Wartościowa lekcja historii. Wycieczka przedszkolaków do skansenu
fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie
Dnia 16 maja bieżącego roku dzieci z #dziewierzewskiego przedszkola pod opieką Pani Renaty Murawskiej, Pani Kingi Słapek oraz Pani Oliwii Kędziory wyruszyły na wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.
Do skansenu udaliśmy się na warsztaty wyrobu mydła i ziołowej soli do kąpieli, połączone z lekcją na temat dawnych metod dbania o higienę osobistą na wsi.
Zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzania Chałupy z Kałądka z I połowy XIX w., gdzie dzieci dowiedziały się, jakich sprzętów używano do prania, maglowania i prasowania. Jakie środki dostępne w przyrodzie stosowano dawniej do higieny ciała, zanim zaczęto wykorzystywać mydło. Poznali też składniki, z których sporządzano domowe mydła na wsi. Następnie dzieci mogły całą zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, robiąc pranie przed chałupą.
Gdy poznaliśmy już mydlarską historię, rozbudziliśmy naszą wyobraźnię, byliśmy gotowi do eksperymentowania z formą, kolorem, kształtem, fakturą oraz zapachem mydła i ziołowej soli do kąpieli. Dzieci podczas warsztatów starannie wykonywały wszystkie polecenia, tworząc od podstaw mydło, a następnie ziołową sól do kąpieli. Podczas zajęć stymulowaliśmy nasze zmysły: wzroku, dotyku, a szczególnie węchu. W chacie unosiły się istnie rajskie zapachy suszonych kwiatów: płatków róż, chabrów, nagietka, lawendy oraz olejków aromatycznych: kwiatu bzu, maliny, jabłka. To było cudowne doświadczenie, które śmiało możemy nazwać ucztą dla naszych zmysłów.
Po krótkiej przerwie na drugie śniadanie kontynuowaliśmy zwiedzanie skansenu z przewodnikiem. Poznaliśmy historię wybranych chałup i tętniącego w nich niegdyś życia. Zwiedziliśmy pomieszczenia. Najbardziej zaciekawiła dzieci chałupa, w której mieściła się klasa szkolna, która nie przypominała naszej kolorowej i wypełnionej zabawkami sali. Dużym zaskoczeniem był też wygląd zabawek dla dzieci i niewielka ich ilość. Podziwialiśmy ogromne wiatraki, kolorowe ule. W obejściu przyjrzeliśmy się maszyną rolniczym, niektóre z nich służą w skansenie po dzień dzisiejszy, jak podkreśliła pani przewodnik do uprawy ziemi.
Świat z XIX i XX wieku mieszczący się w bramach tego muzeum zapoznał nas z wieloma tajemnicami i ciekawostkami z życia naszych przodków. Na pytanie „Czy chcielibyście choć na jeden dzień przenieść się w te czasy?” Dzieci odpowiedziały zdecydowanie i jednogłośnie – nie. Postęp i dorobek naszej cywilizacji przyzwyczaił nas już do zupełnie innego życia.
Dziękujemy za żywą i wartościową lekcję historii. Za miłe i ciepłe przyjęcie nas w skansenie. To było niezwykłe doświadczenie.
Materiał: Oliwia Kędziora / Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nauka szacunku i akceptacji
- Świąteczne dekoracje cieszą oko. Przedszkolaki w Krainie Bombek
- Nastrojowa muzyka i magiczne dekoracje. Czas wróżb i zabaw
- Przedszkolaki z wizytą u seniorów. Dzieci przygotowały niespodziankę
- Program "Działaj z imPETem". Nagrodzeni książeczkami edukacyjnymi
Pomóż dzieciom przetrwać zimę. Ogólnopolska akcja społeczna
Ruszyła XXXII Ogólnopolska Akcja Charytatywna #Pomóż dzieciom przetrwać zimę 2024. Zapraszamy szkoły i wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu!
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów
Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)