Dziś mamy 28 czerwca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2024

Diecezjalna pielgrzymka. Rowerem na Jasną Górę

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

Po raz siódmy z parafii #św. Józefa wyruszyła pielgrzymka „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”. „Tworzycie wyjątkową wspólnotę w drodze” – mówił na jej rozpoczęcie bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. Będąc w niej – jak dodał ordynariusz – każdy chce doświadczyć obecności Boga, relacji z Nim. – Do pokonywania tej drogi są potrzebne środki – klucze, by otwierać mnie na Boga. Są nimi: słowo Boże, modlitwa oraz sakrament pokuty i pojednania – zaznaczył.

Pomysł na taką formę zrodził się w 2019 r. i miał stanowić duchowe przygotowanie do peregrynacji po diecezji bydgoskiej kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. – Już po zakończeniu pielgrzymki wiedzieliśmy, że to nie było jednorazowe wydarzenie – mówi Anna Grubich.

Proboszcz – ks. kanonik Bogusław Konieczka – zadecydował, że wydarzenie to będzie organizowane co roku. Początkowo pielgrzymka miała charakter parafialny, mimo że uczestniczyło w niej wiele osób z diecezji. W 2022 roku biskup Krzysztof Włodarczyk, zadecydował o tym, że „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę” zyska rangę diecezjalną. – Jadąc, za każdym razem wspominaliśmy nie tylko prywatne intencje, ale także naszej parafii i diecezji – dodała Anna Grubich.

W tym roku miłośnicy rowerów pielgrzymują w duchu wdzięczności za dwadzieścia lat istnienia Kościoła Bydgoskiego. Hasło – „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – wzbudziło w nas poczucie nie tylko wdzięczności, ale także troski o ten Kościół, którym jesteśmy. Chcemy budować wspólnotę, a zarazem stawać się jeszcze lepszymi uczniami Jezusa i Maryi – mówi Anna Grubich.

Na trasie pątnicy poruszają się w dwóch grupach, które każdego poranka przy śniadaniu losują, by jak najlepiej się poznać. Co kilkanaście kilometrów mają postoje – na posilenie się, odpoczynek oraz wspólną modlitwę. Kiedy dojeżdżają do miejsc noclegowych (w tym roku są nimi Strzelno, Krzymów, Staw Kaliski i Niwiska Górne), rozlokowują się na salach gimnastycznych, a także na innych pomieszczeniach. – Potem przygotowujemy posiłki. Często też jesteśmy witani przez mieszkańców miejscowości ciepłym, pysznym jedzeniem. To piękne uczucie, w czasach tak pełnych obojętności. Cały dzień drogi kończymy nieszporami, Apelem Jasnogórskim i kompletą, zaś rozpoczynamy Mszą św. i jutrznią – powiedziała Anna Grubich.

Piątego dnia drogi pielgrzymi docierają do celu – tronu Matki na Jasnej Górze. Kolejnego dnia rano pielgrzymka osiąga szczyt – wszyscy stają wspólnie na Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu, dziękując Maryi za wspaniały czas i powierzając Jej swoje intencje.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 20

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Spadochroniarze w Kowalewku. Przeprowadzono zawody strzeleckie

Związek Polskich Spadochroniarzy# XI Oddział z Bydgoszczy przeprowadził zawody strzeleckie o puchar Prezesa Oddziału, które przeprowadzili instruktorzy Mundurowego Klubu Strzeleckiego z Kowalewka.

(czytaj więcej)
0

Korzystaj ze słońca rozsądnie. O czym trzeba pamiętać?

Przyszło lato, więc chcemy jak najwięcej czasu spędzać# na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar promieniowania słonecznego może być dla nas szkodliwy. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów z filtrem i unikaj przebywania na bezpośrednim słońcu.

(czytaj więcej)
0

Wzmożone kontrole upraw roślin. Sprawdzane pod kątem obecności GMO

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa od sześciu lat# wykonuje zadanie związane z kontrolą upraw GMO na podstawie zapisów ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

(czytaj więcej)