Dziś mamy 7 grudnia 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

21 października 2021

Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

fot. portalkujawski.pl

fot. portalkujawski.pl

Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w# swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. We wtorek dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

Odwołania toczące się przed Krajową Izbą Odwoławczą sprawiły, że w poniedziałek po raz kolejny przesunięto termin otwarcia ofert aż o miesiąc, czyli do dnia 30 listopada. Sprawia to, że praktycznie niemożliwe jest rozstrzygnięcie przetargu, zagwarantowanie ustawowych terminów odwołań oraz podpisanie umów z wykonawcami do 12 grudnia, który jest terminem świętym, z uwagi na coroczną zmianę rozkładów jazdy. Z tego też powodu w poniedziałek zmieniono też zakres przetargu – zakłada on po zmianach przewozy od 11 grudnia, ale 2022 roku do 14 grudnia 2030 roku.

Co zatem od grudnia 2021 do grudnia 2022?

Na początku października marszałek wydał zarządzenie o podjęciu negocjacji z przewoźnikami, aby na najbliższy rok dogadać się na jednoroczne umowy z wolnej ręki, miał być to plan awaryjny. Wtorkowe decyzje sprawiają, ze jest to jedyne wyjście, które pod względem negocjacyjnym nie jest korzystne dla województwa. Trzeba się liczyć z tym, że za każdy przejechany kilometr samorząd będzie musiał dopłacić więcej, co w obecnej sytuacji finansów województwa przełożyć może się na ograniczenia w liczbie kursów.

Taka sytuacja może też naruszyć prawo Unii Europejskiej, bowiem grudzień 2020 roku był ostatnim momentem, w którym można było zlecać usługi przewozowe bez przetargu.

Przetarg z dwuletnią historią

Marszałek województwa Piotr Całbecki pytany w sierpniu przez radnych, dlaczego ogłaszany przetarg będzie na ostatnią chwilę tłumaczył to skomplikowaniem jego. W sierpniu marszałek zapowiedział ogłoszenie go na początku września, ostatecznie ogłoszony został w połowie września.

O ogłaszaniu przetargu mówiło się już jednak od wiosny 2020 roku. Ostatecznie w ubiegłym roku nie udało się go ogłosić stąd też na rok trzeba było dogadać się z przewoźnikami z wolnej ręki, co wywołało ciecia w siatce połączeń, które pamiętamy z grudnia 2020 roku. Była zapowiedź, że przetarg na spokojnie ogłoszony zostanie wiosną bieżącego roku. Ostatecznie była to dopiero połowa września.

Źródło: portalkujawski.pl

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    nakielanin, w dniu 21-10-2021 16:26:55 napisał:

    A z jakiej partii jest nasz "wspaniału" marszałek już nakieloki nie piszą w komentarzach?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Fotobombki
19,90PLN
Karkówka wieprzowa
12,99PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Olej Kujawski
8,99PLN
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)