Dziś mamy 27 stycznia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2023

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

fot. powierzone

fot. powierzone

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

W jaki sposób można utylizować panele fotowoltaiczne?

Anty-fani rozwiązania, jakim są panele fotowoltaiczne często przytaczają argument, że najczęściej stosowaną metodą utylizacji paneli jest ich spalanie, podczas którego do środowiska mogą przedostać się toksyczne substancje. Podobnie jak w przypadku pozbywania się zniszczonych opon – nie jest to jednak rekomendowane działanie. Istnieją bowiem ekologiczne sposoby utylizacji paneli, które eliminują ten problem. Jakie? Zużyte moduły najlepiej przekazać odpowiedniej firmie, zajmującej się ich recyklingiem. Są to wyspecjalizowane jednostki, które z modułów PV odzyskują szkło, aluminium, miedź i tworzywo sztuczne. Nowoczesna technologia sprawia, że 80-90% ogniw fotowoltaicznych nadaje się do ponownego użytku. Surowce wtórne sprawdzą się też w różnych branżach. Właśnie dlatego instalację fotowoltaiczną można uznać za ekologiczne źródło energii.

Na czym polega utylizacja paneli?

Jak tłumaczy Szymon Osłowski z KOBO Energy: Recykling krzemowych ogniw fotowoltaicznych polega na demontażu ramy od reszty modułu. Dzięki temu oddziela się części szklane i aluminiowe, które można następnie przetopić. Następnie usuwane są kable i skrzynkę przyłączeniową, po czym precyzyjnie tną i zgniatają materiał. Pozostałe komponenty poddawane są obróbce termicznej, podczas której tworzywo sztuczne jest odparowywane. Ogniwa fotowoltaiczne nadają się do dalszej obróbki, z czego 80% można ponownie wykorzystać. Pozostałe 20% przetapia się do tzw. wafli, które przydają się do produkcji nowych paneli.

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych

Nie ma tutaj gotowych odpowiedzi. Wszystko zależy od sposobu odbioru, czy wielkości. Natomiast średnia cena utylizacji paneli fotowoltaicznych wynosi 1,5 zł/kg, a jeśli ktoś ma ją od nas odebrać, powinniśmy jeszcze doliczyć koszty transportu – około 2,5 zł/km. Instalacja o mocy 4 KW na domu jednorodzinnym składa się z 12 modułów, z których każdy waży 19 kg. To oznacza, że w tym przypadku utylizacja fotowoltaiki kosztuje około 340 zł.

Jest to jednak szacunkowy koszt, który zależy m.in. od tworzywa, z jakiego wykonano panele, czy też ilości modułów.

Mimo popularności panelu fotowoltaicznych wiele osób wciąż błędnie uważa, że paneli nie można będzie poddać recyklingowi. Co więcej, naukowcy nieustannie opracowują nowe metody utylizacji, które pozwolą jeszcze bardziej zmniejszyć wpływ odpadów na środowisko.

Materiał: Zespół Prasowy Commplace

Oceń artykuł: 5 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

  • 9 (11)

  Elektryk, w dniu 18-01-2023 18:02:06 napisał:

  25-30 lat?, co wy pierdol.. panele zaczynają tracić swoją wydajność po 7 latach. Po 10 to złom.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  lekto, w dniu 18-01-2023 23:30:35 napisał:

  Gdzie widziałeś ten złom? Od wielu lat w całej Europie powstają panele. W gminie Mrocza powstała instalacja na wielu hektarach. Kto ryzykowałby wielkie pieniądze na tak niepewny biznes.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 7 (11)

  Ja, w dniu 19-01-2023 06:59:49 napisał:

  Za złomowanie musisz oczywiście ponieść koszty.Wymyslili elektryczny samochód po paru latach akumulatory nadają się na złom nowe akumulatory przekraczają 50"albo i więcej wartości auta jakiś szkolony wymyślił to badziewie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (3)

  duda2030, w dniu 19-01-2023 14:18:13 napisał:

  Zapisywać numery tych naciągaczy co dzwonią, o ile nie dzwonią z zastrzeżonego i dzwonić do nich żeby swój złom zabierali!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 20-01-2023 10:15:37 napisał:

  Ten co sprzedaje panele i to za nie małą kasę on powinien utylizować.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Kolo, w dniu 23-01-2023 02:51:55 napisał:

  Panele fotowoltaiczne to kolejny eko przekręt... w ciągu roku 286 dni pochmurnych, gdzie panele mają znikomą wydajność, więc nie ma w tych dnia produkcji takiej jakie ma zapotrzebowanie gospodarstwo domowe. Stopy i czas zwrotu inwestycji, pięknie wyliczane w excelu podczas spotkania, na 100% wydajności, którą osiąga się w ok 40 dni w roku! Wystarczy, że na ulicy kilka osób ma fotowoltaikę i w sieci jest podwyższone napięcie, które uszkadza sprzęty elektroniczne... a co za tym idzie falowniki oddające energię do sieci wchodzą w błąd... nie ma oddawania energii do sieci tylko pobór energii, za który odbiorca płaci... Samochody elektryczne, to kolejny eko przekręt... wydobycie minerałów do produkcji pojedynczej baterii dla samochodu elektrycznego to blisko 12000l spalonej ropy przez koparko-ładowarkę CAT 994A. Ładowanie elektryka - prąd pochodzący w większości z paliw kopalnych.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Budowa magazynów
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)