Wspomnienia wciąż żywe. W górę pną się już młode drzewka
fot. Lasy Państwowe
7 lat... Wspomnienia wciąż żywe jakby to było wczoraj. #Gorący, letni wieczór. Podobny do wielu innych. Czas żniw, ognisk i spadających gwiazd. Ktoś siedział na tarasie, ktoś inny jechał na grilla... Nawałnica zmieniła nasze życie.
Mija 7 lat, a ja nadal pamiętam tą noc, jakby była wczoraj, minuta, po minucie. Huk łamanych drzew, ryk wiatru, zacinający deszcz, unoszone z wiatrem fragmenty dachu... Widok, który ukazał nam się rano ciężko opisać. Przeraźliwa cisza przerywania dźwiękiem syren i... pustka. Połamane drzewa, zniszczone linie energetyczne, zakorkowane ulice, sceny niczym z apokaliptycznego filmu. Łzy nie przywróciłyby nam jednak normalności.
W uprzątanie skutków nawałnicy zaangażowane były tysiące osób. W tym dniu nie możemy zapominać o tych co przyszli z pomocą, o Strażakach z OSP i PSP, o pracownikach Zakładów Usług Leśnych i o wszystkich tych, którzy w kolejnych dniach sami, z własnej woli przybywali do naszych okolic nieść pomoc. Potrafimy jednoczyć się w ciężkich chwilach. Czas leczy rany.
Przetrwaliśmy i wróciliśmy do normalnego życia. Domy odbudowaliśmy, drogi uprzątnęliśmy, a po rzekach, szlakach i ścieżkach znów wędrują turyści.
Lasu nie da się jednak przywrócić w jeden dzień.
To obecnie jedyny ślad po niszczycielskim układzie burzowym, który nawiedził nasze tereny.
Dzięki zaangażowaniu setek ludzi udało nam się zagospodarować i odnowić zniszczone powierzchnie. W górę pną się już młode drzewka, a z każdym kolejnym rokiem tereny te robią się coraz bardziej zielone- co widać na załączonym filmie. Odtwarzanie zniszczonych ekosystemów to jednak długoletni proces, który przez kolejne lata będzie angażował nas i kolejne pokolenia do wytężonej pracy.
Źródło: Lasy Państwowe
Czytaj również
- "Trzymaj Formę!". Do konkursu zakwalifikowanych zostało 206 osób
- Spotkanie w sprawie drogi S10. Jaki jest stan realizacji inwestycji?
- Niebieska linia dla osób dotkniętych przemocą. Terminy dyżurów w styczniu
- Kolęda w domu ordynariusza diecezji. Boże błogosławieństwo
- Program Wieloletni "Senior+". Ruszył konkurs ofert dla samorządów
Dodaj komentarz
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Lasy_Państwowe, w dniu 12-08-2024 16:54:36 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!