Dziś mamy 30 listopada 2022, środa, imieniny obchodzą:

06 października 2022

Już po zebraniu. O drogach, świetlicy i odpadach

fot. LZ

fot. LZ

Zebranie mieszkańców Dziewierzewa było jednym z najdłuższych#, jakie do tej pory odbyły się w gminie Kcynia. Rozmawiano przede wszystkim o problemach drogowych.

Do świetlicy wiejskiej w Dziewierzewie, oprócz mieszkańców, przyjechali: burmistrz Kcyni Marek Szaruga, radni powiatowi Ryszard Bagnerowski i Paweł Duda, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie Rafał Leśniarek i prezes firmy wiatrowej Grzegorz Łukasiewicz.

Zanim rozpoczęła się dyskusja nad budżetem, Grzegorz Łukasiewicz opowiedział mieszkańcom o planowanej inwestycji, jaką jest budowa farmy wiatrowej w gminie. Rafał Leśniarek, dyrektor miejscowej szkoły, wyjaśnił, na czym polegał problem z deszczówką, która nie miała odpływu i jak został rozwiązany. Okazuje się, że zapchane były rury znajdujące się za betonowymi zbiornikami. Aby usunąć problem, przy pomocy firmy Lechpol właśnie są zakładane betonowe kręgi, do których zostanie wpuszczona rura. – Dzięki temu woda będzie odpływać. To tańsze rozwiązanie niż przepychanie tego, co jest – powiedział dyrektor, dziękując za pomoc firmie Lechpol i gminie. Leśniarek dodał, że przy okazji zasypane zostaną stare, nieużywane szamba i dzięki temu na terenie szkoły będzie bezpieczniej.

Jeśli chodzi o nowy fundusz sołecki, Dziewierzewo ma do podziału 52 tys. 739 zł. – Nasz budżet nie jest mały, ale za chwilę 90% tej kwoty będziemy przeznaczać na utrzymanie świetlicy i terenów sołeckich – powiedziała sołtys wsi Dorota Czerwińska. Dodała, że od tego roku to sołectwa mają zabezpieczać pieniądze na wykaszanie poboczy, przycinanie gałęzi i równiarkę. Jak podzielono fundusz dla Dziewierzewa?
utrzymanie świetlicy – 9 tys. zł,
doposażenie świetlicy – 4 tys. zł,
integracja – 5 tys. zł,
utrzymanie terenów zielonych – 4 tys. zł,
usługi – 4 tys. zł,
doposażenie SP Dziewierzewo – 300 zł,
umowa zlecenie – 8 tys. zł,
budowa oczyszczalni przy świetlicy i OSP – 12 tys. zł,
budowa części płotu – 6 tys. 439 zł.

Mieszkańcy jednogłośnie zgodzili się na taki podział pieniędzy. W dyskusji rozmawiano głównie na temat dróg. Choć wiele ulic w Dziewierzewie jest całkiem nowych, to okazuje się, że potrzeb nadal jest wiele.

Eugeniusz Taraska, prezes firmy Lechpol, zapowiedział, że niebawem rozpocznie się przebudowa fragmentu drogi gminnej prowadzącej do Graboszewa. -- Ponieważ kurz na drodze jest bardzo uciążliwy, położę tam kostkę. Mam już materiał, czekam tylko na wykonawcę. Prace mogą potrwać około 2 tygodni i ponieważ może być to pewne utrudnienie dla mieszkańców, na moim polu została już wykoszona kukurydza i będzie można jeździć polem – zapowiedział prezes Lechpolu.

Rozmawiano także o potrzebie przebudowy brukowej drogi we wsi. -- To istny skansen, do tego niebezpieczny. W połowie drogi jest ogromna nierówność i to jest najgorszy fragment. Bruk to dobry materiał na podbudowę, więc można pomyśleć o asfalcie – mówili mieszkańcy. Burmistrz powiedział, że drogi gminne budowane są przy pomocy środków zewnętrznych. Jeżeli w przyszłości będą ogłaszane nowe programy, to być może będzie można wziąć tę drogę pod uwagę.

Okazuje się, że duży problem stanowi ulica Leśna. -- Nie chcę tu asfaltu, mi chodzi o załatanie dziur, które tu są od lat! Jeden sąsiad naprawiał drogę we własnym zakresie, kilka dni mu to zajęło – wypomniała burmistrzowi mieszkanka ulicy Leśnej. Kolejna kobieta obecna na zebraniu przypomniała, że kilka lat temu ufundowała budowę zjazdu na drogę gminną, wydała na to 2200 zł, ale nie wypomina tego nikomu. Ponieważ radni nie wyrazili zgody na finansowanie przebudowy ulicy Leśnej, to na drodze odbędzie się wizja lokalna, podczas której zostanie ustalone, co można zrobić doraźnie, aby polepszyć jej stan.
Na zebraniu rozmawiano także o tym, że pracownicy ZGKiM nie odbierają wszystkich odpadów. -- Jak ostatnio zbierali wielkogabaryty, to zostawili mi przed domem kabinę prysznicową i brodzik. Co ja mam z tym zrobić? Do lasu wywieźć? Na PSZOKu też tego nie wezmą – mówił jeden z mężczyzn. Poza tym, część mieszkańców wyraziła opinię, że należałoby podnieść stawkę za wynajem świetlicy wiejskiej. Obecnie jest to 98 zł za dobę, do tego wynajmujący musi zapłacić za zużyty prąd i wodę.

Marek Szaruga poinformował mieszkańców, że w Dziewierzewie, przy szkole, powstanie nowe boisko wielofunkcyjne. Podziękował także za organizację dożynek gminnych.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  Widz, w dniu 06-10-2022 13:43:25 napisał:

  Frekwencja powala , widać gdzie społeczeństwo ma Wasze zebrania , główny strateg z Gminy , zagłębiony w papierach , pracuje na mega budżetem dla Dziewierzewa , śmiech na sali !

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Michał , w dniu 06-10-2022 20:45:08 napisał:

  Coraz częściej Pan Burmistrz z Kcyni się powtarza o WIELKICH inwestycjach , Centrum Kultury, oczyszczalnia, ul. Strażacka , cały czas to samo , czyżby zbliżają się wybory !!!!!!

  odpowiedz

  • 1 (3)

  qwert, w dniu 07-10-2022 13:40:56 napisał:

  zbliżają się wybory czas coś zrobić dla miasta. A trzy lata zmarnowane

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Budowa hal
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Nadzieje polskich kibiców. Dzisiaj Polska zagra z Meksykiem

Rozpoczęcie mundialu rozpaliło nadzieje polskich kibiców. Sukces w meczu towarzyskim z Chile (1:0) dodał optymizmu #przed dzisiejszym spotkaniem z Meksykiem.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)