Wspomnienia wciąż żywe. W górę pną się już młode drzewka
fot. Lasy Państwowe
7 lat... Wspomnienia wciąż żywe jakby to było wczoraj. #Gorący, letni wieczór. Podobny do wielu innych. Czas żniw, ognisk i spadających gwiazd. Ktoś siedział na tarasie, ktoś inny jechał na grilla... Nawałnica zmieniła nasze życie.
Mija 7 lat, a ja nadal pamiętam tą noc, jakby była wczoraj, minuta, po minucie. Huk łamanych drzew, ryk wiatru, zacinający deszcz, unoszone z wiatrem fragmenty dachu... Widok, który ukazał nam się rano ciężko opisać. Przeraźliwa cisza przerywania dźwiękiem syren i... pustka. Połamane drzewa, zniszczone linie energetyczne, zakorkowane ulice, sceny niczym z apokaliptycznego filmu. Łzy nie przywróciłyby nam jednak normalności.
W uprzątanie skutków nawałnicy zaangażowane były tysiące osób. W tym dniu nie możemy zapominać o tych co przyszli z pomocą, o Strażakach z OSP i PSP, o pracownikach Zakładów Usług Leśnych i o wszystkich tych, którzy w kolejnych dniach sami, z własnej woli przybywali do naszych okolic nieść pomoc. Potrafimy jednoczyć się w ciężkich chwilach. Czas leczy rany.
Przetrwaliśmy i wróciliśmy do normalnego życia. Domy odbudowaliśmy, drogi uprzątnęliśmy, a po rzekach, szlakach i ścieżkach znów wędrują turyści.
Lasu nie da się jednak przywrócić w jeden dzień.
To obecnie jedyny ślad po niszczycielskim układzie burzowym, który nawiedził nasze tereny.
Dzięki zaangażowaniu setek ludzi udało nam się zagospodarować i odnowić zniszczone powierzchnie. W górę pną się już młode drzewka, a z każdym kolejnym rokiem tereny te robią się coraz bardziej zielone- co widać na załączonym filmie. Odtwarzanie zniszczonych ekosystemów to jednak długoletni proces, który przez kolejne lata będzie angażował nas i kolejne pokolenia do wytężonej pracy.
Źródło: Lasy Państwowe
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?
Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.
(czytaj więcej)"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.
(czytaj więcej)„Na policjanta”. Na czym polega metoda stosowana przez oszustów?
Przestępców, którzy chcą dorobić się kosztem innych nie brakuje#. Wymyślają oni rożne sposoby, aby korzystając z chwili naszej nieuwagi, ukraść nam oszczędności życia. Poniżej przedstawiona jest metoda oszustwa "na policjanta". Warto wspomnieć o tym bliskim oraz osobom starszym w swojej okolicy, aby wiedziały, jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
(czytaj więcej)Grzybiarzu, apelujemy o rozwagę! O jakich zasadach należy pamiętać?
Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego# czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Jednak należy pamiętać o ważnych aspektach bezpieczeństwa. Często grzybiarze wybierają się do lasu w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Lasy_Państwowe, w dniu 12-08-2024 16:54:36 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!