Dziś mamy 19 marca 2025, środa, imieniny obchodzą:

29 marca 2024

40 lat istnienia dzieła. Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej

fot. ks. Janusz Jezusek MSF

fot. ks. Janusz Jezusek MSF

Czterdzieści lat upłynęło od czasu, kiedy #w Górce Klasztornej po raz pierwszy zorganizowane zostało Misterium Męki Pańskiej. Jego czterokrotną odsłonę obejrzało w tym roku osiem tysięcy osób.

Był dokładnie rok 1984, kiedy młodzi ludzie wraz z ks. Janem Czekałą MSF po wystawieniu jasełek, zaczęli myśleć o zrobieniu czegoś więcej. Spotykali się ze swoim duchowym opiekunem, by czytać utwory Romana Brandstaettera oraz teksty Ewangelii. – I tak powstał pomysł stworzenia Misterium Męki Pańskiej w plenerze – mówi ks. Janusz Jezusek MSF.

Misjonarz Świętej Rodziny dodaje, że do realizacji tego pomysłu niezbędna była nie tylko ogromna determinacja, ale również zaangażowanie całej parafii. – Intencją wszystkich było upamiętnienie wydarzeń, jakie miały miejsce w Górce Klasztornej 11 i 12 listopada 1939 roku. Tragicznej nocy do niedalekiego Paterka wywieziono 48 osób duchownych, w tym 30 naszych współbraci, aby ze szczególnym okrucieństwem pozbawić ich życia – dodaje ks. Jezusek MSF.

Wielkie pomysły przerodziły się w wyjątkowe dzieło na miarę misteriów w Europie. – W tym roku występując, pamiętaliśmy o wszystkich, którzy giną na frontach świata, walcząc o wolność. W czasie misteriów modliliśmy się o pokój na świecie. Dzieląc wieczernikowy chleb pragnęliśmy, by nikomu go nie zabrakło – mówi kapłan.

Najstarsze sanktuarium Maryjne w Polsce odwiedzili duszpasterze i wierni. – Czterdzieści lat istnienia dzieła, pozwala na pełen profesjonalizm odgrywania poszczególnych scen przez ponad stuosobową grupę aktorów. Misterium pozwoliło wielu osobom przeżyć również swoje nawrócenie, ofiarować Bogu przywiezione intencje. Wszyscy pochyliliśmy się nad fundamentem naszej wiary – podsumował ks. Janusz Jezusek MSF.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 47 13

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami

(czytaj więcej)
0

Stypendia dla uczniów. Można otrzymać nawet 5 tys. zł

Nawet 5 tysięcy złotych otrzymają najbardziej # pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach marszałkowskiego programu stypendialnego Prymus Pomorza i Kujaw Plus. Nabór wniosków trwa do 28 marca.

(czytaj więcej)