Dziś mamy 26 lipca 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 lipca 2021

Profil Zaufany. 3 miliony od początku tego roku!

Od początku tego roku Polacy założyli już ponad 3 miliony# profili zaufanych. W sumie z PZ korzysta już niemal 12 milionów osób. Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, załóż go już dziś. Jest coraz więcej coraz prostszych sposobów, by to zrobić.

Dzięki profilowi zaufanemu (PZ) możemy, załatwiając przez internet sprawy urzędowe, potwierdzać swoją tożsamość. To przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. Każdy z nas może mieć tylko jeden profil zaufany. Założenie PZ jest bezpłatne. Profil zaufany jest ważny 3 lata, jednak w dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność.

Miliony profili
Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. PZ miało 1 324 438 Polaków. Od tego czasu obserwujemy stały i dynamiczny wzrost popularności profilu zaufanego.

- Tylko w tym roku, od stycznia do 15 lipca - profil zaufany założyło ponad 3 miliony Polaków, dokładnie 3 042 877. W sumie z PZ korzysta już 11 865 308 osób – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Profil zaufany to klucz do e-usług, otwiera dostęp do e-administracji. Pracujemy nad tym, aby przybywało spraw, które można załatwiać online – dodaje.

Wiele wskazuje na to, że 2021 r. będzie rekordowym rokiem w historii profilu zaufanego. Jeden rekord już mamy. W kwietniu tego roku profil zaufany założyło 621 911 osób. To najlepszy miesięczny wynik w całej 10-letniej historii PZ.
Mamy też rekord półroczny. Od stycznia do końca kwietnia tego roku przybyło 2 726 573 nowych właścicieli profilu zaufanego. Dla porównania, w tym samym czasie w ubiegłym roku – 2 601 922, w pierwszym półroczu 2019 r. – 1 256 458 , a w pierwszym półroczu 2018 r. – 528 707.

Tyle liczb. Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, chętnie podpowiemy jak go założyć.

Z PZ prościej
Najszybszy sposób na zdobycie profilu zaufanego to założenie go za pośrednictwem banku. Taką możliwość dają PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.

Dlaczego to najwygodniejszy i najszybszy sposób? Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać (w trakcie wizyty w punkcie potwierdzającym).
Bo to właśnie wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających jest kolejnym sposobem na założenie PZ. Wcześniej trzeba wypełnić internetowy wniosek.

W czerwcu uruchomiliśmy kolejny, wygodny sposób na potwierdzenie PZ - wideospotkanie z urzędnikiem – sprawdź szczegóły.
Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, załóżcie go już dziś! Warto!

Oto kilka konkretnych przykładów, co można załatwić dzięki PZ – bez wychodzenia z domu, online:
• zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV,
• wysłać przez internet pismo ogólne do urzędu,
• zawnioskować online o odpisy aktów stanu cywilnego,
• przez internet zameldować się lub wymeldować na/z pobyt stały/czasowy,
• zgłosić narodziny dziecka,
• sprawdzić stan punktów karnych,
• uruchomić aplikację mObywatel, czyli cyfrowy portfel na dokumenty, w którym znajdziecie m.in. elektroniczne odwzorowanie dowodu osobistego, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego oraz – potwierdzenie szczepienia przeciw COVID-19,
• rozliczyć podatki, korzystając m.in. z usługi Twój e-PIT
i wiele innych.

Wszystkie dostępne e-usługi oraz szczegółowe informacje, jak założyć profil zaufany znajdziecie na GOV.pl. e-Polak potrafi!

Materiał: Wydział Promocji Polityki Cyfrowej

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (2)

  Duda, w dniu 17-07-2021 14:33:00 napisał:

  Założyłem bo musiałem wyniki na hiv19 sprawdzić. Inaczej miał bym to w dupie

  odpowiedz

  • -4 (4)

  Bez maseczki , w dniu 17-07-2021 23:15:32 napisał:

  Covilenistwo urzędników którzy pozakładali barykady okopali się w oparach absurdu ( tkwią w nim do tej pory) wymusiło na społeczeństwie poznanie się bliżej z e-urzędami.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble kuchenne
Pomoc drogowa
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
MEBLE PIOTR PASIEKA
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
0

Pandemia ma też pozytywne strony? Wyniki badania mogą szokować

Czwarta fala zakażeń Covid-19 stoi u drzwi, coraz więcej# państw prośbą i groźbą stara się przekonywać opierających się przed szczepieniami obywateli. Może opór to po części efekt przekonania, że pandemia nie jest taka straszna? W badaniu zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor co szósty Polak mówi, że nie doświadczył żadnych negatywnych skutków pandemii. Według co czwartej dorosłej osoby pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych, są też nieliczni, którzy dostrzegają więcej plusów sytuacji. Inaczej uważa połowa społeczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Remontują zamek w Świeciu. Cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd

W czternastowiecznym zamku krzyżackim# w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niezbędnych remontów odtwarzane są także detale architektoniczne budynku.

(czytaj więcej)
0

Co musisz wiedzieć o ZOL i ZPO? Z jakich specjalistów możesz skorzystać?

ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO#, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, żeby odzyskać sprawność

(czytaj więcej)
0

Dobra zabawa i spora oszczędność. Wakacje z Kartą Dużej Rodziny

Wakacje to czas, kiedy chętnie korzystamy z różnego# rodzaju rozrywek oferowanych np. przez parki wodne, parki rozrywki czy sale zabaw. Odwiedzamy też muzea, galerie sztuki, parki zoologiczne. Warto pamiętać, że wiele z nich oferuje zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. To dobra zabawa i spora oszczędność!

(czytaj więcej)