Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:

31 sierpnia 2024

Nowy kierunek kształcenia branżowego. Zmiany już od września

fot. pixabay

fot. pixabay

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, od września 2024 r. szkoły# prowadzące kształcenie zawodowe mogą uruchomić nowy kierunek: technik elektromobilności. O rozszerzenie klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego zawnioskował minister klimatu i środowiska ze względu na rosnące na rynku pracy zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w branży motoryzacyjnej.

Absolwenci nowego kierunku znajdą pracę w dynamicznie rozwijającym się obszarze elektromobilności oraz w całym sektorze motoryzacyjnym. W odpowiedzi na rosnące potrzeby branży elektromobilności i całego sektora motoryzacyjnego, do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego wprowadzony został nowy kierunek – technik elektromobilności. Absolwenci i absolwentki zdobędą kwalifikacje zawodowe, związane z obsługą, diagnozowaniem oraz naprawą pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych. Kierunek technik elektromobilności zostanie uruchomiony od roku szkolnego 2024/2025 w szkołach branżowych m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wałbrzychu, Tarnobrzegu.

Jakie kompetencje oferuje nowy kierunek?

Absolwenci i absolwentki kierunku technik elektromobilności będą posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi, diagnozowania oraz naprawy pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych.

Podstawa programowa nowego kierunku została przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Edukacji oraz przedstawicieli organizacji branżowych i przedsiębiorców działających w obszarze elektromobilności.

Umiejętności w zakresie elektromechaniki pojazdów samochodowych, w tym pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych są coraz częściej poszukiwane na rynku pracy, dlatego można założyć, że uruchomienie atrakcyjnego kierunku kształcenia w obszarze nowych technologii przyczyni się także do wzrostu popularności szkół branżowych w Polsce.

Gdzie będzie prowadzone kształcenie?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji z 27 grudnia 2023 r., kształcenie w nowym zawodzie będzie mogło być realizowane w technikach oraz branżowych szkołach II stopnia. W zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie możliwe będzie prowadzenie również kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.

Od nowego roku szkolnego 2024/2025 kierunek technik elektromobilności zostanie uruchomiony w szkołach branżowych m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wałbrzychu, Tarnobrzegu.

Zainteresowanie nowym kierunkiem stale wzrasta, o czym świadczą deklaracje wielu szkół branżowych, które planują przygotować się do jego uruchomienia od przyszłego roku szkolnego.

W jaki sposób Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera rozwój osób, które pracują już w branży motoryzacyjnej?

W przypadku osób pracujących urząd pracy może udzielić przedsiębiorcom dotacji na podnoszenie kompetencji pracowników i pracowniczek w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). W planowanych obszarach wsparcia funduszu na 2024 r. utworzony został priorytet PM/5 „Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej”. Jego celem jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej pozwolą nabyć nowe kwalifikacje dotyczące napędów zeroemisyjnych.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Oceń artykuł: 17 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (5)

    Ja, w dniu 31-08-2024 11:26:45 napisał:

    To coś ma być zawodem jesteście chorzy .

    odpowiedz

    • 0 (4)

    Adam, w dniu 31-08-2024 16:03:37 napisał:

    i dobrze bo teraz znalesc kogos kto ma o tym pojecie jest ciezko

    odpowiedz

    • 0 (4)

    Ja, w dniu 31-08-2024 17:15:21 napisał:

    Elektryki wsadźcie sobie głęboko ciężko to coś ubezpieczyć lekka stłuczka i to coś do kasacji .Klimy nie włączą bo za daleko nie zajedzie zimą ogrzewania nie włącza bo za daleko nie zajedzie .Miłego dnia

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Druga strona medalu, w dniu 31-08-2024 21:07:12 napisał:

    W Polsce,gdzie elektryk to tylko substytut a nie podstawowy środek transportu w rodzinie,proponowane zawody nie będą miały racji bytu.Elektryka raczej się nie naprawia,bo ten się raczej szybciej spali jak pozwoli naprawić.Każda szkoda komunikacyjna to praktycznie równa się szkodzie całkowitej bo baterii po kolizji się nie naprawia.Nowa kosztuje 3/4 ceny auta.Kogo na to stać-? Nikogo. Transport publiczny,transport zarobkowy zapewne będzie takie pojazdy w swojej flocie miał,ale im łatwiej rozliczać wszelkie koszty.Szkoły wyczuły koniunkturę i zwęszyły szansę na zarobek,więc tworzą kierunki,które są na topie.Nikt jednak nie myśli o tym,że"produkuje" kadrę" która zasili Urzędy Pracy bo ci ludzie nie dostaną zatrudnienia.Klasyczny przerost formy nad treścią.

    odpowiedz

    • 3 (3)

    On, w dniu 01-09-2024 07:37:07 napisał:

    Zawody w Polsce zniknęły dlaczego ? bo oszołomy sprzedali zlikwidowali zakłady produkcyjne przemysłowe .Teraz jesteśmy tanią siłą robocza w zachodnich firmach .Miłego dnia

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Praca na wysokości
60PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?

Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)