Dziś mamy 5 grudnia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

24 października 2020

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Pomoc dla starszych osób

fot. gov.pl

fot. gov.pl

Uruchamiamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. To program przeznaczony do #koordynacji pomocy osobom starszym w czasie pandemii – obejmuje działania zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym. Dzięki niemu osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie, a zrobienie zakupów czy odbiór leków z apteki nie będzie się wiązało z ryzykiem zakażenia koronawirusem.

– Na poważne zagrożenie dla zdrowia i życia narażone są przede wszystkim osoby starsze, powyżej 70. roku życia. Dlatego wprowadzamy program “Wspieraj Seniora”. Prosimy seniorów, aby nie wychodzili z domu i nie przemieszczali się – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Ogłoszony właśnie program koordynuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dzięki niemu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy i ośrodki pomocy społecznej będą przebiegały sprawniej. Osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie ze strony wolontariuszy, organizacji pozarządowych, harcerzy oraz ochotniczych straży pożarnych i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Specjalna infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

W ramach Korpusu uruchomiliśmy specjalną infolinię przeznaczoną dla seniorów powyżej 70. roku życia. Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Seniorze, masz więcej niż 70 lat i potrzebujesz wsparcia?

 • Zadzwoń na infolinię pod numer 22 505 11 11.
 • Osoba z infolinii przekaże Twój numer do ośrodka pomocy społecznej w Twojej gminie.
 • Czekaj na telefon pracownika ośrodka, który skontaktuje się z Tobą i ustali wszystkie szczegóły.
 • Wolontariusz dostarczy Ci produkty lub leki, o które poprosiłeś.

#WspierajSeniora i weź udział w akcji

Z myślą o wszystkich, którzy chcą pomóc seniorom, ale nie wiedzą jak, uruchomiliśmy także stronę www.wspierajseniora.pl. To właśnie tutaj mogą zgłaszać się osoby, które chcą dołączyć do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Jak to zrobić w kilku prostych krokach?

 • Wejdź na stronę www.wspierajseniora.pl
 • Zgłoś chęć pomocy przez ankietę lub w lokalnym ośrodku pomocy społecznej.
 • OPS w Twoim mieście skontaktuje Ciebie i seniora w Twojej okolicy, który potrzebuje pomocy.

Wsparcie dla samorządów gminnych

Program zakłada również możliwość ubiegania się przez gminy o dofinansowanie z budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na:  zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

Seniorze zostań w domu!

Apelujemy do seniorów, przede wszystkim do osób powyżej 70. roku życia, o ograniczenie przemieszczania się i unikanie zatłoczonych miejsc. Ogranicz wyjścia z domu do sytuacji związanych z wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, czy też udziału we mszy świętej.

Seniorze, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa!

 • Godziny dla seniora

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Jeśli musisz wyjść z domu, skorzystaj z tego czasu, aby bezpiecznie zrobić zakupy oraz zaopatrzyć się w leki.

 • Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust

Nie możesz zostać w domu? Pamiętaj o obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Możesz to zrobić za pomocą maseczki, ale także chusty, apaszki, szalika lub przyłbicy. To bardzo ważne – dzięki temu chronisz siebie i innych. Osoby, które są zakażone koronawirusem, ale przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.

 • Zachowaj bezpieczną odległość od innych osób

Jeśli musisz wyjść z domu, pamiętaj, aby zachować co najmniej 1,5 m odległości od innych osób, które mijasz na ulicy, w sklepie czy w parku. Zrezygnuj też z podawania ręki na powitanie. 

Materiał: gov.pl

Oceń artykuł: 3 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (19) Zgłoś naruszenie zasad

  • 13 (15)

  rowerzysta, w dniu 24-10-2020 21:44:41 napisał:

  SENIORZY chodzą na siłownie, regularnie ćwiczą, biegają, pływają, pokonują codziennie kilkanaście kilometrów rowerem, robią codziennie ponad 5000 kroków. Panie premierze, wyślij Pan Jarka do roboty. rób pan z nas niepełnosprawnych.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  dziadek, w dniu 24-10-2020 22:19:31 napisał:

  2a. Osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w celu: wykonywania czynności zawodowych lub służbowych; zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego; sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych. Tak brzmi nowe rozporządzenie covidowe nr 1871 podpisane przez premiera. Zwróć uwagę - WYŁĄCZNIE. Nie napisał jakie będą sankcje. Teraz przeklinam

  odpowiedz

  • 13 (15)

  Mm, w dniu 24-10-2020 22:40:12 napisał:

  A tak niedawno zachęcał seniorów zeby tłumnie isc na wybory bo wirus w odwrocie przecież nie trzeba się bać! A teraz co wielka pomoc dobrze wiedza ze emeryci to największa grupa wyborcza. Hipokryci. Ten kraj to totalne dno

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (8)

  rowerzysta emeryt, w dniu 24-10-2020 22:57:28 napisał:

  Zabiorę chętnie Korpus na codzienny, spacer,, jazdę rowerem, dam maseczki. Zmierzę tętno i ciśnienie. Nie idę do kościoła i na cmentarz.

  odpowiedz

  • 15 (19)

  Helena, w dniu 24-10-2020 23:11:47 napisał:

  Nie życzę sobie! jestem zdrową na umyśle i fizycznie seniorką! Nie róbcie ze mnie Jarucha. Hańba premierze, hańba

  odpowiedz

  • 5 (11)

  Jlb, w dniu 25-10-2020 06:40:43 napisał:

  Premiera i jarucha wysłać na kwarantannę do tworek albo do Świecia

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (11)

  Nie lubię pisu , w dniu 25-10-2020 09:33:00 napisał:

  Wypierd z tego rządu Morawiecki i jaris jesteście szkodnikami polski

  odpowiedz

  • 7 (11)

  ra, w dniu 25-10-2020 09:57:47 napisał:

  PIS#tekturowe państwo,gdzie szczepionki na grypę,nie wychodzić z domu niepotrzebnie,ale do koscioła już tak(kasa się nie zgadza)same absurdy.

  odpowiedz

  • 17 (19)

  ante, w dniu 25-10-2020 10:09:07 napisał:

  komunistyczno - faszystkowska banda

  odpowiedz

  • 9 (11)

  Nina, w dniu 25-10-2020 12:35:11 napisał:

  Najpierw wprowadzili"godziny policyjne"dla dzieci i młodzieży, a równocześnie chcą,by harcerze pomagali ludziom starszym w robieniu zakupów?! Pardia!!!

  odpowiedz

  • 12 (14)

  Q, w dniu 25-10-2020 15:17:24 napisał:

  Mściwy, mlaskający troll, zapowiadali Jego zejście we wrześniu, heh... Obejrzyjcie reportaż jak Ojciec kaczek mówi o nich... im nie można dać władzy, nie cofną się przed niczym. Fakt ten się dokonuje. Dlaczego Jarek nie ściąga wraku? Mam podejrzenia, że całe życie był drugi, więc się pozbył brata i rządzi Polską całą.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  staruch, w dniu 25-10-2020 18:02:31 napisał:

  Ja jestem już starym człowiekiem ale jak widzę jakieś korpusy to uciekam z krzykiem.

  odpowiedz

  • -2 (6)

  Anna, w dniu 25-10-2020 18:09:06 napisał:

  Ludzie opanujcie sie w tym wypisywaniu bzdur

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Kori, w dniu 25-10-2020 19:39:22 napisał:

  A Jaruś ile ma już latek bo chyba też się zalicza do seniorów którzy powinno w domku siedzieć a nie się przemiszczac? Czy brakuje mu jeszcze rok dlatego zrobili od 70

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Zły, w dniu 25-10-2020 21:43:50 napisał:

  Kori, życzę Tobie i sobie by 1 listopada był świętem Jarka :)

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Polska to Białoruś! , w dniu 26-10-2020 06:22:23 napisał:

  Takiego prestidigitatora jak obecny premier to jeszcze nie było na świecie. Pamiętajcie dziś godzina 16 protest w Nakle na rynku!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
Meble łazienkowe
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Kasa fiskalna Novitus NANO E
1290 nettoPLN
Fotokubek magiczny
29,90PLN
Lakiernictwo
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Zimowa dieta też może być pełna warzyw. Sezon na jarmuż i brukselkę

Wiosenne i letnie miesiące rozpieszczają nas ogromem świeżych warzyw i owoców. #Chrupiący szczypiorek, wyrazista rzodkiewka, wykwintne szparagi, pachnące słońcem pomidory i ogórki… Wymieniać można długo! Nie oznacza to jednak, że zimą jesteśmy skazani wyłącznie na mrożonki i przetwory, które udało się zrobić w sezonie wakacyjnym. Istnieją warzywa, które właśnie o tej porze roku smakują i prezentują się na talerzach najlepiej. Najwyższa pora docenić smak i wszechstronność jarmużu oraz brukselki.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)