Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

22 października 2020

Doceniono twórców ludowych. To już XX edycja konkursu

fot. Daniel Pach dla UMWKP

fot. Daniel Pach dla UMWKP

Tworzą niepowtarzalne koronki, hafty, rzeźby, a przede wszystkim przekazują# techniki tradycyjnej sztuki ludowej młodszym pokoleniom. Talent i twórczość ludowych artystów Kujaw i Pomorza kolejny raz doceniliśmy podczas Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W tym roku nagrody zarządu województwa otrzymało 90 twórców.

- Konkurs jest jednym z instrumentów opieki samorządu województwa nad twórczością ludową. Przyznane w nim nagrody to wyraz uznania dla osób, które dziełami swego talentu i wyobraźni wzbogacają dziedzictwo kulturowe naszego regionu i kraju i zachowują je od zapomnienia – przyznaje marszałek Piotr Całbecki.

W tym roku odbyła się dwudziesta już edycja konkursu. Wyróżniono w niej 90 osób, przyznając nagrody finansowe od 250 do 700 złotych. Łączna suma nagród to 50 500 złotych. Nagrodę specjalną w kwocie 650 złotych otrzymało 49 osób, I nagrodę (500 złotych) – 25 osób, II nagrodę (350 złotych) - 8 osób, III nagrodę (250 złotych) - 5 osób. Nagrody za całokształt działalności twórczej (700 złotych) otrzymały 3 artystki reprezentujące ziemię chełmińską, tworzące koronki w technice frywolitkowej:

Wiesława Baczyńska,
Irena Gawrońska
Jolanta Zantorska

Lista wszystkich nagrodzonych

Konkurs jest organizowany we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych - Oddziałem Bydgosko-Toruńskim i Oddziałem Włocławskim. Ocenie podlega udział w kiermaszach, wystawach i warsztatach, a także przekazywanie zapału, pasji i umiejętności następcom. W drugiej połowie 2019 roku i pierwszej połowie roku 2020 w Kujawsko-Pomorskiem odbyły się m.in. wystawa sztuki ludowej z okazji 60-lecia Borów Tucholskich w Tucholi oraz w plenery rzeźbiarskie w Kęsowie i Rudzie kolo Grudziądza, a także wystawy indywidualne: Danuty Styperek, Piotra Wolińskiego i Zygmunta Kędzierskiego. Dużym wydarzeniem była wystawa z okazji 40-lecia Zespołu Rękodzieła Artystycznego Klub „Supełek” w Toruniu. Nasi twórcy brali także udział w imprezach ogólnopolskich, m. in. w jarmarkach w Lublinie, Poznaniu, Kazimierzu, Wdzydzach, Węgorzewie i Bukowinie Tatrzańskiej.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbywało się od lat podczas tradycyjnego Zjazdu Twórców Ludowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku impreza nie odbyła się z uwagi na zagrożenie epidemiczne.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)