Przeciwdziałanie nielegalnym rajdom w lasach. Planowane zmiany
fot. pixabay
Rozpoczynamy wspólne działania z Lasami Państwowymi# i Ministerstwem Sprawiedliwości w zakresie przeciwdziałania nielegalnym rajdom quadami, motocyklami i autami terenowymi w lasach. Zmieniamy przepisy, aby lepiej chroniły przyrodę i innych ludzi w lesie. Zatrzymamy bezkarne rajdy po lasach.
- Lasy to nasze dobro wspólne a ich ochrona jest priorytetem MKiŚ.
- W lasach wjazd quadami poza miejsca wyznaczone powoduje szkody dla środowiska i uciążliwości dla okolicznych mieszkanek i mieszkańców.
- Zmiany dotyczą tylko poruszania się w lesie nielegalnie, poza wyznaczonymi do tego drogami.
- W ten sposób poprawiamy bezpieczeństwo - quady, motory typu cross, czy też samochody terenowe poruszające się poza wyznaczonymi drogami zagrażają turystom i spacerowiczom.
- Wprowadzone działania pozwolą lepiej chronić lasy, zmniejszą hałas i uciążliwości dla obywatelek i obywateli oraz ograniczą szkody środowiskowe w lesie.
- Powodowanie hałasu, niszczenie roślin, uszkodzenia zwierząt, grzybów i siedlisk przyrodniczych nie może pozostawać bez kary. W trosce o ochronę przyrody i możliwość spokojnego korzystania z walorów lasów MKiŚ zaproponowało zmiany legislacyjne, które zaostrzą kary za poruszanie się poza wyznaczoną do tego drogą leśną w sposób hałaśliwy czy niszczący środowisko. Szczególnie karygodni recydywiści będą musieli liczyć się z utratą pojazdu.
- Minister Klimatu i Środowiska poleciła Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych zastąpienie pouczeń karami za rozjeżdżanie lasów quadami, motorami crossowymi, czy pojazdami terenowymi. Jednocześnie zwróciła się o podjęciem prac nad stworzeniem miejsc dla legalnej ich jazdy, z ochroną otoczenia przed hałasem.
- Szefowa resortu wystąpiła także do Ministerstwa Sprawiedliwości z konkretną propozycją podjęcia prac legislacyjnych nad zaostrzeniem kar za te wykroczenia.
Jazda po leśnej drodze będzie nadal dostępna
Osoby jadące na wycieczkę, na grzyby czy korzystające z dopuszczonych do tego lokalnych leśnych dróg rekreacyjnie lub w ramach dojazdu do posesji będą mogli robić to jak do tej pory, bez żadnych przeszkód. Nowe regulacje służyć będą ochronie ciszy w lasach, która zapewnia odpoczynek poszukiwany przez właśnie takie osoby je odwiedzające.
Zmiany dotyczą osób, które – nie licząc się z potrzebami przyrody i innych użytkowników – lasów rozjeżdżają lasy i obszary chronione, robią to celowo i wielokrotnie. Wprowadzimy rozróżnienie w karalności kierowców rozjeżdżających lasy i powodujących hałas płoszący innych użytkowników lasu i zwierzęta od sytuacji osób wjeżdżających jednorazowo na tereny leśne bez szkód dla środowiska i uciążliwości dla okolicznych mieszkańców np. na grzyby czy spacer.
Planowane zmiany
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystąpiło do Ministerstwa Sprawiedliwości z konkretną propozycją podjęcia prac legislacyjnych nad zaostrzeniem kar za nielegalne rajdy po lasach. W zmianach planowane jest wyróżnienie szczególnie szkodliwego typu rozjeżdżania lasów, za które będzie możliwość orzeczenia prac społecznych czy aresztu, a w skrajnych przypadkach recydywy – nawet przepadku pojazdu.
Propozycje zmian w prawie dotyczą zaostrzenia kar za poruszanie się pojazdami poza wyznaczoną drogą leśną powodujące znaczny hałas, niszczenie roślin, uszkodzenia zwierząt czy siedlisk przyrodniczych.
Bezpieczeństwo
Wprowadzone zmiany uporządkują kwestie dotyczące równego i bezpiecznego dostępu całego społeczeństwa do lasów. Quady, motory typu cross, czy też samochody terenowe zagrażają turystom i spacerowiczom. Jednocześnie Minister Klimatu i Środowiska zwróciła się do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o podjęcie prac nad stworzeniem ograniczających hałas miejsc do legalnej jazdy quadami czy motorami crossowymi, która by nie przeszkadzała społeczności.
Wspólna troska o środowisko
Zwiększająca się skala zjawiska przekłada się na duże zniszczenia środowiska i rosnącą uciążliwość społeczną. Nielegalne rajdy powodują wiele szkód, a hałas jaki im towarzyszy powoduje płoszenie zwierząt oraz uniemożliwia odpoczynek i rekreację. Rozjeżdżanie terenów przyczynia się do degradacji siedlisk przyrodniczych. Niszczone są uprawy leśne, torfowiska, runo leśne, a także grzyby.
Podsumowanie
Możliwość poruszania się po lesie pojazdami silnikowymi reguluje ustawa o lasach. Mówi ona m.in. o tym, że tego typu pojazdy mogą poruszać się drogami leśnymi tylko wtedy, gdy drogi te są oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch w tym miejscu. Propozycje zmian legislacyjnych dotyczą zaostrzenia kar za poruszanie się pojazdami poza drogą leśną połączone z powodowaniem znacznego hałasu, niszczeniem roślin, uszkodzeniem zwierząt, grzybów i siedlisk przyrodniczych (łącznie z karą pozbawienia wolności oraz przepadku pojazdu dla najbardziej karygodnych przypadków). Zapewnią one ochronę przyrody i możliwość spokojnego korzystania z walorów i ciszy lasów przez osoby je odwiedzające.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Czytaj również
- "Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
- Szkolenia na poligonach. Duże wyzwanie logistyczne
- Amerykanie w CSWOT. Ustalono szczegóły współpracy
- Nawłoć kandyjska to IGO. Wygląda pięknie, ale zagraża innym roślinom
- Zarzuty dla gościa weselnego. Powoływał się na niemieckie przepisy
Dodaj komentarz
Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?
Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.
(czytaj więcej)"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.
(czytaj więcej)„Na policjanta”. Na czym polega metoda stosowana przez oszustów?
Przestępców, którzy chcą dorobić się kosztem innych nie brakuje#. Wymyślają oni rożne sposoby, aby korzystając z chwili naszej nieuwagi, ukraść nam oszczędności życia. Poniżej przedstawiona jest metoda oszustwa "na policjanta". Warto wspomnieć o tym bliskim oraz osobom starszym w swojej okolicy, aby wiedziały, jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
(czytaj więcej)Grzybiarzu, apelujemy o rozwagę! O jakich zasadach należy pamiętać?
Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego# czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Jednak należy pamiętać o ważnych aspektach bezpieczeństwa. Często grzybiarze wybierają się do lasu w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
(czytaj więcej)
Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad
cola original, w dniu 10-08-2024 20:58:13 napisał:
odpowiedz
Proste, w dniu 10-08-2024 21:47:47 napisał:
odpowiedz
Inteligentny , w dniu 11-08-2024 04:37:35 napisał:
odpowiedz
Zdzichu , w dniu 11-08-2024 06:59:09 napisał:
odpowiedz
RACHEL, w dniu 11-08-2024 07:25:00 napisał:
odpowiedz
Sad, w dniu 11-08-2024 11:07:14 napisał:
odpowiedz
Prezes , w dniu 11-08-2024 14:57:23 napisał:
odpowiedz
do coli, w dniu 11-08-2024 16:19:12 napisał:
odpowiedz
Ada, w dniu 11-08-2024 19:30:00 napisał:
odpowiedz
Emeryt z bloga , w dniu 11-08-2024 19:50:14 napisał:
odpowiedz
konon, w dniu 11-08-2024 20:57:53 napisał:
odpowiedz
las, w dniu 11-08-2024 22:43:54 napisał:
odpowiedz
Mario, w dniu 12-08-2024 07:55:13 napisał:
odpowiedz
Aa, w dniu 12-08-2024 07:59:05 napisał:
odpowiedz
Robert, w dniu 12-08-2024 08:39:22 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!