Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

29 marca 2024

40 lat istnienia dzieła. Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej

fot. ks. Janusz Jezusek MSF

fot. ks. Janusz Jezusek MSF

Czterdzieści lat upłynęło od czasu, kiedy #w Górce Klasztornej po raz pierwszy zorganizowane zostało Misterium Męki Pańskiej. Jego czterokrotną odsłonę obejrzało w tym roku osiem tysięcy osób.

Był dokładnie rok 1984, kiedy młodzi ludzie wraz z ks. Janem Czekałą MSF po wystawieniu jasełek, zaczęli myśleć o zrobieniu czegoś więcej. Spotykali się ze swoim duchowym opiekunem, by czytać utwory Romana Brandstaettera oraz teksty Ewangelii. – I tak powstał pomysł stworzenia Misterium Męki Pańskiej w plenerze – mówi ks. Janusz Jezusek MSF.

Misjonarz Świętej Rodziny dodaje, że do realizacji tego pomysłu niezbędna była nie tylko ogromna determinacja, ale również zaangażowanie całej parafii. – Intencją wszystkich było upamiętnienie wydarzeń, jakie miały miejsce w Górce Klasztornej 11 i 12 listopada 1939 roku. Tragicznej nocy do niedalekiego Paterka wywieziono 48 osób duchownych, w tym 30 naszych współbraci, aby ze szczególnym okrucieństwem pozbawić ich życia – dodaje ks. Jezusek MSF.

Wielkie pomysły przerodziły się w wyjątkowe dzieło na miarę misteriów w Europie. – W tym roku występując, pamiętaliśmy o wszystkich, którzy giną na frontach świata, walcząc o wolność. W czasie misteriów modliliśmy się o pokój na świecie. Dzieląc wieczernikowy chleb pragnęliśmy, by nikomu go nie zabrakło – mówi kapłan.

Najstarsze sanktuarium Maryjne w Polsce odwiedzili duszpasterze i wierni. – Czterdzieści lat istnienia dzieła, pozwala na pełen profesjonalizm odgrywania poszczególnych scen przez ponad stuosobową grupę aktorów. Misterium pozwoliło wielu osobom przeżyć również swoje nawrócenie, ofiarować Bogu przywiezione intencje. Wszyscy pochyliliśmy się nad fundamentem naszej wiary – podsumował ks. Janusz Jezusek MSF.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 44 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)