Dziś mamy 25 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

24 marca 2023

Wypłata trzynastek już w przyszłym tygodniu. Kilka terminów płatności

fot. powierzone

fot. powierzone

W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla# emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia.

Seniorzy, których termin płatności emerytury czy renty przypada na sobotę, 1 kwietnia, otrzymają trzynastą emeryturę wcześniej. Świadczenia doręczane przez listonoszy, trafią na pocztę 28 marca, a przekazywane na konta bankowe 30 marca. Aby otrzymać dodatkową gratyfikację, nie trzeba składać żadnego wniosku, Zakład wypłaci ją automatycznie- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Każdy uprawniony emeryt i rencista otrzyma trzynastą emeryturę wraz ze świadczeniem za kwiecień. Terminów płatności w ZUS jest kilka. Świadczeniobiorcy otrzymują należne wypłaty do: 1. 5. 6. 10. 15. 20 i 25 dnia miesiąca. Jeśli termin płatności świadczenia przypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, to ZUS wypłaca je wcześniej, przed tym dniem wolnym. Dlatego emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 10 kwietnia, mogą spodziewać się dodatkowych środków pieniężnych jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi- dodaje rzeczniczka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych trzynaste emerytury wypłaca już od 2019 roku. Trzynastka w tym roku wynosi 1588,44 zł brutto. Z dodatkowej gratyfikacji będzie potrącony podatek i składka zdrowotna. Kwota netto trzynastki będzie uzależniona od kwoty pobieranego świadczenia podstawowego. Na przykład przy emeryturze 2 tys. zł brutto, emeryt otrzyma na „rękę” 1314,48 zł, przy świadczeniu wynoszącym minimum 2,5 tys. zł brutto - 1254,48 zł.

Trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie zostanie wypłacona. Z trzynastki nie dokonuje się potrąceń i nie podlega zajęciom komorniczym.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Jedna trzynastka przysługuje także w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową). Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe np. ZUS i KRUS, wtedy trzynastą emeryturę wypłaci ZUS.

Dwie decyzje w jednej kopercie W tym roku podobnie jak w ubiegłym, emeryci i renciści informację o przyznaniu tzw. trzynastki otrzymają w jednej przesyłce pocztowej wraz z decyzją waloryzacyjną.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 159 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 10 (16)

  mariusz, w dniu 24-03-2023 12:03:10 napisał:

  trzynastki ,czternastki a ludzi stać na coraz mniej ...inflacja szaleje przeszło 18 procent ...afera pisowska goni kolejną aferę pisowską ...gospodarka w coraz gorszym stanie ...pis narobił tyle bałaganu i długów że aż przykro patrzeć co zrobili z naszym pięknym krajem

  odpowiedz

  • 6 (12)

  Nikoś, w dniu 24-03-2023 12:08:46 napisał:

  Je.ac pis

  odpowiedz

  • 4 (10)

  Kokon, w dniu 24-03-2023 13:13:27 napisał:

  Walić te 13stki

  odpowiedz

  • 0 (14)

  Mamarot, w dniu 24-03-2023 14:44:38 napisał:

  Zamiast wpierać pracujących, którzy składają się składkami i podatkami na budżet państwa to PIS kupuje głosy emeryckiego elektoratu. Wkrótce to padnie i zarówno emeryci jak i pracujący padną z głodu. Inflacja to tylko zółte światło

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  ***** ***, w dniu 24-03-2023 18:30:56 napisał:

  Komuniści, złodzieje i kłamcy

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Al , w dniu 25-03-2023 04:23:03 napisał:

  Emeryci często pracowali po 40 lat a teraz mają głodowe emerytury. Są to ludzi starsi i schorowani dużo kasy zostawiamy w aptekach.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Ja, w dniu 25-03-2023 06:12:50 napisał:

  Napisali kolosalne podwyżki emerytur nie emerytur tylko w sklepach jeszcze raz w sklepach kolosalne podwyżki.To co mi dali podwyżkę to na jeden raz na skromne zakupy.Zlodzieje

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Al, w dniu 25-03-2023 08:01:46 napisał:

  PiS już był czas na nowe.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Miki, w dniu 26-03-2023 10:18:29 napisał:

  Wreszcie mądry pomysł Tuska. 1500zl/msc dla matki która szybko wróci po urodzeniu do pracy. Tak się stymuluje rynek barany Pisowskie!. Młoda matka odprowadzi podatek i ZUS, Opiekunka odprowadzi podatek i ZUS. Młoda Matka będzie miała na spłatę kredytu który zafundował nam Glapiński z PiSem i do tego młoda Matka i Opiekunka będą miy pracę! Czego jeszcze nie rozumiecie Pisowskie osły siedzące na benefitach w domu!?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Rejestracja BDO
500PLN
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)