Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

26 marca 2023

Dziękczynna modlitwa w katedrze. 19. rocznica powołania diecezji bydgoskiej

fot. Marcin Jarzembowski, Wiesław Kajdasz

fot. Marcin Jarzembowski, Wiesław Kajdasz

Katedra św. Marcina i Mikołaja w grodzie nad Brdą była miejscem obchodów# 19. rocznicy powołania przez Jana Pawła II diecezji bydgoskiej.

Dziękczynnej modlitwie przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk, który podkreślił, że od samego początku towarzyszą diecezji jej patroni – Matka Boża Pięknej Miłości oraz bł. bp Michał Kozal. – Ufamy w ich pomoc i wsparcie – w tym wszystkim co było i co przed nami – mówił.

Podkreślił jednocześnie, że historia Kościoła Bydgoskiego to dzieje błogosławieństwa. To wydarzenia diecezjalne, parafialne, wspólnotowe, to osoby bliższe i dalsze, osobiste doświadczenia i przeżycia. – Jednak nade wszystko to dzieje Boga, który jest z nami blisko. Chcemy uwielbiać Jego obecność, błogosławieństwo i łaskę, u początków i na poszczególnych etapach rozwoju naszej diecezji – dodał bp.

Budowanie wspólnoty byłoby niemożliwe bez duchownych i świeckich, którzy ją tworzą. – Dlatego chcemy wspominać tych, którzy byli otwarci na to Boże działanie. Stali się pasterzami, przewodnikami, budowniczymi i liderami tej wspólnoty. Dziękujemy za wszystkich, którzy oddali swoje siły, talenty, czas i inne dary, by nasza diecezja mogła funkcjonować i się rozwijać – powiedział, wspominając pierwszego biskupa Jana Tyrawę.

Ordynariusz po raz kolejny zwrócił uwagę na Maryję. Matkę wskazującą drogę, którą mamy przejść w życiu. Matkę, która zawsze umie być cierpliwa, miłosierna, wyrozumiała i potrafi „umieszczać” nas w rękach Boga. – Ufamy głęboko, że Maryja jest przewodniczką na drogach ciągłego poszukiwania bliskości Boga i wzrastania w bogatszym rozpoznawaniu daru wiary – podkreślił.

Maryja Pięknej Miłości – jak dodał – uczy godnego zachowania względem Boga, wobec nas samych i innych, po prostu byśmy dobrze żyli. Zachęca, byśmy nie czynili sobie bożków materialnych, które zniewalają, pamiętali o Bogu, szanowali rodziców i drugiego człowieka. – Pozostaje nam przyjąć te wskazania, potraktować je na serio, bo Matka nigdy nie naucza tego, co jest złe. Ona chce jedynie dobra swoich dzieci – stwierdził.

Biskup dodał, że Mama zawsze ma cierpliwość, by towarzyszyć dzieciom. Pobudza ją siła miłości. Jest miłosierną Matką, która rozumie, stara się zawsze pomóc, dodać otuchy. Także w obliczu swoich dzieci, które pobłądziły i błądzą. Nigdy nie zamyka bram Domu, nie osądza, lecz pokazuje na przebaczenie i wyprasza miłość Boga. – Zachęca do podjęcia drogi na nowo, także tym swoim dzieciom, które wpadły do głębokiej otchłani. Mama nie lęka się wejścia w ich noc, by dać nadzieję. A Kościół jest matką i tak czyni – powiedział.

Biskup ordynariusz wskazał na Biblię, która opisując Jezusa, mówi, „że wyrósł On przed nami jak młode drzewo. Drzewo zielone, które mogło być wieczne, lecz pozwoliło się ściąć. Dzięki temu powstały z niego ławki dla miliardów ludzi”. – Każdy może przyjść i usiąść. Ławki czekają i będą czekały w nieskończoność. Nikt nie zajmie twojego miejsca, bo Bóg przygotował je wyłącznie dla ciebie. Wycięte drzewo – ofiarowane życie – chciało się stać domem – powiedział.

Na zakończenie bp Krzysztof Włodarczyk przywołał słowa sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który podkreślał, że „każdy członek Kościoła ma być na wzór Maryi oddany Chrystusowi w sposób osobowy przez wiarę i miłość”. – To oddanie prowadzi do zaangażowania, do przeżywania wspólnoty Kościoła jako Matki, która rodzi w nas zbawienie – powiedział.

Biskup Bydgoski zawierzył całą diecezję Matce Bożej Pięknej Miłości. Świętowanie 19. rocznicy zakończyło uwielbienie z akademickim zespołem „Amen+”.

Diecezja bydgoska ustanowiona została przez Jana Pawła II 24 lutego 2004 roku. Dekret wszedł w życie 25 marca 2004 roku.

Link do filmu z Homilii bp. Krzysztofa Włodarczyka w Katedrze Bydgoskiej - https://youtu.be/YuOutk6V0Mo

Materiał: Marcin Jarzembowski, Wiesław Kajdasz / Diecezja Bydgoska

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 248 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)