Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

18 maja 2022

Powstało ponad 100 budek lęgowych. Współpraca trwa już kilka lat

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Wczoraj odbyło się spotkanie Dyrektora Zakładu Karnego w# Potulicach, mjr. Piotra Kijewskiego z Nadleśniczym Grzegorzem Gustem, które było efektem trwającej współpracy.

Współpraca

W ramach współpracy z Nadleśnictwem Szubin funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach przeprowadzili program resocjalizacji, którego efektem była budowa ponad 100 budek lęgowych dla ptaków, niebawem zasilą one leśną przestrzeń. To już kolejna partia budek lęgowych przekazana w ręce nadleśnictwa. Współpraca Zakładu Karnego w Potulicach z Nadleśnictwem Szubin trwa już ponad 5 lat. W ramach tej współpracy skazani z potulickiej jednostki są zatrudniani przy wykonywaniu różnych prac porządkowych w lasach, a także biorą udział w oznakowaniu dróg leśnych. Stanowi to jeden z efektów ministerialnego programu „Praca dla więźniów”. Budowa budek lęgowych to tylko jeden z elementów trwającej współpracy, która zostanie rozszerzona.

Program resocjalizacji

Podstawą zrealizowanego programu resocjalizacji "Z ekologią pod jednym dachem" jest trening kształtowania umiejętności społecznych w zakresie nawyków pracy i rozwijania umiejętności manualnych osób z oddziału terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo oraz dla skazanych mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy. Program ma przede wszystkim na celu przygotowanie skazanych do codziennej, systematycznej aktywności zawodowej już po opuszczeniu zakładu karnego, a poza tym rozwijania umiejętności manualnych. Celem jest również wyrobienie nawyku pracy, jak i przygotowanie do podejmowania zadań o charakterze zawodowym. Udział w zajęciach może pomóc wykształcić w nich postawę odpowiedzialności, umiejętności kontroli własnych impulsów, umiejętność planowania i organizacji własnych działań, a także podporządkowania się ustalonym normom i zasadom oraz zmniejszyć ryzyko powrotu do przestępstwa. Elementem realizacji celu edukacyjnego i resocjalizacyjnego jest także upowszechnienie ideii czynnej ochrony ptaków. Działania na rzecz środowiska wśród osadzonych są konsekwentnie prowadzone od lat. W dobie troski o środowisko niezbędne jest podnoszenie szeroko rozumianej świadomości ekologicznej, a jednocześnie eliminowanie postaw i działań zmierzających do degradacji przyrody.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber - Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)