, odwołanej odpowiednio wcześnie wizyty, jutro ja dostanę się szybciej do lekarza korzystając ze zwolnionego terminu!

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Stary człowiek a może, w dniu 13-10-2024 14:46:29 napisał:

    Tu nie ma co apelować i udawać,że coś należy z tym zrobić,tylko po prostu wprowadzić jednolity elektroniczny system kontroli-nadzoru.Pozwoli on blokować np.po nr.PESEL rejestracji pacjenta w kilku miejscach lub na kilka terminów.To jest proste jak budowa cepa,trzeba tylko chcieć.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    bezpartyjny, w dniu 14-10-2024 08:12:50 napisał:

    ukarać takich za nie zrealizowane i nie odwołane wizyty podwójne czy też potrójne po 10 000zł za każdą bo zablokowali wizyty innym potrzebującym pomocy -tacy to nie mają honoru i sumienia tylko o swoje dupy dbają

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z HACCP
80PLN
Budowa hal
0

Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.

(czytaj więcej)
0

Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej

Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.

(czytaj więcej)
0

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Używaj odpowiedzialnie

W trwającym od 18 do 24 listopada Światowym Tygodniu# Wiedzy o Antybiotykach Główny Inspektorat Farmaceutyczny przypomina najważniejsze zasady stosowania antybiotyków.

(czytaj więcej)
0

Zadbaj o swoje zdrowie. Zwróć uwagę na oznaczenia produktów

Data minimalnej trwałości# „Najlepiej spożyć przed” i data przydatności do spożycia „Należy spożyć do” – to dwa różne oznaczenia.

(czytaj więcej)