Dziś mamy 29 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

15 kwietnia 2024

"Szósta edycja potyczek z historią". Wyłoniono laureatów

fot. SP Palmierowo

fot. SP Palmierowo

12 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej# im. Orła Białego w Palmierowie odbyła się szósta edycja Gminnego Konkursu Historycznego, zorganizowana przez gospodarzy oraz Szkołę Podstawową im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie. W tym roku honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Kcyni.

Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia związane z Powstaniem Warszawskim 1944 r. 1 sierpnia 2024 roku przypada bowiem 80. rocznica tego niezwykłego zrywu.

W  turnieju brało  udział dwadzieścioro uczniów z siedmiu szkół podstawowych gminy Kcynia: Mycielewa, Kcyni, Rozstrzębowa, Laskownicy, Dobieszewa, Dziewierzewa oraz Palmierowa.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych. Miał charakter rywalizacji indywidualnej.Przygotowały go nauczycielki historii Paulina Kuberacka i Aleksandra Kulczyńska-Milik.

Celem zmagań było przede wszystkim przybliżenie, popularyzacja i utrwalenie wiedzy o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem tematyki Powstania Warszawskiego oraz kształtowanie postaw patriotycznych i zasad zdrowej rywalizacji.

Pierwsze słowa do zebranych skierowała Pani dyrektor szkoły w Palmierowie Jadwiga Olszak. Serdecznie przywitała kierownika referatu edukacji, promocji, sportu i kultury UM w Kcyni Pana Rafała Woźniaka, dyrektor Szkoły w Dziewierzewie Panią Lucynę Bursztynowicz, przewodniczącą Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie Panią Barbarę Sądel oraz przewodniczącą Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Palmierowie Panią Beatę Budzyńską. W imieniu organizatorów podziękowała wszystkim za przybycie i za chęć zmierzenia się z tak trudną materią, jaką jest historia.

Po uroczystym powitaniu rozpoczęto rozwiązywanie testu, który składał się z 40 różnego typu zadań. Uczestnicy mieli na to 60 minut. Do zdobycia było 60 punktów. Po zakończeniu pracy,  uczniowie otrzymali słodki poczęstunek, a jury, składające się z opiekunów i nauczycieli przybyłych z dziećmi, sprawdzało zakodowane testy.

O godzinie 1030 wszyscy goście i społeczność szkoły w Palmierowie zebrali się na sali gimnastycznej, by obejrzeć, przygotowaną przez uczniów szkół w Palmierowie i w Dziewierzewie inscenizację tematycznie związaną z konkursem. Po wzruszającym przedstawieniu głos zabrali przybyli goście. Pan Rałał Woźniak pogratulował wspaniałego przedstawienia i cennej inicjatywy oraz zaapelował, by nigdy nie zapominać o  wydarzeniach i rocznicach ważnych w historii Polski. Pani Bursztynowicz przyłączyła się do gratulacji oraz wspomniała, by pamiętać, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i tak jak kiedyś Polacy, tak teraz Ukraińcy czekają na pomoc.

Następnie odbyło się rozstrzygnięcie zmagań i wręczenie nagród. Zadania konkursowe były trudne, poziom wyrównany, ale zawsze jest tak, że ktoś uzyska większą liczbę punktów. W tym roku zwyciężczynią została Michalina Demska ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie. Drugie miejsce zajął  reprezentant Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy – Maksymilian Pachulski. Trzecią lokatę wywalczyli ex aequo Jan Danielewicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni oraz Marcin Wilk ze Szkoły Podstawowej im. bł. M. Karłowskiej w Dobieszewie.  Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe: sprzęt elektroniczny, gry planszowe, materiały piśmiennicze i albumy. Pozostali  uczniowie - nagrody pocieszenia w postaci gier planszowych, książek historycznych i materiałów piśmienniczych. Wszyscy otrzymali również pamiątkowe kubki z tematycznym nadrukiem.

Na zakończenie goście, wszyscy uczestnicy, ich opiekunowie oraz gospodarze stanęli do pamiątkowej fotografii. Mimo  konkursowego stresu, w czasie całej  imprezy panowała przyjazna atmosfera, a na twarzach przybyłych do Palmierowa młodych ludzi gościł uśmiech.

Nagrody na potrzeby konkursu sponsorowali: Urząd Miejski w Kcyni, Rada Rodziców  Szkoły Podstawowej   w Dziewierzewie,  Szkoła Podstawowa w Palmierowie oraz Bank Spółdzielczy w Kcyni.

Materiał: Aleksandra Kulczyńska-Milik 

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)