Dziś mamy 12 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

18 maja 2024

Wartościowa lekcja historii. Wycieczka przedszkolaków do skansenu

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Dnia 16 maja bieżącego roku dzieci z #dziewierzewskiego przedszkola pod opieką Pani Renaty Murawskiej, Pani Kingi Słapek oraz Pani Oliwii Kędziory wyruszyły na wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

Do skansenu udaliśmy się na warsztaty wyrobu mydła i ziołowej soli do kąpieli, połączone z lekcją na temat dawnych metod dbania o higienę osobistą na wsi.

Zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzania Chałupy z Kałądka z I połowy XIX w., gdzie dzieci dowiedziały się, jakich sprzętów używano do prania, maglowania i prasowania. Jakie środki dostępne w przyrodzie stosowano dawniej do higieny ciała, zanim zaczęto wykorzystywać mydło. Poznali też składniki, z których sporządzano domowe mydła na wsi. Następnie dzieci mogły całą zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, robiąc pranie przed chałupą.

Gdy poznaliśmy już mydlarską historię, rozbudziliśmy naszą wyobraźnię, byliśmy gotowi do eksperymentowania z formą, kolorem, kształtem, fakturą oraz zapachem mydła i ziołowej soli do kąpieli. Dzieci podczas warsztatów starannie wykonywały wszystkie polecenia, tworząc od podstaw mydło, a następnie ziołową sól do kąpieli. Podczas zajęć stymulowaliśmy nasze zmysły: wzroku, dotyku, a szczególnie węchu. W chacie unosiły się istnie rajskie zapachy suszonych kwiatów: płatków róż, chabrów, nagietka, lawendy oraz olejków aromatycznych: kwiatu bzu, maliny, jabłka. To było cudowne doświadczenie, które śmiało możemy nazwać ucztą dla naszych zmysłów.

Po krótkiej przerwie na drugie śniadanie kontynuowaliśmy zwiedzanie skansenu z przewodnikiem. Poznaliśmy historię wybranych chałup i tętniącego w nich niegdyś życia. Zwiedziliśmy pomieszczenia. Najbardziej zaciekawiła dzieci chałupa, w której mieściła się klasa szkolna, która nie przypominała naszej kolorowej i wypełnionej zabawkami sali. Dużym zaskoczeniem był też wygląd zabawek dla dzieci i niewielka ich ilość. Podziwialiśmy ogromne wiatraki, kolorowe ule. W obejściu przyjrzeliśmy się maszyną rolniczym, niektóre z nich służą w skansenie po dzień dzisiejszy, jak podkreśliła pani przewodnik do uprawy ziemi.

Świat z XIX i XX wieku mieszczący się w bramach tego muzeum zapoznał nas z wieloma tajemnicami i ciekawostkami z życia naszych przodków. Na pytanie „Czy chcielibyście choć na jeden dzień przenieść się w te czasy?” Dzieci odpowiedziały zdecydowanie i jednogłośnie – nie. Postęp i dorobek naszej cywilizacji przyzwyczaił nas już do zupełnie innego życia.

Dziękujemy za żywą i wartościową lekcję historii. Za miłe i ciepłe przyjęcie nas w skansenie. To było niezwykłe doświadczenie.

Materiał: Oliwia Kędziora / Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ile punktów karnych masz na swoim koncie? Możesz sprawdzić przez internet

Zanim wyruszysz w drogę - sprawdź, ile punktów# karnych masz na swoim koncie. Zrobisz to za darmo, szybko i w prosty sposób – przez internet lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Historia mówi przez pokolenia". Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 18–19 czerwca #2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się organizowany przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

(czytaj więcej)
0

"Mam nadzieję, że Zielony Ład zostanie zatrzymany". Europa zaczyna się budzić

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jaka będzie przyszłość Europy#, z jakimi zagrożeniami będą zmagać się kraje unijne, w tym Polska? O tym, rozmawiamy z samorządowcem Jerzym Gawędą.

(czytaj więcej)