Dziś mamy 25 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

15 kwietnia 2024

"Szósta edycja potyczek z historią". Wyłoniono laureatów

fot. SP Palmierowo

fot. SP Palmierowo

12 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej# im. Orła Białego w Palmierowie odbyła się szósta edycja Gminnego Konkursu Historycznego, zorganizowana przez gospodarzy oraz Szkołę Podstawową im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie. W tym roku honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Kcyni.

Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia związane z Powstaniem Warszawskim 1944 r. 1 sierpnia 2024 roku przypada bowiem 80. rocznica tego niezwykłego zrywu.

W  turnieju brało  udział dwadzieścioro uczniów z siedmiu szkół podstawowych gminy Kcynia: Mycielewa, Kcyni, Rozstrzębowa, Laskownicy, Dobieszewa, Dziewierzewa oraz Palmierowa.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych. Miał charakter rywalizacji indywidualnej.Przygotowały go nauczycielki historii Paulina Kuberacka i Aleksandra Kulczyńska-Milik.

Celem zmagań było przede wszystkim przybliżenie, popularyzacja i utrwalenie wiedzy o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem tematyki Powstania Warszawskiego oraz kształtowanie postaw patriotycznych i zasad zdrowej rywalizacji.

Pierwsze słowa do zebranych skierowała Pani dyrektor szkoły w Palmierowie Jadwiga Olszak. Serdecznie przywitała kierownika referatu edukacji, promocji, sportu i kultury UM w Kcyni Pana Rafała Woźniaka, dyrektor Szkoły w Dziewierzewie Panią Lucynę Bursztynowicz, przewodniczącą Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie Panią Barbarę Sądel oraz przewodniczącą Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Palmierowie Panią Beatę Budzyńską. W imieniu organizatorów podziękowała wszystkim za przybycie i za chęć zmierzenia się z tak trudną materią, jaką jest historia.

Po uroczystym powitaniu rozpoczęto rozwiązywanie testu, który składał się z 40 różnego typu zadań. Uczestnicy mieli na to 60 minut. Do zdobycia było 60 punktów. Po zakończeniu pracy,  uczniowie otrzymali słodki poczęstunek, a jury, składające się z opiekunów i nauczycieli przybyłych z dziećmi, sprawdzało zakodowane testy.

O godzinie 1030 wszyscy goście i społeczność szkoły w Palmierowie zebrali się na sali gimnastycznej, by obejrzeć, przygotowaną przez uczniów szkół w Palmierowie i w Dziewierzewie inscenizację tematycznie związaną z konkursem. Po wzruszającym przedstawieniu głos zabrali przybyli goście. Pan Rałał Woźniak pogratulował wspaniałego przedstawienia i cennej inicjatywy oraz zaapelował, by nigdy nie zapominać o  wydarzeniach i rocznicach ważnych w historii Polski. Pani Bursztynowicz przyłączyła się do gratulacji oraz wspomniała, by pamiętać, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i tak jak kiedyś Polacy, tak teraz Ukraińcy czekają na pomoc.

Następnie odbyło się rozstrzygnięcie zmagań i wręczenie nagród. Zadania konkursowe były trudne, poziom wyrównany, ale zawsze jest tak, że ktoś uzyska większą liczbę punktów. W tym roku zwyciężczynią została Michalina Demska ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie. Drugie miejsce zajął  reprezentant Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy – Maksymilian Pachulski. Trzecią lokatę wywalczyli ex aequo Jan Danielewicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni oraz Marcin Wilk ze Szkoły Podstawowej im. bł. M. Karłowskiej w Dobieszewie.  Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe: sprzęt elektroniczny, gry planszowe, materiały piśmiennicze i albumy. Pozostali  uczniowie - nagrody pocieszenia w postaci gier planszowych, książek historycznych i materiałów piśmienniczych. Wszyscy otrzymali również pamiątkowe kubki z tematycznym nadrukiem.

Na zakończenie goście, wszyscy uczestnicy, ich opiekunowie oraz gospodarze stanęli do pamiątkowej fotografii. Mimo  konkursowego stresu, w czasie całej  imprezy panowała przyjazna atmosfera, a na twarzach przybyłych do Palmierowa młodych ludzi gościł uśmiech.

Nagrody na potrzeby konkursu sponsorowali: Urząd Miejski w Kcyni, Rada Rodziców  Szkoły Podstawowej   w Dziewierzewie,  Szkoła Podstawowa w Palmierowie oraz Bank Spółdzielczy w Kcyni.

Materiał: Aleksandra Kulczyńska-Milik 

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)