Dziś mamy 12 września 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

26 maja 2023

Sentymentalna podróż do przeszłości. Smaki naszego dzieciństwa

fot. powierzone

fot. powierzone

Z okazji Dnia Matki kierujemy najlepsze życzenia do naszych mam, ale też wspominamy #najpiękniejsze chwile spędzane w ich towarzystwie. To one bardzo często wywarły ogromny wpływ na nasz sposób postrzegania świa-ta, ale też gusta – w tym kulinarne. Smak potraw przyrządzanych przez ma-my pamiętamy zwykle przez całe życie i traktujemy jako ważny punkt odnie-sienia.

W trzecim dziesięcioleciu XXI wieku polska kuchnia wygląda nieco inaczej niż ta pod koniec wieku XX. Dzięki mass mediom i podróżom rozsmakowaliśmy się w potrawach z całego świa-ta. Dużo więcej eksperymentujemy, próbując egzotycznych połączeń i smaków. Spożywamy też więcej warzyw i owoców, ponieważ zrozumieliśmy, że ich obecność w diecie przekłada się nasze samopoczucie i zdrowie.

W naszych jadłospisach znajdują się jednak nienaruszalne pozycje. Takie, z którymi łączy nas sentyment i najlepsze, przechowywane głęboko w sercu wspomnienia – to potrawy przygo-towywane dla nas przez mamę. Ich zapach i smak kojarzą nam się przeważnie z najszczęśliw-szym okresem życia. W Dniu Matki przypominamy 3 dania, które wiele osób z zna z własnego dzieciństwa. Z pewnością potrafilibyście tę listę rozszerzyć o wiele dodatkowych pozycji...

Kiełbasa z cebulą

To proste danie królowało na stołach szczególnie pod koniec PRL-u i wiele mam podawało je zarówno na obiad, jak i kolację. Można je przyrządzać również na grillu. Kilka kawałków Kieł-basy toruńskiej stryjka Dobrowolscy nacinamy z obu stron na całej długości. Na patelni pod-grzewamy olej lub oliwę, a cebulę kroimy na talarki. Kładziemy kiełbaski na patelni i dokła-damy cebulę. Pamiętajmy o regularnym obracaniu, bo tylko wtedy unikniemy zbytniego przypieczenia. Na talerze danie wykładamy w momencie, kiedy zarówno kiełbasa jak i cebu-la zarumienią się. Na grillu pamiętajmy o użyciu aluminiowej folii lub tacki. Gotową kiełbasę podajemy z keczupem lub musztardą i pieczywem. Możemy też posypać np. szczypiorkiem.

Pierogi z mięsem

Klasyczne, smaczne i pożywne polskie danie, które w zależności od przyrządzającej je mamy może w istotny sposób różnić się detalami smakowymi. Mięso wkładamy do garnka i zale-wamy około 1,5 l wody. Dodajemy włoszczyznę i gotujemy przez 30 minut. W trakcie goto-wania dodajemy liście laurowe, pieprz oraz ziele angielskie i gotujemy przez kolejne 30 mi-nut. Gotowe mięso odcedzamy, doprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz rozdrabniamy do ulubionej konsystencji. Do wykonania ciasta wykorzystujemy mąkę, olej, jajko i wodę. Wyra-biamy je do czasu, gdy będzie elastyczne i sprężyste. Następnie rozwałkowujemy ciasto na cienki placek o grubości 2 mm. Z ciasta wycinamy kółka szklanką lub foremką, nakładamy ły-żeczką farsz i sklejamy. Pierogi układamy na desce posypując mąką. Gotujemy w lekko oso-lonym wrzątku. Na skwarki wykorzystujemy Kiełbasę głogowską Dobrowolscy, którą kroimy na drobną kostkę i podsmażamy, aż się zarumieni. Pierogi podajemy ciepłe, polane skwar-kami.

Zapiekanka makaronowa z serem i szynką

Jest daniem, które można przygotować szybko i nie wymaga skomplikowanych dodatków. Przeważnie produkty do jego wykonania można znaleźć w każdym domu, dlatego zapiekanka stanowi smaczny posiłek kryzysowy, który możemy wykonać, gdy mamy niewiele czasu.

Makaron rurki gotujemy w lekko osolonej wodzie do twardości al dente. Jeżeli mamy taką możliwość to lepiej wybrać makaron pełnoziarnisty, ma więcej błonnika, witamin i mikro-składników. Szynkę z Wadowic z linii Tradycyjnie Wędzone kroimy w kostkę, żółty ser ściera-my na tarce, a śmietanę przyprawiamy papryką, pieprzem i solą. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem, wkładamy makaron, dodajemy szynkę i polewamy śmietaną. Na sam wierzch wysypujemy ser. Zapiekamy ok. 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180°C.

Materiał: Marta Mikulska

Oceń artykuł: 25 24

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (5)

    PiS =PZPR , w dniu 26-05-2023 10:54:29 napisał:

    Ja przez PiS już wracam do dzieciństwa, szukam rowów gdzie szczaw rośnie aby szczawiowej nagotowac

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (4)

    Kcyniak, w dniu 26-05-2023 11:45:02 napisał:

    W Kcyni za rządów obecnego burmistrza szarugi już dawno szczaw i mirabelki wcinamy, najbardziej cienki burmistrz jakiego Kcynia miała, skutecznie zniechęca do rozwoju i inwestowania

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Ja, w dniu 26-05-2023 15:25:35 napisał:

    Szczaw się pojawił a gdzie są robale czyżby na stołach tych co to wymyślili.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    Ja, w dniu 26-05-2023 15:31:47 napisał:

    Jeżeli te wszystkie produkty są nasze to na pewno są zdrowe ale też proszę o ograniczenie tłustych potraw bo możemy przytyć tu i tam. Za dużo to nie zdrowo

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Budowa hal
KOBIZE
500PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
0

Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?

Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.

(czytaj więcej)
0

"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.

(czytaj więcej)
0

„Na policjanta”. Na czym polega metoda stosowana przez oszustów?

Przestępców, którzy chcą dorobić się kosztem innych nie brakuje#. Wymyślają oni rożne sposoby, aby korzystając z chwili naszej nieuwagi, ukraść nam oszczędności życia. Poniżej przedstawiona jest metoda oszustwa "na policjanta". Warto wspomnieć o tym bliskim oraz osobom starszym w swojej okolicy, aby wiedziały, jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

(czytaj więcej)
0

Grzybiarzu, apelujemy o rozwagę! O jakich zasadach należy pamiętać?

Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego# czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Jednak należy pamiętać o ważnych aspektach bezpieczeństwa. Często grzybiarze wybierają się do lasu w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

(czytaj więcej)