Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

03 marca 2024

Policjanci często poszukują seniorów. Jak zapobiegać zaginięciom?

fot. KMP w Bydgoszczy

fot. KMP w Bydgoszczy

Bydgoscy policjanci w ubiegłym roku przeprowadzili aż #227 poszukiwań osób zaginionych. W głównej mierze były to poszukiwania opiekuńcze za nieletnimi, którzy oddalili się z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, jak również osób chcących targnąć się na własne życie, ale i nie tylko. 38 zgłoszeń dotyczyło Seniorów, którzy ze względu na stan zdrowia nie byli w stanie samodzielnie wrócić do swoich domów.

Akcje poszukiwawcze osób zaginionych to niezwykle ważny element policyjnej służby. Liczy się tutaj czas oraz precyzja podjętych działań. Aby pomóc policjantom w skutecznych poszukiwaniach, nie zwlekajmy ze zgłoszeniem zaginięcia. Nie trzeba czekać 24 godzin, nie ma ściśle określonego czasu dopuszczającego rozpoczęcie poszukiwań. Do każdego zaginięcia podchodzimy indywidualnie. Im szybciej otrzymamy informację o zaginięciu, tym skuteczniejsze mogą być poszukiwania.

Policjanci co jakiś czas otrzymują zgłoszenia o zaginięciu osób starszych, najczęściej dotkniętych chorobami charakterystycznymi dla podeszłego wieku takimi jak demencja, choroba Alzheimera, czy zaburzenia pamięci. W ubiegłym roku policjanci z Bydgoszczy i powiatu przeprowadzili aż 38 poszukiwań Seniorów powyżej 60 roku życia.

Działania poszukiwawcze wiążą się z zaangażowaniem wielu funkcjonariuszy policji, współdziałania straży pożarnej, czy też innych służb oraz ochotników. Często prowadzone są pod bardzo silną presją czasu, w szczególności, kiedy do zaginięcia dochodzi w nocy, w okresie zimowym czy na terenie leśnym. Warto pamiętać, że zarówno najbliżsi, jak i mieszkańcy, mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo osób w podeszłym wieku.

Zdarza się, że osoba starsza zasłabnie, jest w szpitalu bez dokumentów, a rodzina dopiero po kilku dniach orientuje się, że seniora nie ma w domu i zaczyna go szukać, nie wiedząc, od jakiego miejsca zacząć.

Jeszcze poważniejszą sytuacją jest, gdy osoba zmagająca się z chorobą Alzheimera wybiera się z domu, np. chcąc odwiedzić córkę, syna, przyjaciół. Sprawny Senior bez problemu dotrze z pomocą innych na dworzec, a każdy chętnie pomoże staruszce/staruszkowi wsiąść do autobusu czy pociągu. Zanim zorientujemy się, że naszego bliskiego nie ma, może on już być na drugim końcu Polski. Jeśli nie ma dokumentów, wówczas ustalenia miejsca jego pobytu, potwierdzenie, że nie znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, jest bardzo trudne.

Jak zapobiegać zaginięciom?

- Na wewnętrznej stronie ubrania naszego bliskiego można wszyć „metki” z imieniem, nazwiskiem, adresem oraz numerem telefonu, pod który należy dzwonić, jeśli dana osoba nie będzie wiedziała, jak trafić do domu. Na „metkach” wszytych do ubrania lub na osobnej kartce noszonej w kieszeni warto zapisać, na co choruje nasz bliski i jakie leki przyjmuje. Metki zastępowane są opaskami lokalizowanymi na nadgarstkach,

- Warto wyposażyć seniora w zegarek z wbudowanym modułem GPS, dzięki któremu jego odnalezienie będzie zdecydowanie szybsze,

- Przede wszystkim kontrolujmy co dzieje się z naszymi seniorami. Wystarczy telefon, by wiedzieć, czy są w domu,

- Warto poprosić sąsiadów by zwrócili uwagę na naszego bliskiego i w sytuacjach niepokojących zadzwonili do nas,

- Nakłaniajmy bliskich do noszenia dowodu osobistego, nawet jeśli dopisuje im zdrowie. Nigdy nie wiemy, kiedy zdarzy się wypadek, wylew lub inna sytuacja medyczna, która zakończy się w szpitalu. Trudno znaleźć rodzinę kogoś, kto trafia do szpitala jako osoba o nieustalonej tożsamości,

- Jeśli osoba starsza, mająca kłopoty z pamięcią, samodzielnie porusza się po mieście lub podróżuje, koniecznie musi mieć ze sobą telefon komórkowy, w którym zapisane są numery do rodziny.

***

Jeśli, niezależnie od upływu czasu, nieobecność osoby bliskiej wzbudza już w nas niepokój, czy to z racji jej wieku, choroby lub sytuacji życiowej - należy zadzwonić na nr alarmowy 112 lub udać się do najbliższej jednostki policji. Wówczas policjant przyjmujący zgłoszenie będzie zadawał nam różne pytania. Robi to po to, aby poszukiwania była jak najskuteczniejsze. Wszystkie informacje związane z osobą zaginioną i jej życiem mogą być ważne.

Ważne kwestie przy poszukiwaniu osób zaginionych:

- przekaż pełne dane oraz cechy charakterystyczne osoby zaginionej. Jeśli zgłaszasz zawiadomienie w jednostce Policji zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego (może być również zdjęcie w telefonie), co umożliwi jak najszybsze podanie rysopisu osoby zaginionej funkcjonariuszom Policji;

- podaj dokładny ubiór zaginionego, w jakim ostatnio go widziałeś;

- ustal, gdzie w ostatnich dniach najczęściej przebywała zaginiona osoba, czy miała ulubione miejsca, w których chętnie spędzała czas sama. Wymień również osoby, u których zaginiona osoba mogła szukać schronienia oraz podaj dane osób, z którymi jest w stałym kontakcie;

- zastanów się, czy w ostatnim czasie zaginiona osoba, nie przejawiała niecodziennych zachowań, czy nie mówiła o wyjeździe, rozpoczęciu życia na nowo, jeśli tak, natychmiast poinformuj o tym funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie;

- przekaż informacje o chorobach osoby zaginionej, takich jak np. demencja, depresja, zaburzenia osobowości;

-  Nie ukrywaj niczego przed policjantem, odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą.

Materiał: mł. asp. Krzysztof Bratz / Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy

 

Oceń artykuł: 13 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Praca na wysokości
60PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Budowa magazynów
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
KOBIZE
500PLN
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)