Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:

18 maja 2024

Wartościowa lekcja historii. Wycieczka przedszkolaków do skansenu

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Dnia 16 maja bieżącego roku dzieci z #dziewierzewskiego przedszkola pod opieką Pani Renaty Murawskiej, Pani Kingi Słapek oraz Pani Oliwii Kędziory wyruszyły na wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

Do skansenu udaliśmy się na warsztaty wyrobu mydła i ziołowej soli do kąpieli, połączone z lekcją na temat dawnych metod dbania o higienę osobistą na wsi.

Zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzania Chałupy z Kałądka z I połowy XIX w., gdzie dzieci dowiedziały się, jakich sprzętów używano do prania, maglowania i prasowania. Jakie środki dostępne w przyrodzie stosowano dawniej do higieny ciała, zanim zaczęto wykorzystywać mydło. Poznali też składniki, z których sporządzano domowe mydła na wsi. Następnie dzieci mogły całą zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, robiąc pranie przed chałupą.

Gdy poznaliśmy już mydlarską historię, rozbudziliśmy naszą wyobraźnię, byliśmy gotowi do eksperymentowania z formą, kolorem, kształtem, fakturą oraz zapachem mydła i ziołowej soli do kąpieli. Dzieci podczas warsztatów starannie wykonywały wszystkie polecenia, tworząc od podstaw mydło, a następnie ziołową sól do kąpieli. Podczas zajęć stymulowaliśmy nasze zmysły: wzroku, dotyku, a szczególnie węchu. W chacie unosiły się istnie rajskie zapachy suszonych kwiatów: płatków róż, chabrów, nagietka, lawendy oraz olejków aromatycznych: kwiatu bzu, maliny, jabłka. To było cudowne doświadczenie, które śmiało możemy nazwać ucztą dla naszych zmysłów.

Po krótkiej przerwie na drugie śniadanie kontynuowaliśmy zwiedzanie skansenu z przewodnikiem. Poznaliśmy historię wybranych chałup i tętniącego w nich niegdyś życia. Zwiedziliśmy pomieszczenia. Najbardziej zaciekawiła dzieci chałupa, w której mieściła się klasa szkolna, która nie przypominała naszej kolorowej i wypełnionej zabawkami sali. Dużym zaskoczeniem był też wygląd zabawek dla dzieci i niewielka ich ilość. Podziwialiśmy ogromne wiatraki, kolorowe ule. W obejściu przyjrzeliśmy się maszyną rolniczym, niektóre z nich służą w skansenie po dzień dzisiejszy, jak podkreśliła pani przewodnik do uprawy ziemi.

Świat z XIX i XX wieku mieszczący się w bramach tego muzeum zapoznał nas z wieloma tajemnicami i ciekawostkami z życia naszych przodków. Na pytanie „Czy chcielibyście choć na jeden dzień przenieść się w te czasy?” Dzieci odpowiedziały zdecydowanie i jednogłośnie – nie. Postęp i dorobek naszej cywilizacji przyzwyczaił nas już do zupełnie innego życia.

Dziękujemy za żywą i wartościową lekcję historii. Za miłe i ciepłe przyjęcie nas w skansenie. To było niezwykłe doświadczenie.

Materiał: Oliwia Kędziora / Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?

Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)