Halowe Mistrzostwa Świata w kujawsko-pomorskim. Wielkie wyróżnienie

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
World Athletics Indoor Championships Kujawy Pomorze 2026 – tak brzmi oficjalna nazwa najważniejszej #halowej imprezy lekkoatletycznej na świecie. To wielkie wyróżnienie dla Polski i województwa kujawsko-pomorskiego, a także wyzwanie, by sprostać oczekiwaniom najlepszych lekkoatletów i miłośników królowej sportu z całego globu. Decyzja rady World Athletics była tematem dzisiejszej (23 marca) konferencji prasowej, w której uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki sejmiku województwa radny Jacek Gajewski i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.
- To ukoronowanie naszej wieloletniej współpracy z władzami Torunia i Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskim Związkiem Lekkiej Atletyki przy organizacji wielkich imprez lekkoatletycznych. Halowy czempionat globu będzie przysłowiową „wisienką na torcie”. Mistrzostwa Świata Kujawy Pomorze 2026 rozgrywane w Arenie Toruń będą doskonałą okazją do promocji regionu. Pragnę podziękować wszystkim członkom rady World Athletics - z prezydentem Sebastianem Coe na czele - za zaufanie, jakim nas obdarzyliście. Przekonacie się, że to był dobry wybór – mówił marszałek Piotr Całbecki.
- To wzruszająca i piękna chwila, która pozwala nam spojrzeć w lustro i stwierdzić, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty - a jeszcze więcej przed nami. Mistrzostwa będą z pewnością najbardziej spektakularnym wydarzeniem 2026 roku, a dodatkowo wszyscy wierzymy, że będziemy mogli przeżywać je w atmosferze pokoju, czego sobie, państwu i sportowcom życzę – podkreśliła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
- Przez lata potwierdzaliśmy, jak ważna w naszym województwie jest lekkoatletyka. Gospodarzami imprez wysokiej rangi były wszystkie główne ośrodki, począwszy od Grudziądza - miasta Bronisława Malinowskiego, poprzez Bydgoszcz, Inowrocław, Włocławek aż po Toruń. Na Kujawach i Pomorzu lekka atletyka jest po prostu u siebie – zaznaczył prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.
Województwo kujawsko-pomorskie od 25 lat jest miejscem organizacji lekkoatletycznych imprez o randze europejskiej i światowej. Przez blisko ćwierć wieku Bydgoszcz (stadion otwarty) i Toruń (hala) budowały markę i rozpoznawalność w świecie lekkiej atletyki.
Wśród imprez „królowej sportu” znalazły się:
- mistrzostwa świata juniorów (2008 i 2016),
- mistrzostwa świata w biegach przełajowych w (2010 i 2013),
- mistrzostwa Europy U-23 (2003 i 2017),
- drużynowe mistrzostwa Europy (2019) - podczas których polska drużyna zdobyła złoty medal,
- memoriał Ireny Szewińskiej,
- memoriał Wiesława Czapiewskiego,
- dziewięć edycji mityngu Copernicus Cup znajdujący się w prestiżowym cyklu IAAF World Indoor Tour,
- halowe mistrzostwa Europy (2021),
- halowe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce Masters (2019 r. i od 26 marca do 1 kwietnia 2023 r.).
Samorząd województwa wspiera rozwój lekkoatletyki, budując profesjonalne obiekty sportowe oraz wspierając małą infrastrukturę sportową. W ciągu ostatnich 15 lat dofinansowaliśmy budowę ponad dwudziestu pełnowymiarowych bieżni lekkoatletycznych, stadiony we Włocławku, Inowrocławiu, Sępólnie Krajeńskim oraz budowę hali Arena Toruń. Zamierzamy wesprzeć także budowę hali treningowej w Bydgoszczy - bardzo potrzebnej w kontekście organizacji HMŚ w 2026 roku.
Pochodzący z naszego regionu lekkoatleci otrzymują stypendia i nagrody sportowe. Naszymi stypendystami byli m.in. Iga Baumgart-Witan, Paweł Wojciechowski, Adrianna Sułek, Marika Popowicz-Drapała.
Stawiamy też na młode pokolenie, nagradzając za osiągnięcia oraz motywując poprzez rozbudowany system stypendialny. Od 2016 roku dofinansowujemy program „Lekkoatletyka dla każdego”, w ramach którego corocznie w zajęciach sportowych uczestniczy około 800 dzieci. Na ten cel przeznaczyliśmy dotychczas 1,7 mln zł.
W 2022 roku zainaugurowaliśmy program „Następcy Bronka Malinowskiego” – wsparcie dla młodych mistrzów sportu – w tym gronie znalazły się m.in. Adrianna Sułek (wicemistrzyni Europy w pięcioboju i rekordzistka Polski) oraz Kinga Gacka (400 m, 4x400 m).
Materiał: Departament Sportu i Turystyki i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Galeria










Czytaj również
- MLUKS "Orlik" Kcynia na Festiwalu Piłki Ręcznej. Pobyt w Nowej Karczmie
- Międzyszkolna rywalizacja. Nakielska "Żegluga" triumfatorem rajdu
- 20. kolejka w najbliższy weekend. Zapowiada się ciekawy mecz
- Orzeł górą w Zalesiu. Pierwsza połowa rozstrzygnęła
- "Moje życie w Kowalewku”. Zaproszenie na Letnie Zawody Strzeleckie
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.
(czytaj więcej)Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.
(czytaj więcej)"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
(czytaj więcej)Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!