Dziś mamy 2 lipca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

30 czerwca 2024

Budynek w złym stanie. Zabytkowy kościół czeka remont

fot. Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków

fot. Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Kościół pw. św. Katarzyny #w Smogulcu (gm. Gołańcz, pow. wągrowiecki) to jeden z ciekawszych zabytków na terenie północnej Wielkopolski. W minionym tygodniu Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków przeprowadził kontrolę budynku oraz wystroju krypty grobowej Hutten-Czapskich w świątyni. W trakcie kontroli stwierdzono zły stan zachowania zarówno budynku, jak i wystroju krypty, wynikający przede wszystkim z problemu z odprowadzaniem opadów atmosferycznych i wilgocią w obiekcie. W związku z tym, organ konserwatorski podejmie dalsze działania mające na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości i wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich.

Smogulec jest jedną z najstarszych miejscowości Pałuk. Pierwotnie był wsią i należał do dóbr Grzymalitów Wierzbiętów Smoguleckich. Pierwsza historyczna wzmianka o Smogulcu pochodzi z 23 listopada 1335 r., kiedy Wierzbięta Smogulecki herbu Grzymała, podkomorzy poznański, otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego przywilej na lokację miasta na prawie średzkim. Miejscowość utraciła prawa miejskie w XVII w. W XIX w. wieś przeszła w ręce rodziny Hutten-Czapskich herbu Leliwa, a jej ostatnim właścicielem był hrabia Bogdan Hutten-Czapski – człowiek wszechstronnie wykształcony, dyplomata i emisariusz cesarza Wilhelma II. Dzięki staraniom jego matki Eleonory z Mielżyńskich Hutten-Czapskiej, w 1861 r. utworzono ordynację smogulecką, którą Bogdan Hutten-Czapski zaczął zarządzać po zakończeniu edukacji w 1875 r.

Gotycko-renesansowy kościół pw. św. Katarzyny wzniesiono w latach około 1616-1619 z fundacji Jana Wierzbięty Smoguleckiego, na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. W zwieńczeniu wykonanego z piaskowca portalu nad wejściem głównym wyryto datę 1617. Jest to jeden z trzech renesansowych portali – dwa mniejsze ujmują otwory drzwiowe wejścia do zakrystii oraz przejścia między prezbiterium a zakrystią. Na bryłę budowli składają się nawa, prezbiterium, zakrystia (nad którą znajdowała się loża kolatorska), wieża z kruchtą w przyziemiu oraz dobudowana w latach 1876-1879 neorenesansowa kaplica-mauzoleum Hutten-Czapskich. Kościół jest murowany z cegły palonej ułożonej w układzie polskim, z użyciem zendrówki oraz kamieni polnych w partiach muru. Narożniki wieży oraz zachodnia ściana są oszkarpowane.

Nawa i prezbiterium nakryte są sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi, które dekorują polichromie z lat 1920-1922 zaprojektowane przez malarza Juliusza Makarewicza. Do ciekawszych elementów wyposażenia kościoła można zaliczyć ołtarz główny z około 1620 r. z obrazami „Św. Katarzyna” oraz „Opłakiwanie Chrystusa przez anioły”, obydwa szkoły włoskiej, datowane na czas budowy ołtarza, wykutą z piaskowca emporę muzyczną z około 1618 r., tablicę upamiętniającą konsekrację kościoła z 1642 r., fragment późnorenesansowej płaskorzeźby z około 1621 r., neoromańską chrzcielnicę z XIX w. oraz dwa neorenesansowe ołtarze boczne z około 1914 r.

Kaplicę-mauzoleum wzniósł Bogdan Hutten-Czapski dla swoich rodziców Józefa Napoleona Czapskiego oraz Eleonory z Mielżyńskich Hutten-Czapskiej. Jej projekt sporządził architekt Zygmunt Gorgolewski, a głównym wykonawcą budowy był również architekt Wiktor Stabrowski z pobliskiej Kcyni. Sporządzając plan kaplicy Gorgolewski wzorował się na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu (zewnętrze) oraz Złotej Kaplicy Mieszka I i Bolesława Chrobrego w katedrze na Ostrowie Tumskim w Poznaniu (wnętrze). Kaplica jest dwupoziomowa, murowana z cegły klinkierowej z elementami wykonanymi z piaskowca. Wejście do niej prowadzi przez neorenesansowy portal, w którym umieszczono dwuskrzydłową kratę. Wnętrze posiada bogaty wystrój malarski oraz sztukatorski. Za drewnianym ołtarzem z kopią obrazu „Immaculata” hiszpańskiego malarza barokowego Bartoloméa Estebana Murilla, znajduje się klatka schodowa prowadząca do krypty. Krypta posiada równie bogaty wystrój wykonany przez włoskich rzemieślników z różnobarwnego marmuru oraz mozaiki. Ustawione są w niej marmurowe dwa sarkofagi oraz ołtarz, a w posadzce umieszczono płytę nagrobną Bogdana Hutten-Czapskiego.

W latach 1899-1901 miała miejsce przebudowa kościoła, także według projektu Zygmunta Gorgolewskiego (niezrealizowanego w całości), przy współpracy z architektem i konserwatorem Zygmuntem Hendlem. Podwyższono wieżę z dwóch do trzech kondygnacji oraz wykonano dla niej nowy hełm wzorowany na hełmie wieży Srebrnych Dzwonów katedry wawelskiej. Na dobudowanej kondygnacji umieszczono tarczę zegarową na tle sgraffita według projektu Seweryna Matejki. Ponadto dokonano zmiany wykroju otworów okiennych z ostrołukowych na półkoliste.

Teren kościoła oraz przykościelnego cmentarza otacza murowane ceglano-kamienne ogrodzenie, z reprezentacyjną trójprzelotową bramą od strony południowej. Poza zabytkowym kościołem, w Smogulcu zachowały się pozostałości po założeniu pałacowo-parkowym: park krajobrazowy, budynek z początku XIX w. oraz brama wjazdowa.

Źródło: Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków / Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    mieszkaniec, w dniu 30-06-2024 17:59:07 napisał:

    a co nato wladz gminy i powiatu

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Agnostyk, w dniu 30-06-2024 18:56:03 napisał:

    Kościół to bogata instytucja.

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Dino, w dniu 30-06-2024 19:29:53 napisał:

    Zburzyć i postawić Dono

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Praca na wysokości
60PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Budowa hal
0

100 lat Polskich Lasów Państwowych. Rozporządzenie z 1924 roku

W tym roku Lasy Państwowe obchodzą stulecie# swojego istnienia. 28 czerwca 1924 r., prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie, które stanowiło podwaliny pod powstanie przedsiębiorstwa „Polskie Lasy Państwowe”

(czytaj więcej)
0

Upał nie był przeszkodą. Kolejna wędrówka z cyklu "Po bezdrożach"

W niedzielę, 30 czerwca 13 osób postanowiło #maszerować w ten upał.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość przypraw i ziół. Co wykazała kontrola?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia wyniki# przeprowadzonej w I kwartale 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej w zakresie jakości handlowej przypraw i ziół.

(czytaj więcej)