Spotkania z cyklu "Ciekawość świata". Kto tym razem zawita do Kcyni?

fot. powierzone
Zapraszamy na kolejną "Ciekawość świata", której gościem będzie #Damian Amon Rączka z Fundacji Synagoga w Fordonie - Dom Kultury.
Określenie koszerny zna każdy. Czy dotyczy to wyłącznie jedzenia? Czy można mieć niekoszerne buty? Kiedy koszerne jest wino i jak sprawić, aby mleko nie stało się trefne. Czy można pić mleko zagryzając bułką z szynką wołową. Dlaczego konieczny jest ubój rytualny. Na te i inne pytania odpowie nasz gość, który przyjedzie do nas we środę, 22 maja o g. 17.30. Spotkanie odbywa się jak zwykle w sali nr 1 w Urzędzie Miejskim w Kcyni. Wstęp wolny.
Druga część spotkania będzie dotyczyła symboliki macew i zwyczajów pogrzebowych. Wspomnimy znanych Kcynian pochowanych na cmentarzu żydowskim.
Spotkaniu będzie towarzyszyć promocja broszury "Oni tu żyli przez wieki", wydanej dzięki grantowi otrzymanemu ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Spotkania z cyklu "Ciekawość świata" odbywają się od 2013 roku. Dotychczas odbyło się ich ponad 140. Finansowane są z budżetu Gminy Kcynia. Wstęp na spotkania jest bezpłatny. Gościliśmy w Kcyni podróżników, pisarzy, naukowców i pasjonatów. Już od 11 lat namawiamy do tego, by być ciekawym świata.
Materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)Stypendia dla uczniów. Można otrzymać nawet 5 tys. zł

Nawet 5 tysięcy złotych otrzymają najbardziej # pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach marszałkowskiego programu stypendialnego Prymus Pomorza i Kujaw Plus. Nabór wniosków trwa do 28 marca.
(czytaj więcej)