Dziś mamy 12 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

08 czerwca 2024

Uczniowie z Dziewierzewa zwiedzali Wielkopolskę. Udana wycieczka

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

W dniu 5 czerwca 2024 r. uczniowie klas #IV, V oraz VI pod opieką nauczycielek: Marii Kamińskiej, Aleksandry Kubackiej, Anny Ososko i Zofii Świerc uczestniczyli w jednodniowej wycieczce szkolnej.

Pierwszym etapem naszej podróży było Gniezno - pierwsza stolica Polski. Zwiedziliśmy tam najważniejszy zabytek sakralny w tym mieście, czyli znajdującą się na wzgórzu Lecha Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywaną Katedrą Gnieźnieńską. Po wysłuchaniu opowieści o słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich, na których uwieczniona została historia życia i śmierci św. Wojciecha, pani przewodnik oprowadziła nas po wnętrzu katedry.

Następnie udaliśmy się do Kórnika, gdzie zwiedzaliśmy zamek Górków i Działyńskich. Poznaliśmy historię zamku, nawiązującą do wielu ważnych wydarzeń historycznych. Ogromn wrażenie zrobiło na nas zabytkowe wyposażenie zamku z przepięknymi meblami, zbrojownią, wieloma dziełami sztuki, kolekcją pamiątek z podróży Władysława Zamoyskiego. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy legendy o słynnej Białej Damie. Ponadto dowiedzieliśmy się, że znajduje się tu siedziba Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, posiadająca w swoich zbiorach bezcenne starodruki, mapy i rękopisy.

Kolejnym miejscem na naszej trasie było Puszczykowo ze słynnym muzeum Arkadego Fiedlera - znanego podróżnika i pisarza, autora m.in. „Dywizjonu 303”. W egzotycznych wnętrzach domu - muzeum potomek wielkiego podróżnika  przybliżył uczniom postać swojego ojca oraz opowiedział o jego wyprawach i napisanych książkach. Uczniowie mogli przez chwilę poczuć jak zdobywcy nieznanych lądów i wsiąść na statek Krzysztofa Kolumba- „Santa Maria”  oraz napełnić się pozytywną energią w piramidzie Cheopsa.

W dalszą podróż udaliśmy się do Rogalina. Znajduje się tam zespół pałacowo - parkowy stworzony przez Kazimierza Raczyńskiego. Podziwiać mogliśmy również słynne „Dęby Rogalińskie”, noszące imiona legendarnych władców słowiańskich.

Po posiłku w McDonald’s, pełni wrażeń, wzbogaceni w wiedzę historyczną i przyrodniczą udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzania tych pięknych miejsc w Wielkopolsce, będących perełkami architektury i bogactwa przyrodniczego.

Materiał: Zofia Świerc / Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ile punktów karnych masz na swoim koncie? Możesz sprawdzić przez internet

Zanim wyruszysz w drogę - sprawdź, ile punktów# karnych masz na swoim koncie. Zrobisz to za darmo, szybko i w prosty sposób – przez internet lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Historia mówi przez pokolenia". Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 18–19 czerwca #2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się organizowany przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

(czytaj więcej)
0

"Mam nadzieję, że Zielony Ład zostanie zatrzymany". Europa zaczyna się budzić

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jaka będzie przyszłość Europy#, z jakimi zagrożeniami będą zmagać się kraje unijne, w tym Polska? O tym, rozmawiamy z samorządowcem Jerzym Gawędą.

(czytaj więcej)